tom212
03.04.16,12:09
Pred pár dňami si sused bez môjho vedomia vysadil stromčeky pri mojom plote. Bojím sa, že korene narušia statiku plotu. Chcem sa opýtať či existuje zákon, ktorý by o tomto probléme pojednával a ako mám ďalej pokračovať, keďže so susedom nemáme dobré vzťahy a neustále mi robí problémy.
Ďakujem.
buchač
03.04.16,10:48
§ 127 Občianskeho zákonníka
stanovuje, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného, alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.

Z tohto dôvodu vlastník veci nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku, alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
Chobot
03.04.16,11:02
Môže vysadiť aj hneď za plotom. Pokiaľ konáre nebudú presahovať na tvoj pozemok. Ak budú, môžeš ho vyzvať, nech ich odstráni. Myslím tie konáre.

Pokiaľ to nie sú topole alebo platany, tak statiku plota ti nenarušia.
jslancik
03.04.16,11:11
no je veľmi otázne, kto komu "robí problémy". Je to minimálne obojstranné...
tom212
03.04.16,11:31
ďakujem za "radu"
arizona
03.04.16,11:40
Ziaden zakon takuto vzdialenost neurcuje.

Na zakon sa mozes odvolavat az vtedy,ak by ti sused so svojimi stromkami sposobil nejaku skodu.
Ak si nasadil nejaky zivy plot,nemusis sa obavat.Tie kriky nemaju take mohutne korene,aby ti sposobili skodu.

A ak so susedom nemate dobre vztahy,bud rad, ze stromky povyrastu a nebudete sa vidiet .-)
marleau
03.04.16,12:54
statiku nenarušia, ale ak by prerástli na jeho stranu a on ich odťal pri nejakých prácach (napr. ťahanie kábla popri plote) a následkom toho strom vyschnul, to by už sused možno písal na Poradu, kam sa má s problémom obrátiť. Teda ten druhý sused, čo sadil.
marleau
03.04.16,12:55
áno, akurát že jeden urobí plot, odhradí aj druhého a nech čaká, či nebude problém.