Clive
03.04.16,16:11
Som evidovana na urade prace, nepoberam podporu v nezamestnanosti len socialnu davku a prispevok na byvanie. Mozem mat jednorazovy prijem zo zmluvy o dielo podla obcianskeho zakonnika v sume do 500 EUR bez toho aby ma vylucili z evidencie?

Vopred dakujem za odpoved.
veronikasad
03.04.16,14:17
Pozri § 6 Zákona o službách zamestnanosti

(2) Uchádzač o zamestnanie môže

a) vykonávať zárobkovú činnosť na základe pracovnoprávneho vzťahu alebo právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak mzda alebo odmena za vykonávanie týchto činností nepresiahne 75 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu13a) platnej k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny,

b) poskytovať údaje pre štatistiku rodinných účtov, ktorú vykonáva Štatistický úrad Slovenskej republiky,13b) na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru,

c) vykonávať dobrovoľnú vojenskú prípravu podľa osobitného predpisu,13ba) alebo

d) byť zaradený do aktívnych záloh, vykonávať pravidelné cvičenie alebo plniť úlohy ozbrojených síl Slovenskej republiky počas zaradenia do aktívnych záloh podľa osobitného predpisu.13bb)
----
Ak by ho aj nevyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie, stratí nárok na dávku v hmotnej núdzi v mesiaci, v ktorom mu bol tento príjem vyplatený. Ak optimalizuješ základ dane, 19 % z 500 je určite menej ako dávka v HN+príspevok na bývanie.
Clive
03.04.16,14:31
Velmi pekne dakujem za odpoved. Myslela som si, ze je to tak ako ste napisali, ze je mozny len prijem do vysky cca 148 EUR v hrubom mesacne. Jedina moznost by teda bola mat 3 zmluvy v 3 roznych mesiacoch po sebe kazdu na sumu maximalne 148 EUR.
veronikasad
03.04.16,14:32
To nie je dobré riešenie, o dávku v HN prídeš za tri mesiace.
veronikasad
03.04.16,14:33
O výkon akej práce na Zmluvu o dielo ide ?
Clive
03.04.16,14:40
Jedna sa o preklady pre mojho byvaleho zamestnavatela
veronikasad
03.04.16,14:43
Zamestnávatel zrejme chce šetriť na odvodoch, ale skôr by som bola za uzatvorenie dohody o pracovnej činnosti, s rozložením príjmu na viac mesiacov. Tu sa ti započítava pre posúdenie dávky v HN len 75 % čistého príjmu
veronikasad
03.04.16,14:44
Dohodu treba nahlásiť na UP do 7 kal.dní od začiatku výkonu práce.
Clive
03.04.16,14:54
Dakujem pekne za vsetky odpovede. Viem, ze je tam povinnost nahlasit vsetky zmeny do 7 kalendarnych dni. Mate pravdu, ze zamestnavatel chce usetrit na odvodoch, ale tiez argumentuje, ze sa jedna o preklady a na tie sa vztahuje aj autorsky zakon a tak to musi byt zmluva o dielo.
veronikasad
03.04.16,14:56
Môže, ale vyrobí ti problémy na UP. Skús sa informovať pri najbližšom kontakte, citáciu zákona som priložila, osobnú skúsenosť so Zmluvou o dielo u uchádzačov o zamestnanie nemám.
Clive
03.04.16,15:10
Dakujem Vam velmi pekne za pomoc. Idem na UP zaciatkom maja, uvidim co mi povedia.
Katy a R
03.04.16,17:43
pripnem ti sem časť odpovede z MPSVR (pred časom som zisťovala) že čo okrem zákonníka práce ( tam to je jasné) - že iné predpisy ...
V odkaze č. 13 je napríklad uvedený Občiansky zákonník alebo Obchodný zákonník.
Príklad činnosti, ktoré môže UoZ vykonávať podľa Obchodného zákonníka:

Obchodný zákonník v § 536 upravuje vykonanie určitého diela na základe zmluvy o diele pričom podľa § 536 ods. 2 Obchodného zákonníka sa dielom rozumie zhotovenie alebo montáž určitej veci, jej údržba, vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej veci alebo hmotne zachytený výsledok.

Príklad činnosti, ktoré môže UoZ vykonávať podľa Občianskeho zákonníka:

UoZ môže vstupovať do právnych vzťahov na základe zmlúv uzatvorených podľa Občianskeho zákonníka (napr. zmluva o výpožičke, zmluva o obstaraní veci, nájomná zmluva...)
V prípade, že UoZ má príjem na základe zmlúv uzatvorených podľa Občianskeho zákonníka a ktorého výška nepresiahne sumu ustanovenú v § 6 ods. 2 zákona o službách zamestnanosti, môže byť zaradený do evidencie UoZ.

Podľa § 6 ods. 2 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zam.........UoZ môže vykonávať zárobkovú činnosť na základe pracovnoprávneho vzťahu alebo právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak mzda alebo odmena za vykonávanie týchto činností nepresiahne 75 % zo sumy ŽM pre jednu plnoletú .....
Clive
03.04.16,17:58
Dakujem pekne za odpoved a prajem pekny zvysok vecera.