bundas
03.04.16,17:06
Po nalepení EPS bola následne zriadená výstužná vrstva,ktorá však nie je veľmi kvalitne urobená/napojenia jednotlivých pásov sklotext.mriežky sú na pohľad viditeľné s drobnými výstupkami,ktoré chcem teraz,pred aplikáciou fasádnej omietky nejakým spôsobom odstrániť.Tieto práce boli urobené pred cca 6 rokmi.Chcem sa opýtať či ste sa stretli s podobným problémom a ako ste ho vyriešili.Niektorí odborníci mi poradili,aby som po umytí fasády urobil ešte jednu výstužnú vrstvu so sklotext.mriežkou.Iní radia,že stačí prestierkovať v minimálne doporučenej hrúbke kvalitnou lepiacou a stierkovacou maltou a tým eliminovať uvedené estetické nedostatky.Čo sa týka rovinnosti,s tým nie je problém.Aký postup by ste mi odporučili,prípadne akú stierkovaciu maltu použiť.Za akékoľvek názory a rady všetkým diskutujúcim ďakujem.
Zelezo
11.04.16,07:05
Aj keď takáto vrstva vyzerá zdanlivo v poriadku, po 6 rokoch je dozaista chemicky zdegradovaná poveternostnými vplyvmi a UV žiarením.
Môžete súčasnú vrstvu iba opätovne prestierkovať, môže to vyzerať dobre na oko, avšak treba si uvedomiť že tak dlho degradovaná výstuž už prakticky neplní svoju úlohu. Odporúčam, aspoň napenetrovať pred stierkovaním.
Rozhodne by som odporúčal súčasnú vrstvu prebrúsiť (vyzerá to ako veľké hladítko no je na tom niečo ako hrubý šmirgeľ – dostupné v každých stavebninách).
Následne nožíkom vyrezať vystupujúce vlákna sieťky. Napenetrovať (nieje potrebná hĺbková penetrácia) a potom nanovo presieťkovať (sieťka „S“ lepidlo napr. Hasit Max8, Ceresit CT80 –tie sú lepšie ale môže byť aj Baumit-Zateplenie a pod.) Dôležité je nerobiť to iba v jednom kroku, najprv nasieťkovať a až po zatvrdnutí (nie zaschnutí!) prestierkovať („do mlieka“). Následne až po „vyzretí“ penetrácia a fasáda.
bundas
12.04.16,05:14
ďakujem " Zelezo ",cenná rada,asi sa prikloním k tej druhej alternatíve.Ak sa smiem opýtať,ste od fachu?Akú omietku by ste odporúčali na sokel.Nechcem marmolit,ani obklad.Akrylátovú,silikátovú,či silikonovú?Pekný deň
Zelezo
13.04.16,17:50
Osobne by som volil silikónovú omietku -predpokladom je dlhšia životnosť a chemická odolnosť. Ťažko však posúdiť prípadné mechanické pôsobenie okolia na povrch sokla. Bolo by vhodné zvážiť napr. kamenný obklad v blízkosti chodníka či cesty, práve vďaka ich mechanickej odolnosti. To je samozrejme vec vkusu, no najme peňazí. Avšak sokle sú večnou Odyseou, obzvlášť na starších stavbách. V prípade ich vlhnutia je potrebné obsiahlejšie riešenie.