Žanette
04.04.16,08:34
Ahojte, moj známy ma poprosil aby som mu pomohla zistiť čo potrebuje a ako správne vložiť majetok (dom a byt) do podnikania. Prenajíma dom a byt ale je aj SZČO, ale vykonáva inú činnosť. Chce tento prenájom vložiť do podnikania - majetok aj teda činnosť. Z informácií z netu mi nie je jasné ako postupovať. Účtovne ale aj či treba ísť na kataster nehnuteľnosti alebo nie. Viete mi poradiť ako postupovať?
A či je lepšie keď nehnuteľnosť predá ako FO na SZČO alebo iba vloží?
profesional
04.04.16,14:42
Tvoja otázka je zmätočná. Činnosť sa nevkladá. FO nemôže byť trojjediná. Už keď nehnuteľnosť prenajíma, ide o o formu podnikania. Preto mi nie je jasné, čo to vlastne chceš urobiť.
Jarka 1
04.04.16,14:52
Rozumiem tomu tak, že SZČO podniká podľa § 6 ods.2 a zároveň prenajíma nehnuteľnosť podľa § 6 ods. 3.

Chceš spojiť prenájom do § 6 ods. 2? Ak áno, treba rozšíriť živnosť na prenájom a nehnuteľnosť vložiť do majetku SZČO. Účtovníctvo bude jedno spoločné a môže si rozčleniť evidenciu tak, aby mal samostatný prehľad o prenájme a samostatný o zvyšku podnikania. Potom budeš podávať daňové priznanie iba podľa § 6 ods. 2.
jakubzemko
04.04.16,15:03
Netreba nič prepisovať. ,stačí vložiť do účtovníctva.