s-a-n-d-m-a-n
04.04.16,10:00
Zamestnávateľ ma vyslal do firemnej pobočky v inom meste (vlakom). Budem tam robiť len dve nočné smeny. Dá sa toto vyslanie chápať ako služobná cesta? Mám nárok na náhradu za stratu času počas cestovania vlakom do pobočky a z nej? Ďakujem
ivka70
04.04.16,08:31
Je to pracovna cesta, ale cas straveny cestovanim sa do pracovneho casu nepocita, takze na nahradu za stratu casu (inak - co to je?) narok nemas.
Mas narok na stravne za cely cas trvania pracovnej cesty, ak ti zamestnavatel nezabezpeci stravu na mieste, a aj na nahradu cestovnych nakladov.
s-a-n-d-m-a-n
04.04.16,08:41
Ďakujem krásne za pomoc. Nevedel som ako to ináč nazvať, keď idem cca 4 hodiny vlakom aby som nastúpil do nočnej. A po druhej nočnej znovu 4 hodiny vlakom domov. (a to mi ešte dal na tento deň do plánu voľno. Ďakujem pekne za také voľno)
ivka70
04.04.16,08:45
Po pracovnej ceste musis mat aspon 8 hodin volno.
s-a-n-d-m-a-n
04.04.16,09:10
To mi je jasné, len ho budem mať strávené cestovaním.
ivka70
04.04.16,09:21
Nie, musis mat volno 8 hodin po navrate z pracovnej cesty, cesta vlakom je este jej sucast.
s-a-n-d-m-a-n
04.04.16,09:53
Uf, neviem či tomu rozumiem správne, cesta vlakom je súčasť pracovnej cesty, ale citujem: "čas strávený cestovaním sa do pracovného času nepočíta"?
ivka70
04.04.16,09:56
Rozumies tomu spravne.
Pozri tu: http://www.akhraska.sk/?p=4411
s-a-n-d-m-a-n
04.04.16,10:10
Že by som bol až taký chápavý?....:-)...čiže je to tak, že stravné a cestovné mi preplatia, ale tých cca 8 hodín cestovania sa nedá riešiť napr. náhradným voľnom?
s-a-n-d-m-a-n
04.04.16,10:28
Ďakujem aj za link. Ja som tu už tam aj predtým pozeral. Len tam bol pracovný čas "klasický". U mňa to bude tak, že v piatok poobede odchádzam vlakom do pobočky...odrobím nočnú...voľno...ďalšia nočná...a z nej ráno rovno vlakom domov...len o to mi ide, že či by som nemal za ten čas cestovania vlakom nárok na NV...ale zrejme asi nie...
ivka70
04.04.16,13:41
Nie, ak sa na niecom takom nedohodnete so zamestnavatelom nad ramec zakona.
avalik
04.04.16,14:09
Zákonnik práce

§ 96b
Náhrada za stratu času
Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve alebo so zástupcami zamestnancov dohodnúť, že za čas pracovnej cesty mimo rámca rozvrhu pracovnej zmeny, ktorý nie je prácou nadčas alebo pracovnou pohotovosťou, patrí zamestnancovi dohodnutá peňažná náhrada alebo náhradné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
s-a-n-d-m-a-n
05.04.16,02:33
OK...ešte raz ďakujem krásne za ochotu a pomoc...som múdrejší...pekný deň prajem