maryann
15.06.06,08:31
Práve pred chvíľou prišiel za mnou riaditeľ, že mám vystaviť FA za nájomné podľa zmluvy, ktorú mi dal. Pri nahadzovaní adresy do systému som zistila, že na zmluve nie je IČO, DIČ, IČ DPH. Pritom je uvedené, že spoločnosť je s. r. o. Na internete sme zistili, že IČO im bolo pridelené 06.06.06 a IČ DPH stále nemajú. Teraz mi ide o nasledovné:
02.06.06 bola prijatá platba za nájomné v sume 28 000,-- (7 000,-- nájomné, 21 000,-- depozit - ktorý sa vraj nezdaňuje). Podľa riaditeľa mám vystaviť FA na 7 000,-- + DPH a uviesť do poznámky, že 7 000,-- už bolo zaplatených a majú nám zaplatiť ešte DPH. Čo mám teraz robiť s tou faktúrou? Môžem vystaviť FA s DPH na spoločnosť, ktorá je s. r. o. a nemá IČ DPH?
(A je vôbec platná zmluva so spoločnosťou, ktorá v čase podpisovania zmluvy 02.06.06 ešte nemala pridelené ani IČO....?)
Veľmi sa v tejto problematike nevyznám, prosím pomôžte mi.
bv_alexandra
15.06.06,06:39
(A je vôbec platná zmluva so spoločnosťou, ktorá v čase podpisovania zmluvy 02.06.06 ešte nemala pridelené ani IČO....?)
Veľmi sa v tejto problematike nevyznám, prosím pomôžte mi. Myslím že ano pretože pred tým ako sro vystavia živnostensky list musí mať spoločnosť zmluvu o nájme ak idem mať sídlo v prenajímanej budove. tam kde bude sídliť. Aspon my sme to tak museli mať.

(3) Právnická osoba v ohlásení uvedie:

a) obchodné meno, sídlo, právnu formu, ako aj meno a bydlisko osoby alebo osôb, ktoré sú jej štatutárnym orgánom, spôsob, akým budú za právnickú osobu konať, a osobné údaje zodpovedného zástupcu,
b) identifikačné číslo,
c) predmet podnikania,
d) prevádzkarne, ak sú zriadené,
e) dobu ukončenia podnikania, pokiaľ zamýšľa prevádzkovať živnosť po dobu určitú,
f) deň začatia živnosti, ak ide o právnickú osobu podľa § 10 ods. 1 a ak zamýšľa prevádzkovať živnosť neskorším dňom ako dňom ohlásenia.
živnostenský zákon: http://www.porada.sk/t16919-ivnostensky-zakon.html
[quote=maryann]
Čo mám teraz robiť s tou faktúrou? Môžem vystaviť FA s DPH na spoločnosť, ktorá je s. r. o. a nemá IČ DPH?
pozri túto tému. :
http://www.porada.sk/showthread.php?t=15313&highlight=n%E1jom+nebytov%FDch+priestorov+DPH
maryann
15.06.06,06:52
Ďakujem za pomoc :D
evina
15.06.06,06:59
Práve pred chvíľou prišiel za mnou riaditeľ, že mám vystaviť FA za nájomné podľa zmluvy, ktorú mi dal. Pri nahadzovaní adresy do systému som zistila, že na zmluve nie je IČO, DIČ, IČ DPH. Pritom je uvedené, že spoločnosť je s. r. o. Na internete sme zistili, že IČO im bolo pridelené 06.06.06 a IČ DPH stále nemajú. Teraz mi ide o nasledovné:
02.06.06 bola prijatá platba za nájomné v sume 28 000,-- (7 000,-- nájomné, 21 000,-- depozit - ktorý sa vraj nezdaňuje). Podľa riaditeľa mám vystaviť FA na 7 000,-- + DPH a uviesť do poznámky, že 7 000,-- už bolo zaplatených a majú nám zaplatiť ešte DPH. Čo mám teraz robiť s tou faktúrou? Môžem vystaviť FA s DPH na spoločnosť, ktorá je s. r. o. a nemá IČ DPH?
(A je vôbec platná zmluva so spoločnosťou, ktorá v čase podpisovania zmluvy 02.06.06 ešte nemala pridelené ani IČO....?)
Veľmi sa v tejto problematike nevyznám, prosím pomôžte mi.
1. Zmluva písomnou formou nie je v zmysle § 272 Obchodného zákonníka povinná, preto Ťa nemusia tie údaje rozrušovať. Zmluvu potrebovali preto, čo píše vyššie Alexandra.
2. Depozit sa naozaj podľa zákona nezdaňuje...
3. Podľa mňa ak spoločnosť nie je platiteľom DPH máš vystaviť faktúru bez DPH nakoľko podľa §38 :

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

To znamená, že rozhodnutie o tom, že nájom nebude oslobodený môžete urobiť len v prípade, ak druhá strana je platiteľom DPH.


Obchodný zákonník § 272:


1/ Zmluva vyžaduje pre platnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v zákone, alebo keď aspoň jedna strana pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme.
maryann
15.06.06,07:04
No a teraz som už úplne dopletená. Takže faktúru mám vystaviť s DPH alebo bez DPH???
(je to novovzniknutá spoločnosť a čaká na pridelenie IČ DPH - tak mi to povedal šéf)
evina
15.06.06,07:06
No a teraz som už úplne dopletená. Takže faktúru mám vystaviť s DPH alebo bez DPH???
(je to novovzniknutá spoločnosť a čaká na pridelenie IČ DPH - tak mi to povedal šéf)
Musíš vystaviť bez DPH, nakoľko daná spoločnosť nie je platiteľom DPH a v tom prípade, je nájom podľa §38 zákona o DPH od dane oslobodený.
Ak sa spoločnosť dočká IČ DPH na papieri až potom sa môže faktúrovať s DPH :)
maryann
15.06.06,07:42
Nedalo mi to, a tak som zavolala na DÚ a prepojili ma na poradkyňu. Keď som jej vysvetlila celý problém, povedala mi, že nájomné mám fakturovať s DPH.
Katarína STR
15.06.06,07:44
Nedalo mi to, a tak som zavolala na DÚ a prepojili ma na poradkyňu. Keď som jej vysvetlila celý problém, povedala mi, že nájomné mám fakturovať s DPH.

A aký paragraf ti uviedla ?
Prípadne na čo sa odvolala ?
To by som rada vedela.
Katarína STR
15.06.06,07:46
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
Katarína STR
15.06.06,07:47
Váš nájomca predsa v deň, kedy mu ty faktúruješ prenájom nie je platiteľ DPH, takže podľa mňa musíš postupovať podľa zákona o dani z pridanej hodnoty § 38.
evina
15.06.06,07:51
Nedalo mi to, a tak som zavolala na DÚ a prepojili ma na poradkyňu. Keď som jej vysvetlila celý problém, povedala mi, že nájomné mám fakturovať s DPH.


Iba ak si nám zamlčala skutočnosti podľa odseku 3 predmetného paragrafu...
maryann
15.06.06,07:57
Nie, nič som nezamlčala. Povedala som jej, že sme platiteľom DPH a ideme fakturovať nájomné novovzniknutej spoločnosti, ktorá ešte nemá pridelené IČ DPH. A ona mi povedala, že to máme fakturovať s DPH.
evina
15.06.06,07:58
Nie, nič som nezamlčala. Povedala som jej, že sme platiteľom DPH a ideme fakturovať nájomné novovzniknutej spoločnosti, ktorá ešte nemá pridelené IČ DPH. A ona mi povedala, že to máme fakturovať s DPH.

mala som na mysli akých priestorov sa to nájomné týka?
Katarína STR
15.06.06,07:59
No dobre, ale len s takouto vetou z DU by som sa neuspokojila.
Nepovedala ti, podľa akého §, či predpisu a pod. ?
Vieš, nemáš to na papieri ani ničím podložené.
Za rok či dva, keď ti možno príde kontrola, ako to vysvetlíš, keď sa ťa opýtajú, podľa akého § si to takto účtovala ?
maryann
15.06.06,08:02
Neodvolávala sa na žiadny paragraf. Len povedala "s DPH".
(ide o "klasický" prenájom budovy - žiadne parkovisko, ubytovanie a pod.)

Ja nie som účtovníčka, robím vo firme tzv. "dievča pre všetko". Faktúry, objednávky, administratívu... proste, čo mi dajú, to musím urobiť. Volala som aj našej účtovníčke a tá mi tiež povedala, že mám vystaviť FA s DPH.
Katarína STR
15.06.06,08:03
Vieš, dá sa faktúrovať nájomné vopred, aj pozadu.
Ak budeš faktúrovať nájomné napríklad 1.6.2006 za jún a oni sú ešte neni platcami DPH, tak musíš faktúrovať bez DPH. Aj keď sa stanú napríklad 15.6.2006

Druhá možnosť fakturácie je pozadu.
Keď budeš napríklad faktúrovať 1.6.2006 nájom za mesiac máj a oni sa stali platcami v priebehu mája, tak už môžeš s DPH.
Katarína STR
15.06.06,08:03
Akým spôsobom budeš ty faktúrovať ?
evina
15.06.06,08:07
Neodvolávala sa na žiadny paragraf. Len povedala "s DPH".
(ide o "klasický" prenájom budovy - žiadne parkovisko, ubytovanie a pod.)

Ja nie som účtovníčka, robím vo firme tzv. "dievča pre všetko". Faktúry, objednávky, administratívu... proste, čo mi dajú, to musím urobiť. Volala som aj našej účtovníčke a tá mi tiež povedala, že mám vystaviť FA s DPH.
Ak ide o prenájom budovy, určite by som fakturovala bez DPH. Odberateľská firma v čase vzniku daňovej povinnosti /t.j. deň prijatia platby 02.06.2006/ nebola platiteľom DPH a nemala oficiálne pridelené IČ DPH, nemá žiadny nárok na odpočet takejto DPH. Vy ak ju vystavíte s DPH musíte ju samozrejme DÚ zaplatiť /a vyhnete sa koeficientu/. Váš prípad však jednoznačne patrí pod §38-nájomné oslobodené od dane...
Katarína STR
15.06.06,08:08
Vieš, faktúrujem nájom už niekoľko rokov platiteľom aj neplatiteľom DPH a keď som si nevedela dať rady, volala som Ing. Minárskeho.
Ten ma výslovne na toto upozornil. Jednalo sa vtedy o zahraničnú sro, ktorá sa čerstvo zaregistrovala na Slovensku, ale mali zatiaľ len IČO. Oznámili nám, že sa stanú platiteľmi DPH. Ale zatiaľ sa nestali.
Ing. Minársky mi povedal tieto dva spôsoby fakturácie, ktoré som ti hore uvieda. Ak budem faktúrovať nájom dopredu, a oni sú v ten deň neni ešte platiteľmi, musí sa faktúrovať bez DPH.
Treba si dať na to pozor.
maryann
15.06.06,08:21
Ďakujem Vám za všetky príspevky. Je to naozaj dilema, nechať sa podvoliť ekonómke a šéfovi alebo nasledovať skúsených poraďákov :)

Ešte sa o tomto všetkom musím porozprávať s vedením a uvidím ako budú reagovať. (V konečnom dôsledku musí človek urobiť to, čo mu nariadia "z hora" :()
Katarína STR
15.06.06,08:24
Ale nenapísala si, či budeš faktúrovať nájom dopredu, alebo dozadu.
maryann
15.06.06,08:26
Fakturovať budem nájomné za mesiac jún.
evina
15.06.06,08:27
Kati, ale tu je problém, že 2.6. už bola prijatá platba....
Katarína STR
15.06.06,08:28
Aha, takže nájom bude dopredu. Takže ak budeš faktúrovať napríklad dnes a oni nie sú ešte platiteľmi DPH, tak by som faktúrovala bez DPH.
Katarína STR
15.06.06,08:37
Kati, ale tu je problém, že 2.6. už bola prijatá platba....

Ja by to som nebrala ako problém.
Je síce pravda, že z prijatej platby, ak do 15 dní nebude ostrá faktúra, sa musí zaplatiť DPH a samozrejme vystaviť aj riadna faktúru na prijatú platbu.
Ale ona podľa mňa bude faktúrovať nájom skôr ako prejde tých 15 dní a teda odpočíta prijatú zálohu bez DPH. Ak to bude tak, ako hovorila ona, nájom bude faktúrovaný vopred. Takže nebude určite faktúrovať na konci mesiaca.
Celková faktúra bude bez DPH.
evina
15.06.06,08:38
Ja by to som nebrala ako problém.
Je síce pravda, že z prijatej platby, ak do 15 dní nebude ostrá faktúra, sa musí zaplatiť DPH a samozrejme vystaviť aj riadna faktúru na prijatú platbu.
Ale ona podľa mňa bude faktúrovať nájom skôr ako prejde tých 15 dní a teda odpočíta prijatú zálohu bez DPH. Ak to bude tak, ako hovorila ona, nájom bude faktúrovaný vopred. Takže nebude určite faktúrovať na konci mesiaca.
Celková faktúra bude bez DPH.

Ja som myslela na to, čo som i napísala vyššie, že v čase vzniku DP /teda 2.6./ nebol odberateľ platiteľom DPH, tak fakturácia bez DPH :)
Katarína STR
15.06.06,08:45
No, ja by som to urobila asi takto. Treba sa ich opýtať, či už požiadali o platcovstvo DPH. Ak nie, tak sa to celé môže predĺžiť a vtedy treba jednoznačne faktúrovať bez DPH.
Ak áno, tak by mali do 7 dní dostať kartičku s IČ DPH.
A tým dňom by som vystavila faktúru za nájom. Dátum dodania služby by som dala deň ich registrácie za platiteľov a faktúrovala by som vtedy už s DPH.