Yuya
04.11.04,09:26
Nasa firma predala garaz, ktopru nadobudla v roku 1995. V roku 2004 sme ju predali sukromnej osobe na zaklade kupnej zmluvy a samozrejme znaleckeho posudku. Odviest z predajnej ceny DPH? A co v pripade keby islo iba o prenosnu garaz?
Luba
05.11.04,11:49
Predaj nehnuteľnosti je oslobodený od DPH, §38, 5 rokov ubehlo, takže odviesť netreba nič, ale môžete sa ako platiteľ DPH aj rozhodnúť, že predáte vč. DPH a potom ju aj odvediete. Ale súkromnej osobe - načo, len by sa jej to predražilo. K prenosnej garáži sa moc vyjadriť neviem.
habka
09.10.10,18:01
dobry den. chcem sa opytat. v juli tohto roku som kupila garaz. teraz sme sa s manzelom rozhodli kupit byt v inom meste a garaz by sme chceli predat, kedze nebude sluzit svojmu ucelu a budeme potrebovat peniaze na byt. bude problem ak na zmluvu napiseme - kvoli dani, ze bola predana za 1€, pričom peniaze by boli vyplatene na ruku podla trhovej ceny? dakujem
habka
09.10.10,18:36
este doplnim: garaz som kupila za taku istu ciastku, ako ju chcem predat. dan sa plati z celej sumy, ako predavam, alebo z rozdielu medzi kupnou a predajnou cenou?
betka
09.10.10,18:55
Neviem síce, prečo je téma zadaná do DPH, ....

Prepáčte, ale jednu vec si neodpustím, prečo predávate kúpno-predajná zmluva za 1 €, keď dostanete viac na ruku. Mňa tieto veci neskutočne :mad: dráždia. Ale budem slušne odpovedať:

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.
martinez
10.10.10,09:12
a kedy ste tu garaz kupili ? ak pred viac ako 5 rokmi, pticom garaz je nehnutelnost, tak sa na to vztahuje oslobodenie..§9,1,b
habka
13.10.10,15:45
v juli. zaujima ma, ci sa dan bude platit z celej predajnej ciastky, alebo zo zisku.