Petko99
04.04.16,18:03
Ahojte poraďáci, mám na Vás pomerne zložitú otázku. Konkrétne môj problém je takýto. S priateľkou chceme kúpiť dom od jej rodičov. No keď som začal pátrať po minulosti domu a "poriadku" na kataster portali, zatočila sa mi hlava. Svokra kúpila dom od svojej mamy asi v roku 1993, samozrejme bez zmluvy a bez zápisu do katastra, len so svedkom o odovzdaní peňazí ( kto vie či Tá pani ešte žije ). Svokrina babka kúpila dom od prvého majiteľa. Pozemok je rozdelený na 3 parcely. Parcela pod domom je písaná na prvého majiteľa, druhá parcela, záhrada je písaná na svokrinu mamu ( nie na svokru), tretia parcela je písaná na obec. Komplet pozemok je ohradený a od roku 1993 užívaný, tak isto aj dom. Svokra platí dane od toho roku kedy ho kúpila, súpisné číslo je pridelené. Moja otázka znie, ako postupovať aby som dokázal vybaviť papiere na moju svokru a zapísať tento majetok na LV ? Ďakujem, Peter
Chobot
04.04.16,17:30
Štandardne treba osloviť tých, čo sú písaní na LV ako majitelia. Ak nežijú, treba osloviť dedičov a s nimi to vysporiadať.

Neviem, aké dokumenty máš k tomu pozemku, ale za určitých okolností by mohlo prísť v úvahu aj vydržanie. Nie je to ale jednoduché a musia byť splnené určité podmeinky, ktoré neviem, či splnené boli.

Preto bude treba osloviť právnika, ktorý ti prípadne spíše návrh na súd na vydržanie (ak to bude možné).
Petko99
04.04.16,18:48
No troška to ešte upresním, ono pôvodný majiteľ, ktorého som našiel na kataster portáli mal úplne iné súpisné číslo, ako je to ktoré na dome teraz. Aj tak by ma zajímalo na základe čoho obecný úrad vydal nové súpisné číslo, keď podľa katastru nenastala zmena majiteľa. No skúsim asi napísať žiadosť na OÚ, ak sa nemýlim mali by mi na to odpovedať, keďže máme slobodu informácii. P.S.: Nehnevajte sa za moje dlhé a rozmanité premýšľania "nahlas", moc sa do tejto problematiky nevyznám, tak by som bol rád keby ma usmerňujete :)
arizona
05.04.16,05:59
A kto je na LV zapisany ako majitel domu? Supisne cislo bolo pridelene po odkupeni svokrou? V archive OU by mala byt nejake ziadost,prip.ine dokumenty,skuste si vyziadat
Chobot
05.04.16,06:59
A nie je na dvore ešte iná stavba? Nemohlo byť to číslo, ktoré je na dome, byť pridelené inej stavbe, len to predošlí majitelia zle umiestnili?

Lebo nezdá sa mi, že by bolo pridelené číslo bez zápisu na katastri.
Petko99
05.04.16,07:35
Nie, na dvore ani nikdy predtým žiadna stavba nebola. No v každom prípade si zajtra spravím a volno a pôjdem to preveriť na OÚ. Upresním ešte ten pozemok: 3 parcely a 1 stavba (stavba nala v minulosti iné súpisné číslo ako tam je pridelené teraz, odkedy to svojra kúpila ). Na katastrálnej mape to vyzerá nasledovne: Malá parcela: Je tam označenie C (Záhrada..., ziadny vlastník) + je tam označenie E (Trvalý trávnatý porast..., vlastník je Obec). Parcela pod domom ktoréj číslo sa zhoduje zo záhradov, ale parcela pod domom označená ako E, je písaná na prvého majitela. Záhrada je označená ako C a je písaná na svokrinu mamu. Dom je označený ako C ( zastavaná plocha atd..., ale nie je majiteľ, správca, proste nič )
Chobot
05.04.16,17:21
Ešte môže byť, že dom je vedený na inom liste vlasstníctva. Pošli do súkromnej správy číslo LV a názov katastra, nech sa na to pozriem. Môžno niečo zistím, čo is prehliadol.
Petko99
05.04.16,18:07
LV vraj nie je založený podľa katastru. Čiže ani majiteľ domu. Áno, súpisné číslo bolo pridelené po odkúpení svokrou, aj keď nechápem na základe čoho. Ďakujem za radu, skúsim si ich vyžiadať.
arizona
05.04.16,18:21
vyhladaval si na www.katasterportal.sk ...co je tam ohladne toho domu napisane?
branislavp
05.04.16,20:41
V tomto prípade sa musia hľadať listiny k domu a ďalšie listiny k parcelám.
K domu - hľadaj informácie na obecnom úrade, a to, alebo osobnou návštevou na úrade, alebo písomne, využi zákon o slobodnom prístupe k informáciám podľa zákona č. 211/2000.
AK nepochodíš na obecnom úrade , tak sa objednaj v štátnom archíve. Cez google si vyhľadaj kontakt a adresu štátneho archívu. Ak je stavba legálna, v tomto archíve by malio byť archivované aj územné rozhodnutie, stavebné povolenie, aj kolaudačné rozhodnutie. Musíš ale vedieť, asi kedy bola táto stavba postavená.
S pozemkami - hľadaj na katastri v pozemkovej knihe. Musíš sa dopátrať k histórii pozemkov, komu vlastne patrili-kto bol vlastník podľa zápisu v pozemnoknižnej vložke. Všetky parcele musia byť ošetrené tak, t.j. zapísané na LV na toho konečného vlastníka, ktorý Ti to potom môže predať. Keďže nepoznám tento prípad, môže byť aj tak, že sa musí pristúpiť aj k dedičskému konaniu Všetko závisí od jednotlivých zistení k tejto problematike. Veľa šťastia.
Petko99
06.04.16,16:33
Takže, dneska som bol na OÚ, tam som teda kto vie čo nevybavil... Napadla ma skôr ešte jedna alternatíva, a to: Ako som spomínal tú parcela, ktorá je už prepísaná na svokrinu mamu, pozeral som si list vlastníctva na kataster portáli a zaujalo ma číslo, teda titul nadobudnutia. Bolo tam napísané RI, čo by malo znamenať Kúpno-predajná zmluva. Mimochodom je tam rok 1968. Tak by som sa chcel spýtať (neviem ako to fungovalo), zakladala sa do katastra aj originál zmluva ? Bolo by možné aby mi kataster, poprípade štátny archív vydal jej opis, alebo kópiu ? Ak hej, aj tak ma zaujíma prečo je na meno zapísaná len parcela, možno budem prekvapený aj ja aj svokra, keď nakoniec zistíme, že dom a parcela pod ním v skutočnosti vôbec nebola predaná, no ale to je zatiaľ len konšpirácia.
branislavp
08.04.16,12:35
Petko99 , listiny uvádzané na LV podľa titulu nadobudnutia môže zistiť nástupivší dedič, t.j. svokra, ak o to požiada na katastri u pracovníka, ktorý má na starosti zápisy k nehnuteľnostiam pre Vašu obec. Do listiny môže nazrieť, prečítať, alebo si dá urobiť odpis za poplatok. Pritom sa musí preukázať preukazom totožnosti, alebo by si musel Ty mať od svokry splnomocnenie.
Petko99
08.04.16,12:43
To si ma potešil, ono je v záujme všetkych vybaviť na tie pozemky papiere. Asi som nespomenul že babka ešte žije, tak zoberieme aj ju. No neviem či to bude na katastri, alebo v štátnom archíve. Inak podĺa toho titulu nadobudnutia som zistil že to môže byť aj zápis zo štátneho notárstva, nejako som stratený v ktorej inštitúcii to hľadať. Inak bol to rok 1968...
Petko99
08.04.16,16:20
Ohľadne toho domu tam žiaľ nie je napísané nič, ono zistil som že v obci bol v roku 2008 robený ROEP a na základe toho ( keďže pravdepodobne nikto nenamietal ) zapísali pôvodného majiteľa, keďže bolo k tomu asi najviac dokumentácie. No neviem, už ma z toho nejako začína hlava bolieť...
Chobot
09.04.16,15:01
Pozeral som aj na mape a tie listy vlastníctva, pokiaľ sú založené. JE to hodne domotané, z katasterportálu sa veľa zistiť nedá. Vlastne je založený LC len na tú parcelu v registri E.

Viac poradiť bohužiaľ neviem, bude to pátranie v katastri (pozemkové mapy, nadobúdacie dokumenty) a neviem kde ešte. Asi bude najlepšie začať na katastri a zistiť si, kde by si našiel dokument ROEP č. Z 4941/2008. Z neho zistíš, prečo zapísali tých vlastníkov, ktorí sú na tom LV.

NA tom pozemku, kde nie je založený LV, bude treba pohľadať aspoň nejaké zmluvy, podľa ktorých to mala nadobudnúť tvoja svokra.
branislavp
09.04.16,21:28
Peťko99, keď je babka mobilná a ešte si dobre pamätá, tak by nemal byť problém chodiť s ňou po úradoch a hľadať. Nemusíš mať žiadne splnomocnenie v jej prítomnosti.
Petko99
10.04.16,08:29
Ďakujem, aj mňa to napadlo. Žiaľ čas budem mať až v stredu, tak vybehnem na k.ú. (aj tak rátam že ma vyženú do štátneho archívu ktorý mám v podstate po ruke :) keďže je tam spomínaný rok 1968) a uvidím čo zistím, no presne ako hovoríš zaujímajú ma dokumenty, zmluvy... ako babka nadobudla majetky, pevne verím že nájdem nejaký zápis notára, alebo zmluvu čo vlastne všetko babka kúpila. Ale jedna vec stále vŕta v hlave, keď aj na tej zmluve bude čo všetko kúpila (t.j. dva pozemky s domom ) prečo je v katastri zapísaný len jeden pozemok a druhý je podľa ROEP v 2008 zapísaný na pôvodného majiteľa. Neviem ako sa dáva vklad do katastra, možno tam napísali je dnu parcelu a druhú nie. No v stredu budem múdrejší. V každom prípade Vám zatiaľ všetkým ďakujem a dám Vám vedieť čo som zistil.
Petko99
10.04.16,08:33
Mobilná by ako tak ešte bola, no niečo si pamätá. Hlavne že si pamätá že zmluvu síce mala, pamätá si aj to že ju spálila... :/ Však skúsim v stredu pobehať a dám Vám vedieť. Z pôvodných majiteľov asi jeden s manželov žije, no skúsim najprv možnosť hľadať na k.ú. a v štátnom archíve, a až po neúspechu budem hľadať ich.
Petko99
13.04.16,08:38
Ahojte, takže dneska som bol na katastri a dal som im žiadosť na lustráciu listín a ich kópiu, konkrétne Kúpno-predajnú zmluvu z tej prepísanej Parcely C (číslo: Titulu nadobudnutia RI........atď,podateľňa ju akceptovala a budú ma kontaktovať keď zmluvu vyberú z archívu. No som zvedavý na ďalší postup, či mi zapíšu tú parcelu E, ktorá by mala byť na tej zmluve (1968) babka hovorí že zmluva bola podpísaná aj pred notárom (no neviem či sa to bude dať, keďže 3 roky zapísaná nebola, čo znamená odstúpenie od zmluvy, alebo tú zmluvu dám notárovi (vydržanie)... Všetky náležitosti by mali byť splnené ( len či podpíše predošlý majiteľ ). Budem Vás informovať.