wladar
05.04.16,00:10
Práve som odniesol na socialnu poistovnu cestne prehlasenie ze uz nevykonavam cinnost ako autor (fotograf). Cely minuly rok som robil pre jeden casopis na autorsku zmluvu (nezdanene honorare), za ten rok ho postupne mali 3 firmy tretia ho kupila v novembri, zakazdym som mal novu zmluvu, 31.3.2016 casopis zrusili, dostal som odstupne pretoze som mal dvojmesacnu vypovednu lehotu, v tej tretej firme som teda pracoval 5 mesiacov (ako externista). (danove priznanie som si dal odklad o tri mesiace) Od septembra 2015 som platil odvody do socialnej poistovne. O pracu som prisiel, pretoze casopis skoncil, vo firme som ale bol na honorare ako autor s pridelenym DIČ. Má zmysel ist na urad prace? (predtym tri roky som sa stal dobrovolne nezamestanym a siel som potom na volnu nohu - DIC). Dostanem nieco z uradu prace?okrem toho ze za mna budu platit zdravotne. mam narok na podporu?
ivka70
05.04.16,03:12
Na narok na podporu v nezamestnanosti je potrebne mat aspon 2 roky z poslednych 3 rokoch pred evidenciou na UP mat platene poistenie v nezamestnanosti.
Ak si platil odvody do SP len od septembra 2015 do marca 2016, nemas splnenu tuto podmienku a narok na podporu v nezamestnanosti ti nevznikne.