Kalnalala
05.04.16,07:18
Dobrý deň, dopočul som sa od t.uč. že školský zákon bol upravený, a tlačivá ktoré sme v 18tich podpisovali, sú už neplatné (súhlas o poskytovaní informácií zákonnému zástupcovi) nakoľko sa zmenil zákon o poskytovaní informácií rodičom. Problém s tým nemám, ale škola sa tento rok oháňa už 4. novým zákonom, ktorý vraj vyšiel, no pritom to tak vôbec nieje.

​Ďakujem za vašu odpoveď.
ivka70
05.04.16,05:23
Toto je neuveritelne zrozumitelne: "tlačivá ktoré sme v 18tich je už neplatný"
Oliwa
05.04.16,06:42
Každá škola má vypracovaný školský poriadok, ktorý má mať zverejnený na svojom webe. Môžeš si ho porovnať s platnou legislatívou:

http://www.direktor.sk/sk/aktuality/co-prinesie-novela-skolskeho-zakona.a-1284.html
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-245
https://www.minedu.sk/vysledky-vyhladavania/?search=%C5%A1kolsk%C3%BD+z%C3%A1kon&page=0

V čom je problém? Máš/budeš mať 18 a Tvoj triedny tvrdí, že má/nemá právo poskytovať informácie o Tvojich výsledkoch rodičom a Ty hľadáš argument, ako mu oponovať?

V tom prípade Ťa asi bude zaujímať zo školského zákona:
§ 144, ods. 1, písm. m,
ods. 6, písm. c,
ods. 11.

Rada do života - grátis: nabudúce si daj do vyhľadávača novela školského zákona...
Kalnalala
05.04.16,15:42
Ďakujem za vašu odpoveď.
Som si vedomý toho ako funguje vyhľadávač, každopádne verím že sú aj mnohý ľudia zbehlejší v tejto problematike ako ja a vedeli by pár-slovne odpoveď na moju otázku, nakoľko sú v tejto problematike "doma". Preto som sa spýtal a nešiel si rovno prečítať kompletný školský zákon.

Aby nedošlo k omylu - 18 bolo dávno, oponovať v tejto veci nemám dôvod, keďže s danou vecou nemám problém. Skôr mi šlo o pravosť tohoto výroku. Ako som spomenul, t.uč. spomína "nové zákony" každý deň, a je jednoznačné, že to zneužíva (možno nie v tomto prípade). Príklad týchto "zákonov":

Prvý deň: "Vyšiel nový zákon, ak nezaplatíte ZRPŠ, nebudete pripustený k maturitám"
na druhý deň znel ten istý zákon takto: "Ak nezaplatíte príspevok ZRPŠ, nebude vám odovzdané maturitné vysvedčenie", na tretí deň znel takto: "Ak nezaplatíte príspevok ZRPŠ, budeme to od vás vymáhať vzhľadom na nový zákon kt. vyšiel."

Ale spät k téme. Ak som teda správne pochopil, rodič/zákonný zástupca má právo byť informovaný o správaní/prospechu a pod. jeho syna/dcéry. Čo mi naskytuje novú otázku - Nezastupuje sa náhodou žiak po 18tich sám? Totižto ešte pred rokom žiaci ktorý dovŕšili 18 rokov podpisovali isté papieire, či súhlasia, alebo nesúhlasia s poskytovaním informácií. Teda ak to správne chápem, t.uč. v tomto prípade hovoril pravdu, a tento zákon bol zrušený? Totižto si myslím že pojem "zákonný zástupca" stráca svoju pravoplatnost práve dovŕšením 18 roka života.

Ďakujem ešte raz za vašu odpoveď .
Kalnalala
05.04.16,16:05
ospravedlňujem sa, vypadlo mi tam slovíčko "podpisovali" :) opravené
ivka70
05.04.16,16:12
Fakt si tomu pomohol, aj si si to po sebe po oprave precital?
alaya1
05.04.16,17:05
O korektne a uplne informacie poziadaj na MS SR.
Kalnalala
05.04.16,17:07
Do tretice všetko dobré. Opravené a prečítané, Ďakujem za upozornenie, verím že to bude nápomocné pri riešení otázky.
avalik
05.04.16,18:29
Skolsky zakon sa v § 144 nezmenil, je rovnaky od zaciatku ucinnosti zakona - 1.9.2008.

Ak si po dovrseni plnoletosti poskytol suhlas s informovanim rodicov o tvojich studijnych vysledkoch, ten mozes kedykolvek odvolat.

Co sa tyka "povinnych" platieb do ZRPS - povinne su len pre clenov ZRPS, nikoho ale nemozno nutit aby bol clenom obcianskeho zdruzenia, a uz vobec nie sa vyhrazat, ze nepusti k maturite alebo nevyda doklad o vzdelani.
ZRPS je obcianske zdruzenie a clenske prispevky a ine poplatky ma preberat clen zdruzenia a nie ucitel.
V pripade, ze sa vam pedagogovia vyhrazaju v suvislosti so ZRPS, odporucam dat podnet na skolsku inspekciu - a pouzi vyhladavac, k ZRPS tu mame temy.
Kalnalala
05.04.16,20:18
Ďakujem za vašu odpoveď.

Čo sa týka toho ZRPŠ bolo to uvedené ako príklad, už som informovaný o danej problematike. :) Tak či tak ďakujem.