Dana Sokolakova
05.04.16,12:27
Som na rodicovskom prispevku a chceli by sme aby manzel poberal matersku dovolenku,nakolko je zivnostnik a momentalne nema stalejsiu pracu.vedeli by ste nam poradit ako to mame urobit.ja som bola pred RP zamestnana mam aj narok na podporu,pripadne som aj rozmysla o PN.dakujem za radu
veronikasad
05.04.16,10:36
manžel je ako živnostník nemocensky poistený = platí povinné odvody do SP po dobu aspoň 270 kal.dní ?
Katy a R
05.04.16,10:40
Ak spĺňa podmienky - dostatočná doba nemocenského poistenia - tak si požiada v SP o materské .
ty sa môžeš zaevidovať na UPSVaR ako UoZ - ak spĺňaš podmienky - môžeš aj v SP o dávku v nezamestnanosti požiadať . a čo sa platenej DPN týka - ak budeš zamestnaná,alebo v ochrannej lehote, resp dobrovoľné poistenie treba mať.
http://www.zakonypreludi.sk/hladanie?text=461%2F2003
pozri aj témy tu na porade - konkrétne skúsenosti nájdeš.
Po tvojom doplnení - že manžel nemá vôbec nem. poistenie - tak materské neprichádza do úvahy. Pomohol by nový PP, alebo dobrovoľné poistenie v SP.
veronikasad
05.04.16,10:43
Počas rodičovskej dovolenky si mala prerušené nem.poistenie, preto nárok na nemocenské nemáš ak RD neukončíš a nenastúpiš do práce.
veronikasad
05.04.16,10:43
doplň vek dieťaťa
Dana Sokolakova
05.04.16,10:59
Syn bude mat 2roky,manzel bol zamestnany 17rokov dostal vypoved 30.6.2015,potom bol na PN do 24.8.2015 a od 16.10.2015 ma zivnost a plati si len zdravotne poistenie lebo do SP je oslobodeny platit.
Dana Sokolakova
05.04.16,11:02
ja by som nastupila do prace na jeden den a mam este aj dovolenku nevycerpanu.
veronikasad
05.04.16,11:27
Bohužial, za súčasnej situácie mu nárok na materské nevznikne, aj keď splňa podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch . Ako nový živnostník nie je povinne poistený v SP, musel by sa pred nástupom na MD prihlásiť na celý balík poistenia ako dobrovolne poistená osoba. Počas poberania materského sa poistenie neplatí. Po ukončení poberania materského sa treba z poistenia odhlásiť.
veronikasad
05.04.16,11:31
Ak si chceš navýšiť vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti, požiadaj zamestnávatela o vyčerpanie jedného dňa dovolenky a zbytok nech ti preplatí. Pracovný pomer bude ukončený nie posledným dňom RD, ale dňom kedy bola čerpaná dovolenka.

Neplatí v prípade, ak si počas RD mala nejaký príjem, napr. z dohody alebo preplatenej dovolenky.
Dana Sokolakova
05.04.16,12:05
a neni tam doba ako dlho musi byt poisteny ako zivnostnik,to bz nebol problem aby sa prihlasil na cely balik poistenia
Katy a R
05.04.16,12:14
ešte má dostatočnú rezervu ;) - stačí mu "pár dní".... lenže dosiahne iba minimálnu materskú .. ale aní tá nie je v súčasnosti na zahodenie;)
veronikasad
05.04.16,12:59
Nebude poistený ako živnostník, ale dobrovolne poistená osoba - stačí 12 dni pred nástupom na MD.
Dana Sokolakova
06.04.16,05:44
dakujem pomohli ste mi este raz dakujem
veronikasad
06.04.16,05:54
Staci 1-2 dni poistenia, predch.komentari chyba pomlcka
Dana Sokolakova
06.04.16,09:57
ok dakujem
nikolino
06.04.16,20:23
Ahoj veronikasad nekukla by si na náš problém či sa muž chytá na MD alebo je všetko stratené,,,,.....budeme ti vďačný . 22.2. sme doniesli všetky papiere na soc. že muž má do 29.2. TPP a od 1.3. chce ísť na MD a ja že si k 29.2. ruším rodičák . volala sém do soc.že mi doteraz neprišlo rozhodnutie či má priateľ nárok na materské alebo nie a pani zo soc. mi povedala že im treba doniesť prac.zmluvu s ktorej si nárokuje a aj novú prac.zmluvu lebo že našli v systéme že má od 1.3. novú zmluvu tak že podľa toho to potom posúdia. A tu je problém druhá zmluva mala byť vystavená k 2.3. druh činnosti má zmenený nieje rovnaká 1.TPP je vodič a 2.TPP strojník-opravár motor.vozidiel. Len problém je to že on celý marec odrobil cca 240 hodín. dnes som volala z jeho vedúcim ich ekonómka je staršia paní ktorá v živote nič takéto že muž ide na MD neriešila aj on je s toho paf. Povedal mi že za marec musí zaplatiť odvody kedže muž má odrobený celý mesiac.Ide o to že muž je vodič v Mobise a tam si každý vodič vypisuje stasky či ako sa to volá a okrem toho jazdia na kotúče kde je uvedené jeho meno a toto všetko sa ukazuje kontrole keby náhodou prišli a toto sa za ten marec nedá nijako vymazať. Nedalo by sa to nejako takto? Zamestnávateľ odvody zaplatí normálne z tej zmluvy a aj mzdu keď sa inak nedá a napr.by sme 11.4.urobili Dovp do 30.4. ako napr. závozník na cca 240 hod.(lebo tolko aj v skutočností odrobí) aby im sedeli stasky atď. odmena cca 460 eur. a napr.1.5. by sa nemohol vrátiť k tej prvej zmluve a na ňu robiť až do konca MD a by sa to podarilo? lebo už neviem ako až mi je do revu .....jeden dátum a mohlo to byť v pohode. čo myslíš mohlo by to vísť nestretla si sa s takýmto niečim vdaka
veronikasad
07.04.16,02:59
Prepáč, nemám skúsenosti s výkonom práce na prac.zmluvu počas poberania materského. Mali ste to mať pozisťované predtým ako odišla do SP Žiadosť o materské, teraz to SP môže posúdiť ako špekuláciu ...
Dana Sokolakova
11.04.16,04:07
A nevedeli by ste mi poradit postup ako a kde začať,aby som niečo neskopalo.či prv ísť ja na dovolenku,a potom na úrad a ako manžel má prejsť na rodičovský alebo hneď materské.nevieme ako to začať.