Rosinkaus
05.04.16,14:02
Moja sestra nastahovala svojho syna do prazdnej casti domu , ktoru spoluvlastnim s nou a mojou matkou a sestrou (1/2 + 1/4 + 1/4 ) bez mojho oficialneho suhlasu. Ja momentalne nemam nic proti tomu (je to dobre pre mamku ze tam nie je sama - ja byvam v USA a moja sestra v Ceskej republike )Ale to vsetko sa deje zatial bez akehokolvek oficialneho suhlasu o do mna. Moj synovec pomaha mamke s udrzbou domu a teraz ma pyta ako ciastocneho majitela domu o moj suhlas k jeho trvalemu pobytu v tomto dome. Moze moj suhlas k jeho trvalemu pobytu a celkova situacia (ze on tam bude byvat a robyt upravy povedzme po10-15 rokov v buducnosti ovplyvnit moje vlastnicke pravo..? Momentalne vlastnim 1/4 domu a po "odchode" nasej mamky budeme s mojou sestrou kazda vlastnit polovicu domu (nie je viac dedicov).
ivka70
05.04.16,12:04
Nema.
Ani trvaly pobyt nezaklada narok na dedicstvo, ak su zakonni dedici.
Dedit budete stale len vy dve so sestrou (ak nie su dalsie deti, ci manzel)
Jedine ak by sa sestra vzdala svojho podielu v jeho prospech, moze zdedit jej podiel jej syn.
Xanti
05.04.16,12:04
Tvoje vlastnícke právo nebude nijako dotknuté ak babka nedaruje svoj podiel vnukovi. Ale to je vec babky, nie tvoja a ani tvojej sestry. Ak babka nedaruje majetok, tak sa bude dediť medzi teba a sestru mamin majetok. A ak synovec opravuje nehnuteľnosť, tak mu treba prispievať vo výške podielu na majetku na opravu a zhodnotenie domu napr.
kn-alka
05.04.16,12:05
trvalý pobyt nemá nič spoločné s vlastníckymi právami - vôbec nič !
Katy a R
05.04.16,12:07
ČO sa týka súhlasu na jeho TP - to by problém nebol, pretože TP má len evidenčný charakter - s majetkom to nemá nič.
Ale len také upozornenie - že mamka si môže so svojou polovičkou urobiť to, čo ona uzná za vhodné ... čiže ty sa nemôžeš už teraz cítiť vlastníčkou jej polovičky podielu. ;) je možné aj to že po nej nebudeš nič dediť .
misoft
05.04.16,12:08
Nie! Trvalý pobyt je evidenčného charakteru a nemá žiadny vplyv na vlastníctvo. Pokiaľ teda sestra žije, on nemá žiadny nárok na majetok.
Jediné, na čo by mal nárok, vynaložené jeho náklady na údržbu toho domu (zdokladované).
Ak by sestra zomrela (nedaj bože) - mal by nárok na zákonný podiel z dedenia (ale 1/4 by to nebola - bolo by to omnoho menej, ale po vašej mamke nemá nárok dediť, pokiaľ sestra žije).
Vlastnícke právo - viď ústava - čl.20 - každý má právo vlastniť majetok - takže tvoje vlastníctvo nemôže byť nejako jeho bývaním v nehnuteľnosti porušené.
Rosinkaus
05.04.16,12:52
,..dakujem Katy, to je pravda - co moze ovplyvnit moje dedicske pravo v buducnosti po mamke ? Ver mi ja jej prajem mnoho rokov v zdravi tam v domceku..!!! pytam sa len v suvyslosti s momentalnou poziadavkov mojho synovca o trvaly pobyt v dome...
Ja som majitelkou 1/4 domu uz teraz ako pravoplatny dedic po smrti mojho ocka (mam papiere z dedicskeho konania) ... moze byt tento moj status ovplyvneny nejako byvanim mojho synovca v dome (tym aj mojej casti?) ...?
ivka70
05.04.16,12:59
Nemoze, uz ti to tu napisali viaceri.
Katy a R
05.04.16,13:02
majiteľkou 1/4 domu budeš stále. Ale ak by v budúcnosti mal synovec o tento dom záujem - môže sa pomerne ľahko stať 3/4 vlastníkom ... ale to TP neovplyvní. lebo to sa môže stať, aj keď mu tam nedáš súhlas k TP ;) (že nebude čo dediť;))
zase na druhej strane - ak by sa staral o mamku, vybavoval nejaké kompenzácie a pod. - ten TP je aj "praktickejší".
je to na tvojom rozhodnutí - ako sa rozhodneš.:) Dobré vzťahy sú na nezaplatenie;)
kukučka
05.04.16,13:18
Sestra sa zrejme dohodla s matkou. Buď rada, že sa má kto o mamku postarať a tak isto aj o dom, koniec koncov to robí synovec aj za teba. Ináč by pomaly chátrala aj tvoja 1/4 domu. Dobré vzťahy sú dôležité, vy so sestrou si nevoláte? Čo bude zajtra nevie nikto.
Mária27
05.04.16,13:24
To, čo už vlastníš, ti nikto nemôže vziať - pozri § 3 zákona.

Sestra si mala právo nasťahovať vlastné dieťa do domu aj bez tvojho súhlasu a užívať dom vo výške svojho podielu.
Ak by išlo o nezaopatrené dieťa, nepotrebovala by ani na trvalý pobyt súhlas spoluvlastníka. Keďže ste v zahraničí a sestra užíva aj váš podiel, mohlo by sa to analogicky posudzovať ako nájom (ty máš totiž nárok na náhradu za svoj podiel) a podľa zákona má aj nájomca právo dávať súhlas s trvalým pobytom za vlastníka -- toto všetko však naše úrady z opatrnosti (nepresného znenia zákona) nepripúšťajú a vyžadujú súhlas všetkých spoluvlastníkov.

Ešte čo sa týka opráv a investícií do domu, ak by to od teba pýtali, môžeš si to započítať s tým, že užívajú tvoju časť. Dobre by bolo mať o tom písomný záznam, lebo investície sa môžu žiadať až pri vyporiadaní spoluvlastníctva (a odplata za užívanie sa premlčuje ako po troch rokoch).

zákon o 253/1998 o hlásení pobytu
§ 3
(3) Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.
Rosinkaus
05.04.16,14:36
..moj synovec tam byva zadarmo - neplati najom.... tak to balancuje to, co on do toho vlozi (tak ja to citim)...
mareko
05.04.16,15:18
Tvoje budúce dedičské práva môže ovplyvniť napríklad darovacia zmluva, ktorou by mohla matka za života darovať svoju polovicu domu synovcovi (vnukovi). To sa môže stať a ty s tým nič neurobíš. Všetko ostatné ti už napísali.