Iveta1
15.06.06,09:45
Len jednu otázočku:
Keď zamestnanec čerpá 5 dní dodatkovej dovolenky ako je za toto obdobie finančne hodnotený? keď za tento čas mu nemožno poskytnúť náhradu mzdy.
azuz
15.06.06,07:51
Viď §116 ZP - za vyčerpanú dovolenku patrí náhrada mzdy. Nerozlišuješ, či išlo o dodatkovú alebo nie.
vladan
15.06.06,13:42
§ 107 ZP
Za dodatkovú dovolenku nemožno poskytnúť náhradu mzdy; táto dovolenka sa musí vyčerpať, a to prednostne.

... podľa mňa, za obdobie dodatkovej dovolenky nie je nijako finančne ohodnotený
azuz
16.06.06,05:04
§ 107 ZP
Za dodatkovú dovolenku nemožno poskytnúť náhradu mzdy; táto dovolenka sa musí vyčerpať, a to prednostne.

... podľa mňa, za obdobie dodatkovej dovolenky nie je nijako finančne ohodnotený

Je to tak. Ospravedlňujem sa za mylnú informáciu.:mee:
Iveta1
20.06.06,09:50
§ 107 ZP
Za dodatkovú dovolenku nemožno poskytnúť náhradu mzdy; táto dovolenka sa musí vyčerpať, a to prednostne.

... podľa mňa, za obdobie dodatkovej dovolenky nie je nijako finančne ohodnotený


To teda mám rozumieť tak, že za tých 5 dní na výplatnej páske nebude mať žiadne peňažné ohodnotenie ? Bude mať nižšiu výplatu?
Nerozumiem tomu.
azuz
20.06.06,10:14
To teda mám rozumieť tak, že za tých 5 dní na výplatnej páske nebude mať žiadne peňažné ohodnotenie ? Bude mať nižšiu výplatu?
Nerozumiem tomu.
Nedalo mi to a pozrela som ešte raz ZP. V §107 je napísané, že za dodatkovú dovolenku nemožno poskytnúť náhradu mzdy, táto sa musí čerpať prednostne. Všetky výklady, ktoré som k tomu našla hovoria o tom, že nemôžeš poskytnúť náhradu mzdy za nevyčerpanú dodatkovú dovolenku. Možno im len v zákone vypadlo slovíčko:confused: . Ja by som si dala písomný dotaz na Inšpektorát práce. Nech sa vyjadria. Ale logické by bolo, že keď dodatkovú dovolenku čerpá, má mať za ňu náhradu. Keď ju nevyčerpá, nemôžeš ju dať preplatiť. Je ale fakt, že zákon to takto nehovorí.
Paula
20.06.06,10:41
Nedalo mi to a pozrela som ešte raz ZP. V §107 je napísané, že za dodatkovú dovolenku nemožno poskytnúť náhradu mzdy, táto sa musí čerpať prednostne. Všetky výklady, ktoré som k tomu našla hovoria o tom, že nemôžeš poskytnúť náhradu mzdy za nevyčerpanú dodatkovú dovolenku.
Je to tak....citujem Komentár k § 106 a 107 :V ustanovení § 106 ZP je samostatne upravená dodatková dovolenka. ZP definuje v tomto ustanovení zamestnanca, ktorý sa považuje za zamestnanca, ktorý pracuje v sťažených alebo zdraviu škodlivých podmienkach, alebo ktorý vykonáva práce zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé na účely dodatkovej dovolenky.
Druhy prác zvlášť ťažkých alebo zdraviu škodlivých, pracoviská a oblasti, kde sa takéto práce vykonávajú, ustanoví všeobecne záväzný právny predpis MPSVR SR po dohode s Ministerstvom zdravotníctva SR.
Táto dovolenka sa musí vyčerpať vždy in natura, nemožno teda za ňu poskytnúť náhradu mzdy a musí sa čerpať prednostne.

zdroj.:PORADCA 7/2006
Iveta1
03.07.06,07:19
Mimo porady mi bolo vysvetlené, že náhrada mzdy nepatrí v prípade zostatku dodatkovej dovolenky t.j. neprenáša sa do nového roku a ani pri skončení PP sa DD neprepláca. Takže tak
Trochu ma ten par.107 ZP pomýlil