Xanti
06.04.16,13:28
Tak toto som teraz objavila, rozum sa mi zastavil kto mi ho pomôže rozhýbať?

https://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/2605/category/zakonne-povinnosti-podnikatela/article/nelegalne-zamestnavanie-trestne-2016.xhtml

Ochrana osobných údajov zákonodárcom nič nehovorí? Alebo no ako predýchavam ak to čo sa píše v článku je pravda, tak sa našim voleným zástupcom podaril riadny paškvil.

Alebo to bol len prvoaprílový žartík?
ivka70
06.04.16,11:47
Uz o tom pisal p. Mihal po schvaleni zakona .... aj s prikladmi .... hrozna predstava ...

https://dennikn.sk/359761/krajina-pokut-byrokracie/
profesional
06.04.16,13:44
V prípade uloženia takej pokuty sa treba odvolať a domáhať sa toho, že štátny orgán pri rozhodovaní nesmie aplikovať také ustanovenie zákona, ktoré je v rozpore s Ústavou SR, alebo s medzinárodnoprávnymi záväzkami SR. Právo na súkromie je garantované ako prvá kategória základných ľudských práv a slobôd tak v Ústave SR, ako aj v Charte ľudských práv a tiež v Európskom dohovore o ochrane základných ľudských práv a slobôd, ktoré Slovenská republika platne ratifikovala. V prípade potreby to treba hnať na súd alternatívne do Štrasburgu. Ide o flagrantné porušenie princípu proporcionality. Spor na súde v takejto veci by som vyhral s prehľadom.
JankaO
07.04.16,10:19
a je vybavené... vidím dierku :D

5) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá je podnikateľom, nesmie prijať prácu alebo službu, ktorú jej na základe zmluvy dodáva alebo poskytuje právnická osoba alebo fyzická osoba (ďalej len „poskytovateľ služby“) prostredníctvom fyzickej osoby, ktorú nelegálne zamestnáva, ak ide
misoft
07.04.16,14:48
To nie je dierka.... to je čierna diera!
Inými slovami..... štát bude pokutovať všetkých.... hlava-nehlava.....a zlepšovať štátny rozpočet (na vyššie platy politikov, nové autá, počítače, koberce, kreslá......)!
Ing. Ľubomír Janoška
07.04.16,15:02
Ochrana osobných údajov sa tu neuplatní. Podľa § 12 ods. 3 zákona o ochrane osobných údajov je zamestnávateľ oprávnený poskytovať niektoré osobné údaje svojich zamestnancov aj bez ich súhlasu.

Zvyšok je absurdita, štát si zase z nás robí bonzákov.
profesional
07.04.16,20:32
Ochrana osobných údajov sa tu neuplatní. Podľa § 12 ods. 3 zákona o ochrane osobných údajov je zamestnávateľ oprávnený poskytovať niektoré osobné údaje svojich zamestnancov aj bez ich súhlasu.

Zvyšok je absurdita, štát si zase z nás robí bonzákov.

Aj na § 12 ods. 3 zákona o ochrane osobných údajov sa povinne aplikuje Ústava SR ako aj medzinárodné zmluvy ktorými je SR viazaná. A Ústavný princíp proporcionality platí aj tu. A aj keby sa hneď podľa tohto paragrafu ochrana osobných údajov neaplikovala, aplikovala by sa ochrana súkromia podľa Ústavy SR.
hanelie
08.04.16,06:18
a čo v prípade ak si súkromná osoba objedná akékoľvek práce - ako bude kontrolovať ľudí ?
spôsobom oki si firma ukáž mi , či majú tvoji zci pracovné zmluvy ( to nestačí ) a dôkaz, či sú prihlásení načas v SP, ak sú v časovom oneskorení - už sú nelegálne zamestnávaní , ďalej ak si firma objedná poddodávku u iných živnostníkov - ak skontroluje tento súkromný úbožiak , či ide o závislú prácu a tak o nelegálne zamestnávanie, alebo či súkromníci majú iný hlavný predmet podnikania ako objednávatelia - ( to isté sa týka aj objednávok medzi firmami )
btw - čistá anarchia v tomto štáte alebo ako by povedal básnik - niečo zhnité v tomto štáte je
Xanti
08.04.16,06:25
ďalej ak si firma objedná poddodávku u iných živnostníkov - ak skontroluje tento súkromný úbožiak , či ide o závislú prácu a tak o nelegálne zamestnávanie, alebo či súkromníci majú iný hlavný predmet podnikania ako objednávatelia - ( to isté sa týka aj objednávok medzi firmami )
btw - čistá anarchia v tomto štáte alebo ako by povedal básnik - niečo zhnité v tomto štáte je no práve, stavebná firma nemusí mať napr. stavebný dozor. Stavebný dozor môže byť úplne iná fyzická osoba szčo, kt. robí kto ho zavolá. Zavolá ho firma XY aby na stavbe kt. zhotovuje pre firmu ABC robil stavebný dozor. SZCO robí stavebný dozor na tej stavbe a tiež aj na inej, u súkromnej osobe. A teraz čo? Má SZCO faktúrovať ABC že robil stavebný dozor na jej stavbe aj ked objednávku mal od firmy XY lebo ich stavebný dozor práve nstíhal alebo bol dlhodobo PN napr. lebo ak to chápem dobre ak bude stavebný dozor faktúrovať firme XY napriek objednávke, pôjde podla toho zákona o nelegálnu prácu. A pokutu dostane ABC aj XY ... fakt to je riadne choré a uletené.

Čo naši poslanci chcú úplne zničiť SZCO na slovensku? Alebo zamestnanec otvorí si živnosť aby si fušky robil legálne aby si privyrobil, a samozrejme platil dane a odvody ... ale ak ho zavolá firma XY ako subdodávateľa práce pre firmu ABC tak je to nelegálne zamestnávanie?

A čo ak má u firmy XY odpracovaných 350 hodín ako dohodár? Toto fakt naši hradný nedomysleli.
kopretinka
08.04.16,06:30
no,a najlepšie je,že ak sa exekučne nevymôže pokuta od dodávateľa,tak ju platí objednávateľ........a ten ani netuší,koho a ako zamestnáva dodávateľ
JankaO
08.04.16,06:40
a čo v prípade ak si súkromná osoba objedná akékoľvek práce - ako bude kontrolovať ľudí ?
spôsobom oki si firma ukáž mi , či majú tvoji zci pracovné zmluvy ( to nestačí ) a dôkaz, či sú prihlásení načas v SP, ak sú v časovom oneskorení - už sú nelegálne zamestnávaní , ďalej ak si firma objedná poddodávku u iných živnostníkov - ak skontroluje tento súkromný úbožiak , či ide o závislú prácu a tak o nelegálne zamestnávanie, alebo či súkromníci majú iný hlavný predmet podnikania ako objednávatelia - ( to isté sa týka aj objednávok medzi firmami )
btw - čistá anarchia v tomto štáte alebo ako by povedal básnik - niečo zhnité v tomto štáte je



Hanelie, súkromnej osoby sa to netýka. Ak si súkromná osoba objedná nejaké práce, nie je povinná kontrolovať dodávateľa na nelegálne zamestnávanie...

Tam práve ja vidím možnosť....(:D)
Xanti
08.04.16,06:44
Hanelie, súkromnej osoby sa to netýka. Ak si súkromná osoba objedná nejaké práce, nie je povinná kontrolovať dodávateľa na nelegálne zamestnávanie...

Tam práve ja vidím možnosť....(:D)
Hm... nič sa nefaktúruje, nič sa neúčtuje, nič sa nedokáže ... nič sa štátu neodvedie tak si to myslela?
JankaO
08.04.16,06:48
Nie tak, znenie odst. 5: Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá je podnikateľom
Ing. Ľubomír Janoška
08.04.16,10:33
Ochrana osobných údajov sa tu neuplatní. Podľa § 12 ods. 3 zákona o ochrane osobných údajov je zamestnávateľ oprávnený poskytovať niektoré osobné údaje svojich zamestnancov aj bez ich súhlasu.

Zvyšok je absurdita, štát si zase z nás robí bonzákov.

Aj na § 12 ods. 3 zákona o ochrane osobných údajov sa povinne aplikuje Ústava SR ako aj medzinárodné zmluvy ktorými je SR viazaná. A Ústavný princíp proporcionality platí aj tu. A aj keby sa hneď podľa tohto paragrafu ochrana osobných údajov neaplikovala, aplikovala by sa ochrana súkromia podľa Ústavy SR.

Poznáš nejaký nález ÚS k tomu ustanoveniu, ktoré som citoval?
(Mimochodom - môj názor, osobne to určite nepovažujem za neprimeraný zásah do práv dotknutej osoby.)
alaya1
08.04.16,10:35
a čo v prípade ak si súkromná osoba objedná akékoľvek práce - ako bude kontrolovať ľudí ?
spôsobom oki si firma ukáž mi , či majú tvoji zci pracovné zmluvy ( to nestačí ) a dôkaz, či sú prihlásení načas v SP, ak sú v časovom oneskorení - už sú nelegálne zamestnávaní , ďalej ak si firma objedná poddodávku u iných živnostníkov - ak skontroluje tento súkromný úbožiak , či ide o závislú prácu a tak o nelegálne zamestnávanie, alebo či súkromníci majú iný hlavný predmet podnikania ako objednávatelia - ( to isté sa týka aj objednávok medzi firmami )
btw - čistá anarchia v tomto štáte alebo ako by povedal básnik - niečo zhnité v tomto štáte je



Hanelie, súkromnej osoby sa to netýka. Ak si súkromná osoba objedná nejaké práce, nie je povinná kontrolovať dodávateľa na nelegálne zamestnávanie...

Tam práve ja vidím možnosť....(:D)

Tak teda, ak si objednam dovoz nabytku do kancelarie mam skumat, ci prepravca legalne zamestnava cloveka, ktory mi nabytok dovezie?
JankaO
08.04.16,10:56
Ak si to objednáš ako nepodnikateľ, neskúmaš nikdy nič, ak ako podnikateľ, tak v tomto konkrétnom prípade tiež asi ? nie, lebo nejde o prácu, ale o službu...(??) môj laický názor... (§7b)
...a vôbec, určuje zákon o nelegálnom zamestnávaní, čo je služba a čo práca???... celééé zle
alaya1
08.04.16,11:50
Ak si to objednáš ako nepodnikateľ, neskúmaš nikdy nič, ak ako podnikateľ, tak v tomto konkrétnom prípade tiež asi ? nie, lebo nejde o prácu, ale o službu...(??) môj laický názor... (§7b)
...a vôbec, určuje zákon o nelegálnom zamestnávaní, čo je služba a čo práca???... celééé zle
teda to zmenim na to, ze mi ten doneseny nabytok do kancelarie, kde podnikam bude montovat. To uz je praca, nie? To je na hlavu postavene, kde to mam zistovat? ved kto mi da tieto informacie - SP?
profesional
08.04.16,16:04
Ochrana osobných údajov sa tu neuplatní. Podľa § 12 ods. 3 zákona o ochrane osobných údajov je zamestnávateľ oprávnený poskytovať niektoré osobné údaje svojich zamestnancov aj bez ich súhlasu.

Zvyšok je absurdita, štát si zase z nás robí bonzákov.

Aj na § 12 ods. 3 zákona o ochrane osobných údajov sa povinne aplikuje Ústava SR ako aj medzinárodné zmluvy ktorými je SR viazaná. A Ústavný princíp proporcionality platí aj tu. A aj keby sa hneď podľa tohto paragrafu ochrana osobných údajov neaplikovala, aplikovala by sa ochrana súkromia podľa Ústavy SR.

Poznáš nejaký nález ÚS k tomu ustanoveniu, ktoré som citoval?
(Mimochodom - môj názor, osobne to určite nepovažujem za neprimeraný zásah do práv dotknutej osoby.)

Zatiaľ nie. Ale existuje ich dosť čo sa týka práva na súkromie vo vzťahu obmedzenia tohto práva na základe princípu proporcionality. tj. netýka sa to len osobných údajov, ale ochrany súkromia ako takého. V tej oblasti existuje pomerne rozsiahla judikatúra, ktorá by vydala na niekoľko kníh.
Ing. Ľubomír Janoška
09.04.16,07:51
Ak si to objednáš ako nepodnikateľ, neskúmaš nikdy nič, ak ako podnikateľ, tak v tomto konkrétnom prípade tiež asi ? nie, lebo nejde o prácu, ale o službu...(??) môj laický názor... (§7b)
...a vôbec, určuje zákon o nelegálnom zamestnávaní, čo je služba a čo práca???... celééé zle
teda to zmenim na to, ze mi ten doneseny nabytok do kancelarie, kde podnikam bude montovat. To uz je praca, nie? To je na hlavu postavene, kde to mam zistovat? ved kto mi da tieto informacie - SP?

Žeby sme poprosili pána ministra o metodiku? :D
misoft
09.04.16,09:55
Žeby sme poprosili pána ministra o metodiku? :D
Hmmmmmm..... tiež dobrý nápad. Ale!
Bude to i samotný pán miništrant vedieť vysvetliť? Veď jemu predsa radia poradcovia...
"Našli mojí rádcové, našli? Nenašli! Trubte na poplach!"
profesional
09.04.16,23:25
Žeby sme poprosili pána ministra o metodiku? :D
Hmmmmmm..... tiež dobrý nápad. Ale!
Bude to i samotný pán miništrant vedieť vysvetliť? Veď jemu predsa radia poradcovia...
"Našli mojí rádcové, našli? Nenašli! Trubte na poplach!"

Trúbiť na poplach by mal Generálny prokurátor SR s jeho aktívnou legitimáciou podať na Ústavný súd SR návrh na vyhlásenie právnej normy za neplatnu, čo žiaľ, mi bežní občania, nemôžeme (s výnimkou návrhu na posúdenie prejudiciálnej otázky..).
pavol54
10.04.16,04:32
a čo v prípade ak si súkromná osoba objedná akékoľvek práce - ako bude kontrolovať ľudí ?
spôsobom oki si firma ukáž mi , či majú tvoji zci pracovné zmluvy ( to nestačí ) a dôkaz, či sú prihlásení načas v SP, ak sú v časovom oneskorení - už sú nelegálne zamestnávaní , ďalej ak si firma objedná poddodávku u iných živnostníkov - ak skontroluje tento súkromný úbožiak , či ide o závislú prácu a tak o nelegálne zamestnávanie, alebo či súkromníci majú iný hlavný predmet podnikania ako objednávatelia - ( to isté sa týka aj objednávok medzi firmami )
btw - čistá anarchia v tomto štáte alebo ako by povedal básnik - niečo zhnité v tomto štáte je



Hanelie, súkromnej osoby sa to netýka. Ak si súkromná osoba objedná nejaké práce, nie je povinná kontrolovať dodávateľa na nelegálne zamestnávanie...

Tam práve ja vidím možnosť....(:D)

Tak teda, ak si objednam dovoz nabytku do kancelarie mam skumat, ci prepravca legalne zamestnava cloveka, ktory mi nabytok dovezie?
keby len to, ty musíš skúmať aj či tá firma u ktorej si objednala nábytok niekoho nelegálne nezamestnáva
pavol54
10.04.16,04:41
Ak si to objednáš ako nepodnikateľ, neskúmaš nikdy nič, ak ako podnikateľ, tak v tomto konkrétnom prípade tiež asi ? nie, lebo nejde o prácu, ale o službu...(??) môj laický názor... (§7b)
...a vôbec, určuje zákon o nelegálnom zamestnávaní, čo je služba a čo práca???... celééé zle
teda to zmenim na to, ze mi ten doneseny nabytok do kancelarie, kde podnikam bude montovat. To uz je praca, nie? To je na hlavu postavene, kde to mam zistovat? ved kto mi da tieto informacie - SP?

Žeby sme poprosili pána ministra o metodiku? :D
Ja by som v prvý deň účinnosti zákona začal plniť literu zákona do slova a do písmena a a trval by som na splnení v zákonnej lehote, a kým nedostane objednávateľ odpoveď nekonať nič( čo riskuje možno by práve na ministerstve mali ten deň až do splnenia povinností všetkých dodávateľských článkov hladovku) minister vyskočí z okna
pavol54
10.04.16,04:43
Ak si to objednáš ako nepodnikateľ, neskúmaš nikdy nič, ak ako podnikateľ, tak v tomto konkrétnom prípade tiež asi ? nie, lebo nejde o prácu, ale o službu...(??) môj laický názor... (§7b)
...a vôbec, určuje zákon o nelegálnom zamestnávaní, čo je služba a čo práca???... celééé zle
teda to zmenim na to, ze mi ten doneseny nabytok do kancelarie, kde podnikam bude montovat. To uz je praca, nie? To je na hlavu postavene, kde to mam zistovat? ved kto mi da tieto informacie - SP?

Žeby sme poprosili pána ministra o metodiku? :D
presne plniť literu zákona a bude to účinnejšie ako štrajk učiteľov a sestier dohromady
Ing. Ľubomír Janoška
10.04.16,10:44
Žeby sme poprosili pána ministra o metodiku? :D
Hmmmmmm..... tiež dobrý nápad. Ale!
Bude to i samotný pán miništrant vedieť vysvetliť? Veď jemu predsa radia poradcovia...
"Našli mojí rádcové, našli? Nenašli! Trubte na poplach!"

Trúbiť na poplach by mal Generálny prokurátor SR s jeho aktívnou legitimáciou podať na Ústavný súd SR návrh na vyhlásenie právnej normy za neplatnu, čo žiaľ, mi bežní občania, nemôžeme (s výnimkou návrhu na posúdenie prejudiciálnej otázky..).

Generálny prokurátor - máš na mysli tú funkciu s bohatou tradíciou rozsiahleho univerzálneho nekonania?
kopretinka
10.04.16,19:31
čo tu kto zase mazal???!!!
Xanti
11.04.16,07:12
Ja by som v prvý deň účinnosti zákona začal plniť literu zákona do slova a do písmena a a trval by som na splnení v zákonnej lehote, a kým nedostane objednávateľ odpoveď nekonať nič( čo riskuje možno by práve na ministerstve mali ten deň až do splnenia povinností všetkých dodávateľských článkov hladovku) minister vyskočí z okna
Myslíš niečo také.... ohlási sa mi kontrola zo SP, alebo DU, alebo ZP alebo NIP proste zo štátneho orgánu. Tak ja ich nepustím na pôdu firmy, kým mi nedajú potvrdenie, že nikoho na čierno nezamestnávajú. A kedže majú aj externé firmy zväčšia na upratovanie, IT servis a tak okolo sa mi zdá, tak budem žiadať aj potvrdenie, že ich dodávatelia nezamestnávajú na čierno, a kedže čistiaca firma používa prášky na čistenie, stroje na čistenie tak a niekde ich museli zakúpiť, niekto ich musel vyrobiť tak budem žiadať o potvrdenie že aj títo nikoho nezamestnávajú na čierno.

Asi tak si to myslel? A samozrejme budem žiadať i potvrdenie, že za svoju prácu dostali riadne zaplatené ...

Iné sci-fi :) človek nevie či sa smiať alebo plakať.
pavol54
11.04.16,08:06
Ja by som v prvý deň účinnosti zákona začal plniť literu zákona do slova a do písmena a a trval by som na splnení v zákonnej lehote, a kým nedostane objednávateľ odpoveď nekonať nič( čo riskuje možno by práve na ministerstve mali ten deň až do splnenia povinností všetkých dodávateľských článkov hladovku) minister vyskočí z okna
Myslíš niečo také.... ohlási sa mi kontrola zo SP, alebo DU, alebo ZP alebo NIP proste zo štátneho orgánu. Tak ja ich nepustím na pôdu firmy, kým mi nedajú potvrdenie, že nikoho na čierno nezamestnávajú. A kedže majú aj externé firmy zväčšia na upratovanie, IT servis a tak okolo sa mi zdá, tak budem žiadať aj potvrdenie, že ich dodávatelia nezamestnávajú na čierno, a kedže čistiaca firma používa prášky na čistenie, stroje na čistenie tak a niekde ich museli zakúpiť, niekto ich musel vyrobiť tak budem žiadať o potvrdenie že aj títo nikoho nezamestnávajú na čierno.

Asi tak si to myslel? A samozrejme budem žiadať i potvrdenie, že za svoju prácu dostali riadne zaplatené ...

Iné sci-fi :) človek nevie či sa smiať alebo plakať.
stačilo by aby tieto inšt pred kontrolou doložili že takto majú preverených všetkých svojich dodávateľov
vidíš týmto smerom ma to nenapadlo uvažovať, i keď som hľadajúcim záujemcom o prácu žiadajúcim potvrdenie pre UP povedal že počet štátnych inštitúcii v mieste sídla je dosť a ja vydám potvrdenku len za úhradu (50,-Sk) A nech začnú pýtať prácu na úrade práce
Xanti
11.04.16,08:12
stačilo by aby tieto inšt pred kontrolou doložili že takto majú preverených všetkých svojich dodávateľov
vidíš týmto smerom ma to nenapadlo uvažovať, i keď som hľadajúcim záujemcom o prácu žiadajúcim potvrdenie pre UP povedal že počet štátnych inštitúcii v mieste sídla je dosť a ja vydám potvrdenku len za úhradu (50,-Sk) A nech začnú pýtať prácu na úrade práce No a potom by došli, že nemali a pokuta ... ináč tuším ani za komunistov to také zlé nebolo ako je to teraz ..
No dobre, dodávateľov preverených by mali a čo ich subdodávateľov, ved je to o zákone padajúceho hovna.
Všetko so všetkým prepletené. Ved ak je SZCO, pracujúci vo svojom mene na vlastné riziko považovaný za nelegálne pracujúcu osobu, pretože si ho objednala firma XY na špecifickú prácu napr. práce vo výškach horolezec na firme ABC ... tak ja potom fakt neviem. Asi ho firma XY na ten jeden úkol bude musieť zamestnať ale to defakto szčo byť potom nemusí ...
misoft
11.04.16,08:20
A konečným výsledkom bude, že sa budú prekladať potvrdenia, potvrdenia potvrdení, potvrdené potvrdenia potvrdení.... a robota sa neurobí..... jednoducho - bude tu RAJ a to ešte nespomínam tvorbu odpadov (spotrebované papiere), ktoré sa bude musieť odoslať, aby to spracovali, ovšem tiež budú potrebné potvrdenia.................................
:D:D:D:D
Xanti
11.04.16,08:59
A konečným výsledkom bude, že sa budú prekladať potvrdenia, potvrdenia potvrdení, potvrdené potvrdenia potvrdení.... a robota sa neurobí..... jednoducho - bude tu RAJ a to ešte nespomínam tvorbu odpadov (spotrebované papiere), ktoré sa bude musieť odoslať, aby to spracovali, ovšem tiež budú potrebné potvrdenia.................................
:D:D:D:D
Tuším sa upotvrdzujeme ... tak ako isté veci by som pochopila ale obmedzovať szčo?
Známa je dokladačka, promotérka ... ked som jej toto povedala skoro odpadla ... Lebo ona faktúruje agentúre, a agentúra daným obchodným centrám. A to má zmluvu zo 4 agentúrami, a robí asi v 9 obchodoch. Dokladá, alebo promuje veci. Ako podla mna ju tento zákon obmedzí. Asi tieto pozície budú zrušené.
Fakt parádny zákon.
misoft
11.04.16,09:02
Nuž - ak toto prejde - promotérka už nebude promotérka - môže to na klinec zavesiť.
Xanti
11.04.16,10:29
Nuž - ak toto prejde - promotérka už nebude promotérka - môže to na klinec zavesiť.
Ved toto už prešlo, ved ide o platný zákon 351/2015 ZZ schválený v roku 2015 a účinnosť nadobúda 18.6.2016 http://www.najpravo.sk/dovodove-spravy/rok-2015/351-2015-z-z.html akurát nikto o tom ani len netuší ...
ivka70
22.04.16,11:37
Nové byrokratické kladivo má biť aj zamestnávateľov v cudzine
http://www.etrend.sk/podnikanie/nove-byrokraticke-kladivo-ma-bit-aj-zamestnavatelov-v-cudzine.html
Este sa snad do juna dockame novely.