Reve
06.04.16,13:49
Ahojte,
chcem sa opýtať, či pri odmeňovaní podľa 553 je nárok na vyplatenie osobného príplatku aj v čase čerpania dovolenky. U nás keď človek čerpá dovolenku dostane nižší plat, pretože do dovolenky sa nezapočítava osobný príplatok, vlastne sa tak neoplatí "chodiť na dovolenku", lebo človek dostane nižší plat. Je to tak správne? Ak nie, na ktorý § sa mám odvolať.
Ďakujem
avalik
06.04.16,15:48
Zákonník práce

§ 116

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.


553/2003 Z. z.Zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme

§ 29

(2) Ak osobitné predpisy, ktoré sa vzťahujú na zamestnávateľov a zamestnancov podľa § 1 ods. 1, obsahujú ustanovenia o priemernom zárobku alebo o priemernej mzde, je ním funkčný plat podľa § 4 ods. 4 až 6, plat pri výkone inej práce alebo funkčný plat podľa § 30 ods. 3 priznaný zamestnancovi v čase, keď vznikol dôvod na jeho použitie.

§ 4

(4) Funkčný plat na účely tohto zákona je súčet tarifného platu, zvýšenia tarifného platu podľa § 7 ods. 7 a 8 a príplatkov určených mesačnou sumou podľa odseku 1 písm. c) až j), l), u) a v). Funkčný plat je aj plat pri vykonávaní inej práce alebo funkčný plat poskytovaný podľa § 30 ods. 3, § 32a ods. 1 a § 32b ods. 1 a 2.

§ 4
Plat zamestnanca

(1) Zamestnancovi za podmienok a v rozsahu ustanovených týmto zákonom patrí plat, ktorým je
a) tarifný plat,
b) osobný plat,
c) príplatok za riadenie,
d) príplatok za zastupovanie,
e) osobný príplatok,
f) platová kompenzácia za sťažený výkon práce,
g) príplatok za prácu v krízovej oblasti,
h) príplatok za zmennosť,
i) príplatok za výkon špecializovanej činnosti,
j) kreditový príplatok,
k) výkonnostný príplatok,
l) príplatok za starostlivosť a vedenie služobného motorového vozidla,
m) príplatok za praktickú prípravu,
n) príplatok za prácu v noci,
o) príplatok za prácu v sobotu alebo v nedeľu,
p) príplatok za prácu vo sviatok,
r) plat za prácu nadčas,
s) plat za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku,
t) odmena,
u) príplatok začínajúcemu pedagogickému zamestnancovi a začínajúcemu odbornému zamestnancovi,
v) príplatok za prácu so žiakmi so zdravotným znevýhodnením a zo sociálne znevýhodneného prostredia.



§ 27

(1) Tarifný plat, osobný plat, zvýšenie tarifného platu a príplatky určené mesačnou sumou sa zamestnancovi poskytujú za prácu vykonávanú v rozsahu ustanoveného pracovného času. Ak sa zamestnávateľ dohodne so zamestnancom na kratšom pracovnom čase, peňažné plnenia mu patria v pomernej výške zodpovedajúcej dĺžke dohodnutého pracovného času okrem príplatku podľa § 13b ods.1.

(2) Tarifný plat, osobný plat, zvýšenie tarifného platu a príplatky patria zamestnancovi v pomernej výške zodpovedajúcej odpracovanému času.

(3) Pomerné časti jednotlivých zložiek platu podľa odseku 1 druhej vety a odseku 2 sa zaokrúhľujú na najbližší eurocent nahor.

(4) Hodinová sadzba funkčného platu na účely tohto zákona je 1/174 funkčného platu zamestnanca určeného pre pracovný čas 40 hodín týždenne, 1/168 funkčného platu zamestnanca určeného pre pracovný čas 38 a 3/4 hodiny týždenne a 1/163 funkčného platu zamestnanca určeného pre pracovný čas 37 a 1/2 hodiny týždenne; pri zníženej dĺžke pracovného času pod ustanovený rozsah sa hodinová sadzba funkčného platu úmerne upraví. Suma hodinovej sadzby funkčného platu sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor. Suma zistená podľa § 15 až 19a a § 21 v závislosti od počtu odpracovaných hodín sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.
ivka70
06.04.16,18:01
co si chcela povedat citaciou tych zakonov?
Aka je odpoved na otazku zadavatela?
avalik
06.04.16,18:08
kedze nedal konkretne cisla dostal vycuc zo zakonov ako si vypocita plat v mesiaci ked cerpa dovolenku a ma tam zvyraznene, ze osobny priplatok patri do funkcneho platu, z ktoreho sa rata nahrada mzdy - platu ... chcel konkretny paragraf tak to tam ma - nemienim pisat slohove prace, ak bude mat otazky moze sa pytat, komu sa nepaci nech mi spokojne dava neuzitocne za citacie zakonov ;)
ivka70
06.04.16,18:12
Mozno stacilo napisat takto, namiesto slohovych sitacii zakonov, mna zaujimala odpoved, ale z toho, co si nspisala, som ju nevycitala
avalik
06.04.16,18:16
no, mozno zadavatel otazky to pochopi, tak ako mnohi ini, ktori citaju moje odpovede s citaciami a su pre nich uzitocne - nie je mozne kazdemu vyhoviet ... kto chce, tak sa pyta, komu vadia paragrafy, dava neuzitocne
ivka70
06.04.16,18:48
co mas stale s tym neuzitocnym?
mozno by stacilo k tym paragrafom pridat obcas 1-2 vety, lebo do hlavy ti vidiet nie je
mozno som iba ja nepochopila, tak prepac, ze sa vobec pytam
Reve
08.04.16,14:39
dakujem za vymenovanie a citaciu zakonov, no nasa personalistka tvrdi ze na skoleni mala povedane ze ked zamestnanec cerpa dovolenku napr za 2dni za tiero dva dni sa mu nezapocita osobne ohodnotenie, lebo narok na osobne ohodnotenie ma len pri vykone prace a dovolenka nie je vykon prace ... cize v mesiaci ked cerpam dovolenku dostanem nizzsi plat ako keby som ju necerpala... neviem ci som to jasne vysvetlila... keby som cerpala dovolenku cely mesiac tak nemam narok cely mesiac na osobny priplatok... "lebo som nepracovala"
Cizemam nizsi plat v case cerpania dovolenky ... podla 553, nie podla ZP...le myslim ze by som mala dostat rovnaky plat ci dovolenku cerpam alebo nie a na toto potrebujem odvolavku na paragraf ... nemozem ist za personalistkou s tm ze ja si myslim....

dakujem renata
avalik
08.04.16,15:00
ak ma mesiac 22 dni, a ty mas z toho 2 dni dovolenku tak plat dostanes za 20 dni - t. j. v pomernej casti, cize v pomernej casti mas aj priplatky a za dva dni dovolenky dostanes nahradu platu, v sume priemerneho zarobku ... co sa zapocitava do priemerneho zarobku som ti zvyraznila

pridaj foto vyplatnej pasky bez osobnych udajov
Reve
09.04.16,05:11
dakujem za ochotu nejak sa mi podaril obrazok dat do prvotnej otazky inak to neslo... este raz dakujem
veronikasad
09.04.16,05:37
Kolko mas osob.priplatok ked odpracujes cely mesiac?
Reve
09.04.16,11:28
prave som sa na to poriadne pozrela a bud zmenila vypocetalebo netusim, zda sa mi ze je to v poriadku lebo ked scitam tarifny plat s dovolenkou je to moja hruba mzda .... cize sa to muselo zmenit, lebo aj kolega hovoril, ze mal nizsi plat ale tato paska je ok...483+215,50=698,50 t,j. hruby prijem takze este raz velmi pekne dakujem za ochotu... musim sa mrknut na starsie pasky....
tRO
30.05.16,12:24
Určite sa osobný príplatok za dovolenku pri stanovení funkčného platu nekráti. On je zarátaný za dni dovolenky v sume mzdy za dovolenku. Čistý osobný príplatok za odpracované dni sa vyčísluje samostatne. Treba si len zrátať hrubú mzdu za ten mesiac a porovnať ju s dekrétovaným platom. A nájdeš určite zhodu /plus mínus desatiny zo zaokrúhľovania/.
juraj876
12.03.24,07:43
Dobrý deň Ako ste tuto otazku doriešili? Našli ste nejaký paragraf ?