Vuvi
07.04.16,09:05
Dobry den, prosim o radu pri uctovani:
Som PO, platca DPH.
Dňa 22.3.2016 som uzavrela „zmluvu o budúcej zmluve o prevode vlastníctva nebytového priestoru“, v ktorej je uvedená kúpna cena za predmet prevodu (apartmán a garážové státie s príslušenstvom) vo výške 96 330 € vrátane DPH a je rozpísaná nasledovne 80 275€ bez DPH a DPH vo výške 16 055. Zo zmluvy zároveň vyplýva, povinnosť uhradiť 10 % kúpnej ceny teda sumu 9 633 ako prvú splátku. Táto suma už nie je v zmluve rozpísaná v členení bez DPH a DPH. Ja som na základe tohto bodu uhradila dňa 4.4.2016 zálohu v predpísanej výške.
Ako mám postupovať pri účtovaní?
1. Zmluvy
a. Mám to účtovať ako kúpu nehnuteľnosti a uplatniť si plnú výšku DPH 16055, alebo na základe, že je to len zmluva o budúcej zmluve neúčtovať o nej vôbec
2. Zaplatenej zálohy
a. Mám si vyjadrenú zálohu rozložiť na základ dane a DPH a interným dokladom uplatniť DPH 9633 základ 8 027,50 a DPH 1 633,50
b. Alebo mám vyžadovať doklad k prijatej zálohe od dodávateľa
c. Alebo mám celú sumu považovať za zálohu a o DPH neúčtovať
Súčasný stav je nasledovný, firma s ktorou mám ja uzavretú zmluvu, realizuje stavbu predmetnej nehnuteľnosti prostredníctvom zmluvy o dielo, po kolaudácii (predpoklad v roku 2017) sa stane spoločnosť majiteľom nehnuteľnosti a bude uvedená aj na LV. Následne príde k podpísaniu zmluvy o prevode nebytového priestoru a na jej základe prepis na LV. Predpoklad koniec roka 2017.
Dakujem pekne!