Denisse1711
07.04.16,10:02
Ahojte :) https://mkskas-asmirasro.netdna-ssl.com/img/general/n.gif

Vedeli by ste mi prosím poradiť s mojím problémom? Zamestnaná som od 1.10.2015 na dobu neurčitú, ale vyskytla sa mi možnosť lepšieho zamestnania tak môj pracovný pomer v starej firme končí k 31.4.2016. V roku 2016 som čerpala 4 dni na lekárske vyšetrenie a 5 hodín ako doprovod k lekárovi (v tej dobe som nevedela, že sa vyskytne nová práca). Celkom som využila 4,5 dňa dovolenky... Zamestnávateľ mi oznámil: "Upozorňujem, že týmto čerpaním je vyčerpaná celá alikvotná časť dovolenky vzťahujúcej sa na 4 odpracované mesiace za tento rok.
Na lekárske vyšetrenia za marec (2 dni) sa musí tiež použiť RD, nakoľko alikvota 7-dňového ročného nároku na preplatenie lekárskych vyšetrení je vyčerpaná už za január a február. "
Prosím o cennú radu či zamestnávateľ môže nahradiť lekárske vyšetrenie nevyčerpanou dovolenkou?:confused:
Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.

Podľa zákonníka a rôznych fór mi vychádza, že mám nárok na 7 lekárskych vyšetrení
"V zmysle novely zákona č. 311/2001 Zákonník práce Zb.z. § 141 bol rozšírený od 1. 9. 2011 o odsek 6:"
"Minimálne zákonné nároky sú nasledovné:
7 dňový nárok:
Prvá tretina roka: január až apríl - ak nastúpi počas nej nárok bude 7 dní
Druhá tretina roka: máj až august - ak nastúpi počas nej nárok bude 5 dní (2/3)
Tretia tretina roka: september až december - ak nastúpi počas nej nárok bude 3 dni (1/3)"

Ešte raz veľká vďaka za pomoc https://mkskas-asmirasro.netdna-ssl.com/img/general/n.gif:)
ivka70
07.04.16,08:21
.
veronikasad
07.04.16,08:25
§ 141 odst. 6 hovorí o pomernej časti nároku ak pracovný pomer vznikol v priebehu kal.roka. Neupravuje ukončenie prac.pomeru

(6) Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.
ivka70
07.04.16,08:29
Kedze tvoj pracovny pomer nezacal pocas roka 2016, nie je zakonny dovod na kratenie naroku na navstevu lekara.
Aj keby si si platenu navstevu celu "minula" v januari, mas narok na 7 dni.
Zamestnavatel nesmie nahadit paragraf dovolenkou.


ods. 6 par. 141 hovori len o moznosti kratenie ,ak PP vznikol pocas roka

(6) Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.
Tweety
07.04.16,08:35
Tým, že tvoj PP končí 30.4. 2016 neznamená, že to ovplyvní aj ročný zákonný nárok na 7 dní tzv. P. Jednoducho lekárom potvrdené ošetrenie, vyšetrenie, doprovod nemôže zamestnáv. nijako spochybniť a nahradiť ho zákonným nárokom na dovolenku.
D a § 141 sú dva rôzne zákonné nároky.
Nárok na dovolenku ku dňu skončenia PP máš vo výške 4/12 z ročného nároku.
Denisse1711
07.04.16,09:25
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď...idem dať zamestnávateľovi spätnú väzbu. :-)
Tweety
20.06.16,09:12
nie je to automaticky nárok, čiže ak to nepptrebujem, nečerpam, ak potrebujem, mám potvrdenie podľa zákona, mám tzv. P
Nabudúce si zadaj otázku., nepíš do komentára.