chuty
07.04.16,21:35
Dobry deň. Potrebujem zase poradiť. Moja dcéra - ZTP ma 18 rokov a od narodenia DMO. Počas nasej neprítomnosti sa o dcéru stara rodinná známa a poberá príspevok za opatrovanie 220€. Počas vybavovania na úradoch nás zaskočila úradníčka. Že opatrovateľka sa musí o našu dcéru starať každý deň minimálne 12 hodín, a to aj vtedy keď sme my rodičia doma. A začali aj kontrolovať. Obrátil som sa s otázkou aj na ministerstvo, a dostal nie jasnú odpoveď. Zda sa nám to trochu divné. Denne 12 hodín 31 dni v mesiaci za 220€.
Hľadal som vysvetlenie v zákonoch, ale nejak som sa v nich stratil. Vie mi to niekto lopatisticky vysvetliť. Ďakujem
Katy a R
07.04.16,20:24
dobre si popozeraj zák 447/2008 - že pre koho je určený príspevok na opatrovanie... v podstate ide o celodennú starostlivosť - v domácom prostredí..
plus odvolávka na zák 448 .
tam máš všetko ( neviem si vysvetliť že prečo presne 12 hodín - určite to tak zdôvodnili? )
Zväčša takúto činnosť robí rodič (blízka osoba) a nepracuje ( alebo len maličký úväzok ).
ak potrebuješ iba starostlivosť, resp dohľad len keď vy sa nestaráte ... neuvažovali ste o príspevku na osobnú asistenciu ? - tiež v zákone nájdeš, pre ktoré prípady je vhodná OA (a hlavne priechodná na schválenie)
chuty
07.04.16,20:48
Dakujem za odpveď. OA nam u davnejšie neschvalili, že mame nárok len na opateru. Opatrovatelka ma u nas prechodne bydlisko, aby sme dodržali zákon. A tych 12 hodín asi našli asi len, - citujem v " 448/2008 §49, (10) Odkázanosť fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby na účely poskytnutia sociálnej služby sa posudzuje podľa prílohy č. 3. Pri posudzovaní odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby sa dosiahnuté body podľa prílohy č. 3 písm. A v prvom bode až dvanástom bode sčítajú. Stupeň odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby a priemerný rozsah odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby v hodinách sa určí na základe celkového počtu bodov"
Pri tom bodovaní, ziska dcéra 0 bodov.
Podla "ZARADENIE DO STUPŇA ODKÁZANOSTI FYZICKEJ OSOBY NA POMOC INEJ FYZICKEJ OSOBY NA ZÁKLADE DOSIAHNUTÝCH BODOV A URČENIE ROZSAHU ODKÁZANOSTI" znamená opateru minimálne 12 hodín.
Tak toto chcem vysvetliť.
Katy a R
07.04.16,20:54
A v posudku toto nemáš? - že aký stupeň odkázanosti vlastne je? ... lebo ak 6-ty - tak ozaj minimálne 12 hodín (tabuľka v prílohe)
chuty
07.04.16,20:59
ale je to trochu chore, za 360 hodin zaplatit 220€
Katy a R
07.04.16,21:04
nuž a nie každému opatrovateľovi výjde takýto príspevok ! ... aj krátený môže byť, dokonca aj nulový ....
chuty
07.04.16,21:28
ale zakon 448/2008 hovori o socialnych službach a v prilohe č.5 o vyške prispevku pri odkazanosti fyzickej osoby na pomoc inej f.osoby, pri stupni odkazanosti VI je výška príspevku pri poskytnuti terennej služby 449€. Tak asi netreba mieat zakony 447/2008 a 448/2008
Katy a R
08.04.16,08:42
a veruže si TREBA "miešať" zákony! pretože čo sa týka opatrovania - zák 447 odkazuje na zákon 448 a prílohu zákona 448 . len lepšie prečítaj! :)
.......
samozreje že pravdu máš v tom - že je to nedocenené - však koľko prípadov bolo aj medializovaných .. a furt nič - a už 3 či 4 roky žiadne zvýšenie príspevku - anilen o cent.