verads
09.04.16,09:57
Ahojte , chcela by som sa opýtat , že ked konči trvanlivost v ten den ked sa kupuje stačí znížit cenu o 50 % alebo by sa to už vôbec nemalo predávat ? Ja tu mám len takú maličkost včera som kupovala ....prikladám obrázok . Na porovnanie som tam dala žuvačky je to miniaturna flaštička ,naschval som ju zatial neumyla aby sa nepoškodila etiketa .
misoft
09.04.16,09:49
Pletieš si pojmy trvanlivosť a spotreba. Je tam napísané Min.trvanlivosť - t.z. do tej doby sú zaručené VŠETKY senzorické, materiálové a iné vlastnosti výrobku. Neznamená to však, že tento výrobok je po tomto dátume pokazený a pod. Len sa vyjadruje tým, že do určeného dátumu je všetko 100%-né. Výrobok sa môže za zníženú cenu predať i po dobe min. trvanlivosti, avšak záruka sa už na neho v žiadnom prípade nevzťahuje.
Mimochodom - sú aj konzervy, iné požívatiny v sklenených obaloch a pod., ktoré mali dobu trvanlivosti často v r.2008 a aj menej a predsa majú dobré chuťové a senzorické vlastnosti, pokiaľ obal nebol nijako porušený.
Spotreba - pokiaľ je uvedená do..... po tomto dátume sa NESMIE na pulte objaviť (a teda predávať), nakoľko po tomto dátume už nie sú vôbec zaručené kvalitatívne normy. Týka sa to najmä potravín k priamej konzumácii, krájaných mäsových výrobkov, mäsa, pečiva a pod.
Čo sa týka zľavy - nie je to presne určené, ale (podľa mňa) ešte v deň končiacej min. trvanlivosti sa môže predávať za plnú cenu (niektorí to kupujú, pretože to ihneď skonzumujú).
Avšak správny obchodník poskytuje zľavu v takýchto prípadoch 24-48 hodní (1-2 dni) pred týmto dátumom.
Poznámka: Takýto tovar (s končiacou dobou trvanlivosti, zlacnený, s poškodeným obalom a pod.) sa MUSÍ uložiť na vyhradenom a výrazne označenom mieste predajnej plochy (regál).
verads
09.04.16,11:14
Ja presne viem , že minimálna trvanlivost čo znamená , ospravedlnujem sa to som si ani nevšimla , ale moja známa práve toto kontroluje v jednom obchodnom retazci a ona mi raz vravela , že ked je posledný den dátumu spotreby hoc na tovare z minimálnov trvanlivostov , tak dávaja aj 90% zlavy , Dakujem pekne za odpoved .Mliečne výrobky by som určite nekupovala po záruke aj keby som to mala zjest hned .