anna628
09.04.16,17:05
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či keď má živnostník súkromný účet, ktorý používa aj na podnikanie, vedie jednoduché účtovníctvo, musí v účtovníctve zaúčtovať celé výpisy aj so súkromnými pohybmi, alebo stačí len pohyby, ktoré sa týkajú podnikania?
veronikasad
09.04.16,15:05
účet je nahlásený na DU ?
anna628
09.04.16,15:06
Áno
Tweety
09.04.16,15:08
Áno každý pohyb, inak si nevie odkontrolovat stav účtu.
veronikasad
09.04.16,15:09
Zostatok účtu uvádzaš v účtovnej závierke, preto o všetkých pohyboch musíš účtovať. Je však na tebe - ak je tých súkromných pohybov veľa - môžeš zvoliť ich zaúčtovanie súhrnnou sumou ako vklad podnikatela alebo osobnú spotrebu podnikatela, v závislosti od stavu účtu na konci mesiaca. Jednotlivé pohyby si pri daňovej kontrole musí živnostník obhájiť sám.
profesional
09.04.16,16:03
Prečo používaš jeden účet na podnikanie aj na osobné účely? To sa.ti tak zle darí, že musíš takto šetriť na poplatkoch? Ak banka príde na to, že používaš osobný účet na podnikanie, najprv ti doúčtuje poplatky za rozdiel oproti podnikateľským účtom a to až 10 rokov dozadu, zároveň ti účet uzavrie a dá ťa na čiernu listinu. Žiadna slovenská banka ti viac účet neotvorí. Stojí ti to za to? Vo VOP každej banky máš jasne stanovené, že osobný účet nesmieš používať na podnikanie. Nestíham sa čudovať ľuďom, ktorí za pár eur mesačne takto podvádzajú banku. Vo finále ťa náklady na zložitejšie účtovanie vyjdú viac..
veronikasad
09.04.16,16:10
By si sa čudoval kolkých klientov sa mi nepodarilo presvedčiť aby si zriadili na podnikanie samostatný účet - ani keď som im začala účtovať súkromné položky a nebolo ich málo ...
profesional
09.04.16,16:16
Možno by stačilo vysvetliť im aké všetky následky to môže mať.
veronikasad
09.04.16,16:22
Nepomohli žiadne argumenty. Niektorí si dokonca ten podnikatelský účet otvorili a znovu ho využívali ako súkromný ... Zatial som sa nestretla s tým, že by banka nejako zasiahla pri súkromných účtoch využívaných na podnikanie.
hanelie
09.04.16,18:14
človeče profesional, sorry , ale v drvivej väčšine tvojich príspevkov čítam len akých neodpustiteľných hriechov sa niektorí ľudkovia dopúšťajú - takmer, že sa budú za svoje počiny smažiť v pekle -
btw - ktorý smrteľník čítal VOP banky - každý si nechá poradiť od pracovníka
Žabinka
09.04.16,18:20
mám roky osobný účet na podnikanie, nahlásený na dú.. odchádzajúce platby sú odvody, prichádzajúce platby sú tržby.. a nemám s tým žiadny problém.. a ani banka..;)