sabinka02
10.04.16,13:23
Dobry den,
poprosila by som o radu:
SZCO uctujuci v jednoduchom uctovnictve uhradil v 3/2016 zalohovu fakturu,v 3/2016 dostal aj danovy doklad k prijatej zalohe s rozpisanim zakladu dane a DPH.
Ako zauctujem uhradu tejto zalohovej faktury?
Kedy sa bude uplatnovat DPH?
Dakujem za rady!:)
jakubzemko
11.04.16,12:32
úhrada zálohovej faktúry - kniha pohľadávok, peňažný denník ako výdavok ovplyvňujúci ZD, kniha účet v banke
daňový doklad - kniha pohľadávok - zánik pohľadávky alebo jej časti, kniha DPH, prípadne kniha záväzkov ak je nutné niečo ešte doplatiť
na zálohovej faktúre by nemala byť DPH. Na tej vašej je vyčíslená?
Tweety
11.04.16,12:33
Zaplatená záloha je výdavok, nie príjem. ZF neeviduješ, nie je to účtovný doklad. Zaeviduješ až jej úhradu.
Tweety
11.04.16,12:35
Nárok na odpočet uplatníš z faktúry k prijatej platbe.
jakubzemko
11.04.16,12:45
ona poskytla niekomu preddavok, poskytnutý preddavok = pohľadávka (314/221 PU, vznik pohľadávky v JÚ)
Tweety
11.04.16,12:47
pôvodne si mal POZD.
jakubzemko
11.04.16,12:52
hej, hej, to bol omyl, ale v knihe záväzkov ju neeviduje. Tiež ma nejako zmiatlo slovo pohľadávka a príjem :D
sabinka02
11.04.16,13:07
Dph je vycislena na danovom doklade k prijatej platbe,ktory sme dostali. Viem,ze DPH uplatnujem v mesiaci v ktorom sa prijme zaloha,ale teraz zalohu platim,takze DPH by sa mala uplatnovat asi az z riadnej vyuctovacej faktury po dodani tovaru-suhlasite?
Ja by som uhradu zalohovej faktury zauctovala v PD ako ubytok penazi z uctu+VOZD+DPH a zaroven zalohova faktura zaevidovana v knihe pohladavok.
Ked pride riadna faktura-doplatenie rozdielu-ubytok penazi z uctu+VOZD+DPH a zaroven kniha zavazkov. DPH dat do danoveho priznania vcelkocej vyske v mesiaci v ktorom pride riadna faktura. moze byt?
jakubzemko
11.04.16,13:31
kniha pohľadávok - to čo zaplatíte (ten poskytnutý preddavok) sa vedie ako pohľadávka voči dodávateľovi. keď vám príde faktúra túto pohľadávku zrušíte a v prípade ak bude na faktúre suma vyššia ako je pohľadávka bude túto sumu treba doplatiť - vzniká záväzok. Alebo bude suma rovnaká a zanikne len pohľadávka. Alebo bude suma nižšia a zanikne len časť pohľadávky. DPH by sa mala uplatniť, keď príde faktúra.