BOBY
15.06.06,12:37
Ahojte, prosím Vás ľudia, problematiky zbehlých o odpoveď:
zamestnanec, ešte stále v pracovnom pomere chce požiadať o predčasný starobný dôchodok. Vzťahuje sa aj na neho odpočet 6% (bol dôchodkovo poistený viac ako 10 rokov), alebo musí mať pracovný pomer ukončený,byť evidovaný na úrade práce a zriecť sa podpory v nezamestnanosti?
PS: Mládí v prdeli, do dôchodku ďaleko. Už včera mi bolo neskoro to vedieť, ale chcem to vedieť.
Chobot
15.06.06,10:54
Ahojte, prosím Vás ľudia, problematiky zbehlých o odpoveď:
zamestnanec, ešte stále v pracovnom pomere chce požiadať o predčasný starobný dôchodok. Vzťahuje sa aj na neho odpočet 6% (bol dôchodkovo poistený viac ako 10 rokov), alebo musí mať pracovný pomer ukončený,byť evidovaný na úrade práce a zriecť sa podpory v nezamestnanosti?
PS: Mládí v prdeli, do dôchodku ďaleko. Už včera mi bolo neskoro to vedieť, ale chcem to vedieť.

Nie, na neho to naplatí. Musel by skončiť PP, zaevidovať sa na ÚP a odmietnuť podporu. Viem to určite, lebo svokrovi priznávali predčasný dôchodok (chýba mu 32 mesiacov do 62-ky) k aprílu a znižovali mu ho o 16%. On totiž ešte stále pracuje, tiež nebol nezamestnaný viac ako 10 rokov. Keď sme to preverovali na SP, tak potvrdili, že musí byť evidovaný, aby mu znížili redukciu o tých 6%.
BOBY
15.06.06,11:24
Ďakujem za odpoveď, tiež som si myslela, že je to tak. Len som si chcela byť istá
vema
15.06.06,13:51
Hneď využijem túto tému a zhrniem môj vlečúci problém a zajtrá to musím uzavrieť.Pracovník požiadal o predčastný dôchodok.Chýba mu prestne rok do star.dôch.Doniesol tlačivo Potvrdenie na predčastný dôch.na vyplnenie.Povedal,že má doniesť potvrdenie,že kôli zdr.stavu nemôže vyk,prácu a inú pre neho nemáme.Vôbec nevieme,kto má dať komu výpoveď.Na sociálke a aj na úrade práce mi povedali,že nepotrebujú od neho žiadne potvrdenie a dokonca ani výpoveď ,ELDP som mu už dala a na ÚP vraj iba zápočet rokov.Tak,my sme spísali dohodu o rozv.pracov.pomeru.Nemienime mu dať odstupné iba odchodné.Na ÚP ho vraj zaevidujú a on sa vzdá podpory.On je teraz do 18.6.06 na PN /na PN je od začiatku roka/Od 19.06. by mal nastúpiť na pred.st.dôch.Má ešte 7 dní starej dov.Čiže mzdu nebude mať žiadnu iba PN a preplatím mu starú dov.a dám mu odchodné, všetko teraz za jún.Odvody z odchodného nejdu žiadne iba daň a z prepl.dovolenky iba odvody do zdrav.poisťovne a daň.Je tento postup celý správny?Každý hovorí inak a neviem sa dopátrať pevného stanoviska.Ďakujem