Zelezo
11.04.16,08:15
Zdravím.
Keďže miesto, kde parkujem auto, sa zmenilo na močiar, rozhodol som sa vybetónovať koľaje. Kanále mám vykopne, mám urobený podklad z makadamu + 16/32 na vrchu, užabovaté. Keďže terén nieje rovný a niekde vychádza betón nad terén a niekde pod terén, robím bočné bednenia. Koľaje budú široké 70cm, hrubé 20cm a dlhé 9m. Ako výstuž chcem použiť roxor 12mm, 5 prútov vedľa seba po celej dĺžke. Niesom si však istý či je rozumnejšie železo umiestniť na spodok platne (do 1/4 až 1/3 hrúbky betónu) alebo skôr do stredu. Od koľají požadujem iba toľko aby zniesli raz ročne jednu Liazku s uhlím a celoročne osobné auto. A ešte jedna vec, koľaje budú koncami „zaklinené“ medzi základ múrika a betónovú šachtu. Takže asi by bola vhodná aj dilatácia. Neviem či stačí vložiť nejaký dilatačný materiál len na jeden koniec alebo na oba, alebo či by nebolo vhodnejšie dilatovať celé pásy napríklad na tretiny.
Osobne si však myslím že by stačilo umiestniť dosku alebo gumu (kus dopravníkového pásu) na jeden koniec pásu a po vytvrdnutí pásy rozrezať na tretiny kvôli praskaniu.
chandler
11.04.16,11:22
Ak tam chces davat zelezo tak na spodok.
Ing. Ľubomír Janoška
11.04.16,13:35
Zjednodušene povedané, armovanie na spodnej strane bráni klesnutiu v prostriedku a armovanie na hornej strane bráni klesnutiu na koncoch. Železo bráni "roztrhnutiu" betónu.
bodliak
11.04.16,13:49
Ak na spodok, tak ale aspon 3cm v betone. Ak to mas hrube 20cm, tak kludne 5cm od spodku. Ked Ti nabehne liazka na zaciatok, tak ho aj tak moze zlomit, lebo tah bude na hornej vrstve bez zeleza.

Miesto 12mm prutov by som ja osobne asi dal radsej pasy narezane z kari siete 8 alebo 10mm, oko 100x100.

Dilatacia nezaskodi.