Antaros
11.04.16,08:20
Dobry den,
chcel by som sa spytat, aku mam vyzivovaciu povinnost voci rodicovi na dochodku, ktory riadne pobera dochodok (a vobec nie minimalny), avsak castokrat sa stave, ze v pribehu par dni je po peniazoch, nakolko sa stretava s kadejakymi individuami, s ktorymi tieto peniaze velmi rychlo minie. Da sa vobec s mojej pozicie syna nejako legalne zabranit tomuto okradaniu zo strany tychto individui ? Bohuzial skusal som kontaktovat znameho na policii, no neviem nikomu nic dokazat. S otcom sa neda nijako dohodnut v tejto otazke.
Vopred dakujem za radu.
Antaros
11.04.16,06:34
no byvam s nim v spolocnej domacnosti a nedostat od neho na chod domacnosti ani euro tiez neni ziadna slava ...
ivka70
11.04.16,06:39
Tak to si musite vyjasnit navzajom. A ziadat v den dochodku vyplatit nejaku standardnu sumu ako prispevok na domacnost, stravu atd. S vyzivovacou povinnostou to nema nic spolocne, ale takto ho vlastne zivis, platis mu ubytovanie a asi aj stravu, ked po par dnoch uz nema ziadne peniaze.
ivka70
11.04.16,06:59
Ak otec ma dostatocny prijem na svoju vyzivu, ziadna vyzivovacia povinnost od deti nehrozi. Teda ziadny sud ju nestanovi, aj keby otec ziadal.
To, ze ho vlastne zivis, kedze na domacnost nesprispieva a dochodok prehajdaka skor ako si cokolvek rozumne kupi, je uz ina vec.
Otec je svojpravny, nemozes riesit to, co robi so svojimi peniazmi.
Mozes jedine trvat na tom, ze na domacnost musi prispievat nejakou ciastkou, vzdy ked dostane dochodok. Tu mu vies vypocitat podla mesacnych nakladov na domacnost a poctu clenov zijucich v nej.
Tazko sa riesia taketo veci s detmi, nieto este s rodicmi. Ale podmienky ste si mali stanovit hned na zaciatku, odkedy ste zacali spolu byvat a mali kazdy vlastny prijem.
Nevyriesi to ani policia, ani socialka, musite len vy sami.
veronikasad
11.04.16,07:13
dôchodok má vyplácaný na účet alebo v hotovosti ? Žiješ s otcom v jednej domácnosti ?
Antaros
11.04.16,07:16
zijem s nim v spolocnej domacnosti a dochodok si dal vyplacat v hotovosti, aj ked povodne mal na ucet, no sa mto zrusil
veronikasad
11.04.16,07:18
To bude ťažší oriešok, keby mal dôchodok na účet, môže si nastaviť trvalé príkazy v deň splatnosti dôchodku - samozrejme ak s tým bude súhlasiť
Oliwa
12.04.16,09:38
Čo znamená "no sa mto zrusil". To má byť:
- sám to zrušil
- som to zrušil
Ty bývaš u otca alebo otec u Teba? Ako sa podieľate na nákladoch na bývanie a chode domácnosti - 1:1?
Ak bývaš u otca, môžeš mu povedať, že sa osamostatníš a na všetky výdavky bude sám. Len neviem, komu by sa zhoršila situácia - či otcovi alebo Tebe...
Polícia s tým nič nemá... otec si svoje peniaze môže minúť ako chce a s kým chce... Žiaľ, aj prepiť, ak chce...
veronikasad
12.04.16,09:39
sám to zrušil = zmenil spôsob výplaty dôchodku z prevodu na účet na výplatu v hotovosti (na pošte)