Tono T
11.04.16,09:29
Dobry den,
moja otazka je ohladom nasledujucej situacii: som zamestnany a tym, ze som podal vypoved, moj pracovny pomer sa konci koncom maja. Niekolko rokov som aj v slobodnom povolani kvoli inym cinnostiam, platim kvoli tomu zdravotne poistenie, dane, atd. Moj povodny plan bol, ze v septembri si zalozim zivnost a dovtedy by som 3 mesiace bol nezamestnany, podla tohto planu by som ziskal adekvatnu davku v nezamestnanosti plus po troch mesiacoch by som mal narok na prispevok na podnikanie od statu. Po rozsireni vedomosti som zistil, ze narok by som dostal iba v pripade, ze som statusu 'slobodne povolanie' vzdal minimalne 6 mesiacov pred poziadanim o poskytnutie tohto zivnostenskeho naroku (myslim spravne?), a teraz uz mam neistoty aj ohladom davok v nezamestnanosti. Ake mam moznosti ohladom davok v nezamestnanosti tym, ze som aj v slobodnom povolani? Podla coho by tu sumu v takom pripade vyratali? Ma zmysel aby som svoje danove cislo radsej vratil, aj ked viem, ze to tiez nebude jednoduche?
Za pomoc vopred dakujem.
veronikasad
11.04.16,07:45
akú činnosť vykonávaš v rámci slobodného povolania ? Predpokladáš príjem aj v roku 2016 (počas evidencie na UP) ?
Tono T
11.04.16,08:31
vykonavam umelecku cinnost, prijem pocas evidencie na UP nepredpokladam.
veronikasad
11.04.16,08:34
Neviem, či UP pri zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie bude stačiť čestné prehlásenie, že uvedenú činnosť nevykonávaš. Bolo by lepšie oznámiť ukončenie činnosti na DU a odovzdať kartičku DIC - nedá sa to urobiť spätne.