zelenydom
11.04.16,12:29
Moze ma zamestnavatel nutit do pracovnych ciest? Ake su dovody, pre ktore musi akceptovat, ze nemozem cestovat? Spomenula som to na interview, ale teraz sa tvaria, ze je to sucast mojej prace. V skutocnosti to nie je az take potrebne, len sef sa rad stretava s ludmi a tak... a ja z osobnych dovodov nemozem cestovat. Je nieco, co mozem pouzit a poziadat, aby mi to vsunuli do kontraktu?
Tweety
11.04.16,10:32
Platí§ 57
Pracovná cesta

Zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca na nevyhnutne potrebné obdobie len s jeho súhlasom. To neplatí, ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce alebo ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal.
zelenydom
11.04.16,10:43
Toto poznam, ale chcem vediet, ci je nieco, na zaklade coho by som mohla poziadat o vsunutie do kontraktu, ze sa nebudem zucastnovat na tych cestach. Sef chce, aby som cestovala, ale povedal, ze ak HR povie, ze moze vsunut klauzulu do kontraktu, tak nebudem musiet.
Tweety
11.04.16,10:44
neviem aký je tvoj problém, ty ho musíš definovať ak vyslanie na PC nevyplýva priamo z PZ, potom len s tvojím súhlasom, neviem, či vyplýva alebo nie
zelenydom
11.04.16,10:48
Co znamena vyplyva? Staci, ze sa tam len vseobecne spomenu alebo to tam musi byt nejako specifikovane?
JankaO
11.04.16,10:49
Ten kontrakt je zmluva v zmysle Zákonníka práce,ako dodatok k pracovnej zmluve, alebo je to obchodná zmluva?
veronikasad
11.04.16,10:51
Doplň druh práce, ktorú vykonávaš
ivka70
11.04.16,11:48
Tvaria sa, ze je to sucast tvojej prace ... co mas v zmluve, aku pracu vlastne vykonavas?
zelenydom
11.04.16,12:02
Som mzdovy uctovnik pre americku firmu
veronikasad
11.04.16,12:04
na pracovnú cestu chodíš do materskej firmy v Amerike ?
zelenydom
11.04.16,12:09
Nie, do Polska, kde je situovany TMF, ktory procesuje payroll data
Chobot
11.04.16,13:35
Najjednoduchšie, ako sa vyhnúť pracovným cestám je urobiť dodatok k prac. zmluve zvaný výpoveď alebo dohodu o ukončení prac. pomeru.

Ak raz z povahy práce vyplýva účasť na pracovných cestách a ty si s tým pri nástupe do práce súhlasil, tak účasť na prac. ceste môžeš odmietnuť len vtedy, ak sa staráš o dieťa mladšie ako 3 roky, alebo ak si tehotná, alebo ak sa ako osamelá matka staráš o dieťa mladšie ako 15 rokov (je to podľa § 160 - 165).

Ak sú raz tie školenia potrebné a zamestnávateľ ti to nariadil, tak nenastúpenie na prac. cestu sa môže kvalifikovať ako hrubé porušenie prac. disciplíny, prípadne absencia.
Tweety
11.04.16,13:38
Výpoved ako dodatok k PZ. Ale trefne, si to napísal.
misoft
11.04.16,13:41
Tak buď rád, že len do Poľska. Ak sa rozhodnú, že školenie bude v USA (kde sídli vedenie firmy) - budeš mať možnosť odmietnuť (dôvody vzdialenosť, doba, finančné nároky, ubytovanie, víza).
zelenydom
11.04.16,17:26
zmluva v zmysle zakonnika prace
zelenydom
11.04.16,17:28
problem je ten, ze na pohovore sa o tom hovorilo, ze mam problem s P cestami, ale nenastojila som na tom, aby sa to uviedlo do zmluvy, lebo nikto nepovedal, ze je to sucastou prace. v zmluve som to brala ako standardnu klauzulu
ivka70
11.04.16,17:40
Smola, nemas sa teraz o co opriet, zatial co zamestnavatel ma oporu v zakone aj v zmluve.