Sportovyshop
11.04.16,14:24
Zdravím všetkých,
potreboval by som poradiť vo viacerých otázkach, ktoré sa týkajú založenia kamenného obchodu spojený s online predajom oblecenia a sportových potrieb. Otázky budem radiť podľa číslovania, a tý ktorý majú s tím skúsenosť a vedia poradiť, tak by som Vám bol veľmi vďačný ak by ste prispeli radami a pomôžete nielen mne.

Krátke info o situácii: Končím vysokú školu a chcel by som otvoriť kamenný obchod v spojení s online shopom so športovými potrebami a oblečením. Viem že v danom meste (60tis obyvateľov) je po týchto produktoch veľký dopyt a je otázka času, kto si to ešte všimne. (z osobných dôvodov nechcem uvádzať mesto a konkrétny tovar). Chcel by som založiť s.r.o. a obchod prevádzkovať v prenajatých priestoroch, ktorý by slúžil aj ako sklad pre online shop.

(tý, ktorí len polemizujú bez skúseností, tak nech nepíšu svoje osobné pocity a dojmy prosím - nikam to nevedie)

Takže začínam:

1. Založenie s.r.o. zvládam aj sám

2. Aké sú podmienky pre vedenie kamenného obchodu
• okrem zariadenia (pokladňa,....), aké administratívne veci musím brať do úvahy (povolenie od mesta, rôzne registráie a pod.)

3. Aké sú podmienky pre vedenie e-shopu, myslím skôr administratívne ako technické typu (web a pod.)

4. Distribúcia tovaru
• tovar sú predovšetkým zahraničné značky (EU, US). Môžem nakupovať tovar priamo z centrály, alebo musím kupovať tovar výhradne od slovenského distribútora. (niektoré značky majú distribúciu na SK/CZ, ale niektoré nie)

• s distribúciou nemám bohužiaľ žiadne skúsenosti tak by som potreboval poradiť ako to funguje. Ideálne by som objednával tovar na priamo a obyšiel dovozcu, je to možné?
• ak by som nakupoval priamo od výrobcu zo zahraničia (Fínsko, Rakúsko, ale aj USA) s čím by som mal rátať pri pohybe tovaru cez hranice. (clo a pod.)

5. Reklamácia tovaru - ako to funguje s reklamáciou. Sú na to spoločnosti, ktoré reklamujú napr. pre viaceré spoločnosti (oblečenie) alebo ....?

6. Ako to býva s kúpou tovaru?
• je možné nakupovať aj na faktúru s dlhšou splatnosťou, alebo to spoločnosti ktoré distribuujú tovar nepreferujú? Tím pádom by som mohol nanížiť počiatočný stav finančného základu.

7. Aká je ideálne marža na oblečenie, aby som si vedel predstaviť či je to reálne. Mám skúsenosti s nápojmi a tam to bolo cca 50% pri nákupe z veľkoskladu a nie priamo z cetrály spoločnosti.

Prosím, ktorý majú čo povedať, tak vopred označte na čo konktrétne odpovedáte, aby to bolo prehľadné.
Ďakujem vopred za poskytnuté rady a určite pomôžem ostatným ak niečo nadobudnem.
profesional
11.04.16,20:28
Heh, ďalší mudrlant, čo očakáva kompletný návod na úspech, optimálne zadarmo. Mladý muž, väčšinu otázok čo si tu dal si máš najprv naštudovať z už existujúcich minulých tém. A len ak ti nebude niečo jasné, máš sa opýtať dostatočne konkrétne.Úlohou Porada.sk nie je, aby si tu dostal kompletný návod na úspech. Aj keď mi je jasné, že pravidlá Porada.sk si ani neotvoril, aj napriek tomu niektoré tvoje otázky zodpoviem.

2. Všetky zákony SR, Právne normy EU, Nariadenia, Smernice, Vyhlášky a iné podzákonné normy. Snáď neočakávaš, že ti to tu všetko budeme písať. Šlo by o niekoľko stovák strán dokumentu. Láskavo si to naštuduj sám. Na to už existuje na nete a aj tu na Porada.sk dosť materiálov. A ak nebudeš vedieť niečo k nejakému konkrétnemu materiálu, ako naplniť nejakú konkrétnu podmienku regulácie, tak napíš otázku.

3. Viď to isté čo 2.

4. Môžeš nakupovať od výrobcu. Ale niektorí ti proste tovar v malom predávať nebudú. Žiadny zákon ti priamy nákup od výrobcu nezakazuje. Lenže neostáva ti nič iné, len sa obrátiť na každého výrobcu individuálne s požiadavkou. Neexistuje nić ako univerzálne pravidlo, čo dodržiavajú všetci. To, či bude vŕobca súhlasiť s obídením dovozcu je case by case base a neostáva ti nič iné, len si to odkomunikovať.

Pri pohybe cez hranice musíš rátať s colným konaním - Clo + DPH na vstupe + Náklady na colné konanie.

5. Reklamácie si budeš určite zo začiatku vybavovať sám. Outsourcovať sa to dá, keď už toho budeš mať veľa Prvých pár rokov s ničím takým nepočítaj. Ako to funguje s reklamáciami? Je tu toho na Porada.sk dosť. Čítaj.

7. Záleží od cenovej hladiny, jedinečnosti, nákupných cien, cla, DPH, dovozných nákladov, administratívnych nákladov, skladovacích nákladov atď. Máloktorý eshop s oblečením robí s maržou menšou ako 100 percent. Cenotvorba je umením každého podnikateľa. Neexistuje na to univerzálny návod. Keby existovala zázračná formulka cenotvorby, všetci by už boli multimilionári. Inak funguje cenotvorba pri exkluzívnom tovare, ktorý na území nemá konkurenciu a inak tovaru, kde si v cenovej vojne s ďalšími predajcami.