Hodja Nasreddin
11.04.16,14:29
Ahojte priatelia, cez google som to nenašiel nikde....

Zaujíma ma, či je zakázané chodiť po trávnikoch, trávnatých plochách....príklad - trávnatá plocha medzi panelákmi na sídlisku.
Musím chodiť len po chodníkoch a vstup na trávu je zákonom, či VZN zakázaný?
Alebo si môžem pokojne cestu skrátiť aj cez trávu?
Ďakujem.

P.S. Suseda na mňa striehne, nadáva mi za to a najnovšie sa už aj vyhráža....možno je v práve, neviem. Preto sa pýtam.

EDIT:
Takže vážení, obrátil som sa priamo na mestský odbor životného prostredia a odpoveď je, že chodiť po trávniku nie je zakázané, naopak, je to žiadúce, lebo to spevňuje koreňový systém.
Domnienky a nestráviteľné názory búchačov z internetu sú tým pádom pre mňa naďalej bezpredmetné.
kopretinka
11.04.16,13:07
a prečo nechodíš po chodníku ako ostatní?
Hodja Nasreddin
11.04.16,13:09
Ostatní si tiež skracujú cestu po trávniku, o čom svedčia aj vychodené chodníčky.
Odpovedaj na otázku, prosím.
misoft
11.04.16,13:14
Na chodenie sú určené pozemné komunikácie pre chodcov - chodníky a chodci by ich mali prednostne používať (teda nemali by si skracovať cestu), ale zákaz vstupu na verejnú zeleň (pokiaľ to nie je VZN zakázané a označené oznamom, tabuľkou) by bol protiústavný. Mohlo by sa to považovať i za obmedzovanie pohybu. To by potom ani deti nesmeli na trávnik vstúpiť (nonsens).
Na suseda kašlať. Pokiaľ sa ti chce vyhrážať, začni si ho nahrávať (a oznám mu to, že nahrávaš) - bude síce protestovať, ale ty budeš oponovať tým, že budeš mať voči nemu dôkaz pre nebezpečné vyhrážanie, až ho budú riešiť. Síce bububu, ale niekedy veľmô pomôže....
kopretinka
11.04.16,13:23
Preštuduj si VZN mesta,kde bývaš.
Chobot
11.04.16,13:24
Treba si pozrieť VZN platné v tvojom meste, najmä to, ktoré sa týka starostlivosti o mestskú zeleň. Napr. Banská Bystrica má toto VZN:

http://www.banskabystrica.sk/vseobecne-zavazne-nariadenia-mesta-vzn.phtml?id_menu=1622&module_action__2299__id_vzn=3573

Karlova Ves má toto:

https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwik4eaM44bMAhWCYpoKHbKED0IQFggaMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.karlovaves.sk%2Fsites%2Fdefau lt%2Ffiles%2Fzaznam%2FVZN_29_1995.rtf&usg=AFQjCNEpSqrqez0uGdU-0KxkYqmtJMPu1A&sig2=9VFuLKUFKxccitK8itkAKw&bvm=bv.119028448,d.bGs

V oboch sú nejaké zákazy, podporujúce ochranu zelene, ale ani jeden vyslovene nezakazuje vstupovať na trávnik (je tam ale zákaz vstupovať na kvetinové záhony).


Pokiaľ tam nie je tabuľa zákazu vstupu na trávnik alebo to nie je označené ako súkromný pozemok, môžeš chodiť po verejnom priestranstve či je to betónová plocha alebo trávnik. Na trávnik je zákaz vstupu motorovými vozidlami, ale pešo vo všeobecnosti to nie je zakázané.

Takže suseda nech si striehne a vyhráža (neviem, čím sa vyhráža...).
Hodja Nasreddin
11.04.16,13:29
Tak ono to nie sú nebezpečné vyhrážky, a je to suseda....to je typu že zavolá Mestskú Políciu. Čiže chcem vedieť, či ma za to naozaj môžu pokutovať, sankcionovať.
VZN som čítal, je tam iba zákaz poškodzovania zelene, lámanie konárov, kríkov, parkovanie áut....
Len si nie som istý, či vychodené chodníčky na tráve nemôžu byť už považované za poškodenú zeleň.....zložité, tieto právne veci na mňa.
Ďakujem :)
Hodja Nasreddin
11.04.16,13:32
Áno, pozrel som si VZN a píše sa tam v zásade niečo podobné.
misoft
11.04.16,13:36
A) Teoreticky by mohli za to, že si skracuješ cestu... ale to by museli DOKÁZAŤ - kecy nejakej ženskej u MsP neplatia.
B) Tej ženskej sa to (volaním MsP za každú onú íčovinu) môže vypomstiť.... až raz ona bude potrebovať pomoc od nich, tak sa môže stať, že prídu "veľmi rýchlo"....
Kabaka123
11.04.16,13:39
a potom prečo máme vyhodené chodníky po tráve....

napr. v hore je skracovanie turistických chodníkov prísne zakázane a je na to aj zákon!!! to len tak momichodom... trochu mimo témy... ale aj tak... pre chodcov sú určené chodníky a basta
Hodja Nasreddin
11.04.16,13:41
V podstate je to tak - skracujem si cestu.....
Bezohľadu na to, či mi to dokážu alebo nie, je to teda v rozpore s nariadeniami, či predpismi.
Takže by som to robiť nemal, usudzujem :)
Tweety
11.04.16,13:41
Kabaka123
11.04.16,13:43
super, podnetný príspevok 100 bodov, síce starší... ale dobrý
Tweety
11.04.16,14:16
článok je z 11.3.2016, Neviem prečo ukazuje r. 2008
Kabaka123
11.04.16,14:19
tak to je zaujimavé... možno sa autor preklepol pri dátume, alebo majú zle nastavený čas... ale hore ukazuje správne 11.4. pondelok... záhada
Chobot
11.04.16,14:49
Lebo článok je z 26.1.2008. Hore je aktuálny dátum stránky.

Veď v článku sa hovorí o 1000 korunovej pokute, tak to nemôže byť článok z roku 2016.
Kabaka123
11.04.16,14:54
áno.... to som si aj ja všimla... že ide o koruny, už z toho som usúdila, že je to staršieho dáta a rok mi to len potvrdil....
Tweety
11.04.16,14:54
to áno, ale ak si porieš do gúgľa, je tam marcvý
buchač
11.04.16,16:42
Úprava textu...
bubkoch
11.04.16,16:53
buchac a cí je to travnik ??? ja som si vzdy myslel ze zelen a parky na sidliskach su na to aby sa po nich chodilo, hrali deti a pod. ...
a nakoniec: ked po nich mozu chodit zas****ní psíčkari a psy, tak mozu aj normalny ludia ... susedu ignorovat
Oliwa
11.04.16,17:00
Hodža, nechce sa mi veriť, že toto tu naozaj myslíš vážne. Alebo chceš len niekoho nasr...ddiť... trebárs tú susedu...
Veď na to, aby si vedel, čo je v tomto prípade správne, nepotrebuješ žiadny zákon ani VZN. Nemáš na mysli newyorský Central Park ani Hyde Park v Londýne, kde relaxovať na tráve alebo spraviť si piknik s priateľmi je normálne. Máš na mysli zrejme obyčajnú mestskú zeleň, ktorú ľudia ako Ty dennodenne celé roky systematicky devastujú v snahe nadbehnúť si čas...
Koľko času ušetríš tým skracovaním cesty a ako ten ušetrený čas využívaš? Tak, že sadneš k PC a založíš túto tému? Ak všetci budú stále chodiť krížom-krážom, tak bude tej udupanej zelene stále viac a viac... a vlastne, na čo nám je zeleň? Treba všade parkoviská, chodníky, betón, dlažbu...
PS: Nerob iným, čo nechceš, aby robili Tebe... a mysli aj na iných... Trebárs na deti, ktorým ideš príkladom a ani o tom netušíš... Ako im majú mamičky vysvetliť, prečo ten ujo nemusí ísť po chodníku?
Raz som na začiatok a koniec takéhoto vyšľapaného a udupaného chodníka umiestnila tabuľky s nápisom Chodník hlupákov. Bolo to 1. apríla a chodila som do základnej školy. Myslela som, že to okamžite zmizne, ak nie ľudia, tak hliadka verejnej bezpečnosti... Čuduj sa svete, tabuľky tam boli, kým ich nerozmočil prvý dážď - boli totiž z obyčajného výkresu, pripevnené na drevenej paličke... také ekologické...:D Fakt je, že v tie dni som tadiaľ nevidela ísť ani nohu...
Spomeň si na to zajtra, keď zase pôjdeš svojou obvyklou skratkou...:D
Hodja Nasreddin
11.04.16,17:02
Keby ostatní skočili do studne, neskočil by som.
Keby ostatní poškodzovali auto, tiež by som sa nepridal....
To je argumentačný úskok nehodný reakcie.


Po svojom trávniku chodím a takisto aj ostatní členovia domácnosti.
Na to ten trávnik je a nemám nič proti.
Toto je trávnik verejný a ja som súčasť verejnosti.

Poprosím Ťa, aby si uviedol zdroj a citoval predpisy a nariadenia, ktoré porušujem.

Ďakujem.
Hodja Nasreddin
11.04.16,17:03
To je fakt, nie raz som stúpil do výkalu psieho, pravdepodobne.
Takéto bonusy v tráve za sebou ja nezanechávam :)
buchač
11.04.16,17:05
bubkoch

ÁNO,máš pravdu...úplnú a ja s Tebou súhlasím.

ALE je rozdiel, ak si nejaký (nechcem rovno povedať príslušné) jedinec skracuje cestu tam, kde sú chodníky...alebo medzi dvoma chodníkmi...alebo medzi cestou a chodníkom...šak sa snáď rozumieme.

Chápeme sa ?
Hodja Nasreddin
11.04.16,17:07
Nie sú skôr hlupáci tí, čo projektujú chodníky neefektívne?
Prečo asi ľudia chodia inakadiaľ, ako sú naprojektované chodníky?
Lebo sú naprojektované zle.....
A čo je také hrozné na vyšliapaných chodníčkoch v zeleni?
Zas nepreháňaj......a nejde len o čas.
Načo mám míňať svoju energiu kvôli nejakému neschopákovi, čo nevie naprojektovať poriadne chodníky?
Potom kvôli tomu viac musím jesť, viac míňam prostriedkov a tak ďalej.
V konečnom dôsledku tej zeleni ublížim viac, ako keď po nej prejdem.
misoft
11.04.16,17:45
Ach jaj! Milý zlatý.... a koľko ušetríš tým, že miesto po chodníku prejdeš po trávniku (skratkou)? 1 sekundu, dve sekundy? A keď poprší, z toho "chodníka" je odrazu blatochodník a máš špinavé topánky a ofrkané gate.
Okrem toho - ľahšie sa udržiava trávnik (pretože je to povinnosťou vlastníka pozemku pravidelne ho udržiavať a kosiť), keď je vcelku, ako keby bol rozdelený krížom-krážom tými chodníkmi.
buchač
11.04.16,17:52
Hodja Nasreddin (Dnes 20:02)

To je argumentačný úskok nehodný reakcie.
Zdroje už boli poskytnuté...viď príspevky iných.
=========================
Úskok ?...ak myslíš ...

Keby som dal reakciu, čo si o danej téme - otázke myslím, to už by nebol úskok.
To by bol dosť tvrdý názor....ale tie moje nie každý strávi...
------------------------------------
Inde spomínaš hlupákov projektantov. Projektanti sú (boli) akí sú.
Myslím si, že nemáš ani len páru o tom, ako vznikali tie chodníky na sídliskách...a mne sa o tom nechce rozpisovať.


Hlupáci sú ale poväčšinou ľudia, ktorí neakceptujú základné pravidlá spoločnosti....a aj tie nepísané.
Hodja Nasreddin
11.04.16,17:57
Tvrdíš, že chodenie po trávniku je v rozpore s predpismi a nariadeniami.
Tak ich uveď.
Alebo sú to len tie nepísané? :)
Na Tvoje nestráviteľné názory zvedavý nie som.
Ani o chodníkoch sa nerozpisuj, to ma tiež nezaujíma.
buchač
11.04.16,18:05
Zákon č. 369/1990 Zb.
Zákon č. 543/2002 Z. z.

...a teraz môžeš študovať.
...a konečne dáš pokoj a nebudeš toľko pindať ???????
Hodja Nasreddin
11.04.16,18:11
Jediný, kto otravuje mimo témy, si Ty.
Kde sa v uvedenom zákone spomína vstup a chodenie po trávniku?
Preto to zrejme aj riešia mestá cez VZN.
Daj už konečne pokoj.
Vďaka všetkým, ktorí odpovedali k veci......
Oliwa
12.04.16,10:03
Pozri sa, Nasreddin... Ani špáranie v nose nie je zákonom ani VZN zakázané... Napriek tomu každý vie, že sa to nemá... a väčšina ľudí sa s tým stotožnila... :D
Zitulda
12.04.16,10:49
Hodža, ako môžeš tvrdiť, že sú hlupáci tí, čo projektujú chodníky a zle? Si projektant sadových úprav? alebo niečo podobné? Ak vieš, že robia zle tak daj - napíš sem príklad, ako by sa mali chodníky projektovať!
O čo Ti ide ak nie o čas?...alebo ťa teší chodiť práve tam naschvál len tak pre srandu? a tak na seba upozorniť ľudí, ktorí chodia po chodníkoch:):):)
Pýtaš sa či je v súlade so zákonom a čo aké pokuty za to môžeš dostať? ...naozaj je mi táto tvoja otázka smiešna. Nebojíš sa že na tom trávniku šliapneš do psích hovienok, čo niektorí nezodpovední psíčkári aj napriek príkazu nezbieraajú?
korela
12.04.16,12:57
Tweety, niekedy sa články tzv. preklápajú. Môže byť z roku 2008, ak je tam novší dátum, tak si to všimli a upravili. Viac dôvodov prečo sa to robieva. Mali ho však aktualizovať, napr. tú sumu. Ostatné v texte zrejme platí podľa pôvodného.
Michalovce asi majú prázdnu mestskú kasu podľa všetkého. Chvalabohu sa to dá riešiť normálnou cestou. Novovytvorený chodník nebráni mestu, aby sa staralo o trávnik i naďalej.
korela
12.04.16,13:57
Môžeš chodiť, kade chceš. Vo vyspelých západných krajinách sa pri výstavbe typu hlavne "KBV" projektovali iba základné spevnené plochy vrátane chodníkov, aby sa obyvatelia neborili v zlom počasí po blate. Zbytok sa vedome ponechával na nových obyvateľov, aby si vychodili svoje chodníky, pretože sa sami najlepšie orientovali vo svojom okolí. Keď sa ich trasy ustálili, dodatočne sa z vychodených cestičiek porobili a dokončili riadne chodníky. Je totiž dosť prirodzené a logické, aby ľudia nechodili okolo štvorcových a obdĺžnikových plôch, keď sa dá skrátiť cesta k cieľu uhlopriečne. Ten trend sa preberal už za ČSSR. V mojom okolí sa tiež takto prirodzene vytvorené chodníky vydláždili. Ale sú spevnené a oficiálne.
Aj zvieratá v lese si nájdu najoptimálnejšiu trasu chodníka k studničke, a chodia po nej všetky.
Stačí nová zastávka MHD na sídlisku, a ten chodník sa logicky vytvorí. V našom okolí aj spevnie.
Ja zo zástavky chodievam do banky tiež krížom cez trávnatú plochu, pretože sa tam vytvoril chodník, je udupaný, dá sa po ňom prejsť v pohode aj v zime. Len sa nemá nikto k tomu, aby sa dielo dokončilo.
Pripadám si ako v stredoveku. Je jasné, že po zámockých parkoch sa ľudia nebudú promenádovať po trávnatých plochách. Tam ani niet dôvodu. Chodníky sú pre ľudí a nie ľudia pre chodníky.
Navrhni vašej mestskej časti, aby sa chodníky dokončili. Ide o úplne normálnu vec.
Takto dodatočne povytvárané chodníky nemajú nič spoločné so spoločenskou etiketou, ide o technicky problém, ktorý treba vyriešiť v prospech obyvateľov.
Kabaka123
12.04.16,14:11
hmmm.... zaujimavé
Ing. Ľubomír Janoška
12.04.16,14:15
Nechcem Ťa vytočiť, ale projektanti niekedy vyčkajú, kde sa vyšliape chodník a potom ho doprojektujú dodatočne :)
buchač
12.04.16,14:53
Lubo

Ale toto bola bežná prax pri výstavbe bývalých sidlísk.
Lenže ak sa nájde jedinec, ktorému aj toto riešenie nevyhovuje ?
Veď sú chodníky zvierajúce pravý uhol a dotyčný prejde po prepone (trávniku) pár metrov ?

TOTO je choré a hlúpe.
Zitulda
12.04.16,14:58
Ľubo, nevytočil si ma len ja som čakala od Hodžu že napíše, lebo napádal projektantov. To čo píšeš, sa robilo už dávno v iných západných krajinách len nie u nás. Po dostavaní sídlisk sa všetky plochy osiali trávnikovým semenom, počkalo sa a tam, kde boli najviac vyšliapané chodníky v tráve sa dodatočne urobili chodníky. A hlavne sa dávalo pozor aj pri vysadzovaní stromov a kríkov tak, aby neboli sadené nad podzemnými vedeniami inžinierskych sietí. U nás sa predtým robilo mnoho projektov ale prihliadalo sa na mnohé súvislosti a plány teraz je to ako tí majstri PAT a MAT...niečo sa vysadí, príde havária vody, či kanálu, tak sa vyrúbe a vysadí nové, alebo ostane tak nedokončené, veď sa to samo upraví, nikoho to nebolí, hlavne, že mal ya to niekto dobre zaplatené!. Príklady by som vedela uviesť rôzne.
bubkoch
12.04.16,16:56
a nadáva tá hlupa suseda aj psickarom (ktorych psy zasieraju verejnu zelen) za to ze sa promenaduju po trave ?
buchač
12.04.16,17:16
Kabaka123 (Dnes 17:11) hmmm.... zaujimavé
==============================
Uhm...zaujímavé...

Po prečítaní niektorých myšlienok som musel vstať, dať si cigaretu, Diazepan, zavolať psychologičku....a až potom zareagovať. ;)
Hodja Nasreddin
12.04.16,17:18
Rozumný názor, s ktorým sa dokážem stotožniť.

Trošku som si okolo toho niečo zisťoval a zdá sa, že obyvatelia toho vedľajšieho paneláku odkúpili pozemok pred domom, čiže to nie je verejná zeleň, je to súkromný pozemok.....v podstate si tam môžu sadiť, čo chcú a majú právo vyžadovať, aby naň iní nevstupovali.
To však ja nemám ako vedieť, keď tam nie je ceduľa a ani nikto nič nepovie.
korela
12.04.16,19:01
Ja iba k tomu, že nejde o názor, ale o zavedenú prax.
buchač
14.04.16,15:01
EDIT:
Takže vážení, obrátil som sa priamo na mestský odbor životného prostredia a odpoveď je, že chodiť po trávniku nie je zakázané, naopak, je to žiadúce, lebo to spevňuje koreňový systém.
Domnienky a nestráviteľné názory búchačov z internetu sú tým pádom pre mňa naďalej bezpredmetné.
=======================

EDIT :

Si Ty ale sprostý dilino...až to búcha dverami.

Rozbil by som Ťa silou argumentmi, o ktorých nemáš ani len páru...
Aký mestský odbor životného prostredia - také mesto...a takí aj (poniektorí) obyvatelia...

Proste nemá význam sa zapodievať otázkami takýchto hlupákov, ako si TY !

Takže ešte raz zopakujem....si hlúpy, sprostý a k tomu aj debil.
bubkoch
14.04.16,15:12
aj ked si reagoval pod moj prispevok, nemyslel si tym mna, vsakze ? bo inac ti pridem rozbit butku :-)))
buchač
14.04.16,15:28
bubkoch néééééé....
Myslel som na Hodžu Nasratého

Ty si normálny, múdry a aj pekný. Čistý ja...;) :D
Ale šak dôjdi...dáme reč pri káve a cige...plus nalejem Ti aj dačo silnejšie...