milagros208
12.04.16,11:48
Dobrý deň. Pokiaľ viem v žiadosti o ročné zúčtovanie dane nemusí zamestnanec prikladať doklady o príjme manželky, ale stačí vyplniť čestné vyhlásenie s príjmom manželky. Ja som na rodičovskej dovolenke a manžel na ročnom zúčtovaní "čestne vyhlásil", že som mala nulové príjmy. Dnes dostal od mzdovej účtovníčky výplatnú pásku a nedostal preplatok dane z dôvodu odpočítateľnej položky na manželku. Čo s tým teraz? Ďakujem.
veronikasad
12.04.16,09:51
predložil doklad, že si poberatelom rod.príspevku ?
Tweety
12.04.16,09:51
Žiadne čestne vyhlásenie nie je potrebné, to, že nemala príjmy mal uviesť do žiadosti o RZD. Ak RZD bolo urobené ale nesprávne. treba podať DDP a uplatiť si NČZD na manželku ak mal nárok na jej uplatnenie. Najprv nech si pozrie, či bola alebo nebola uplatnená, pretože to, že nedostal preplatok dane ešte neznamená, že nebola uplatnená.
Katy a R
12.04.16,09:52
len doplním, že dodatočné DP.
Tweety
12.04.16,09:53
áno, tak
milagros208
12.04.16,10:05
nie.
veronikasad
12.04.16,10:07
Myslím si, že to bol dôvod neuplatnenia NČZD na manželku, lebo nepreukázal splnenie podmienky pre jej nárok ...
milagros208
12.04.16,10:14
Škoda,že ho na to neupozornila. V žiadosti je napísané len čestné prehlásenie výšky príjmu manželky. Nie je tam spomínané,že má priložiť nejaké doklady ako pri nezdaniteľnej čiastky pri dôchodcu alebo DDS. Čo teraz s tým?
veronikasad
12.04.16,10:16
Podaj dodatočné DP typu A, ku ktorému prilož kopiu RZD od zamestnávatela.. Nezabudni vyplniť odd. VII a XI.
milagros208
12.04.16,10:37
Ešte ma napadlo. Podľa §38 ods. 5 .Zamestnanec je povinný doklady za uplynulé zdaňovacie obdobie predložiť zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Ak zamestnanec požiada zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, o vykonanie ročného zúčtovania a nepredloží požadované doklady v ustanovenom termíne, je povinný podať daňové priznanie (§ 32 ods. 2 písm.d). Podľa tohto ustanovenia nemala mzdárka urobiť ročné zúčtovanie, ale mala vystaviť len potvrdenie o príjme, aby si zamestnanec urobil DP sám.
ivka70
12.04.16,10:39
To, ze nepredlozil doklad o poberani RP este nie je dovod na nevykonanie celeho RZD, kedze on poziadal. Zamestnavatel len neuplatnil to, na co nemal podklad. RZD vykonat musel (akurat si to mohol pytat, ale ak ma mzdarka vela RZD, tak nema cas riesit kazdeho zamestnanca individualne, robi, na co ma podklad).
veronikasad
12.04.16,10:43
Nad tým je už teraz zbytočne meditovať. Urob DDP a uplatni si NČZD na manželku. K DP treba priložiť kopiu RZD, sobášny list a potvrdenie o poberaní rod.príspevku.
milagros208
12.04.16,10:52
Ďakujem za odpovede. No, nič iné mi neostáva. Akurát som dovolala s finančnou správou a tam mi bolo povedané, že k DP potvrdenie o poberaní Rod.príspevku nepotrebujem, len k žiadosti o ročné zúčtovanie. Škoda, že v tých rôznych príspevkov na internete je spomenuté len to, že nepotrebujeme doklad o príjme, ale akosi zabúdajú pripomenúť, že treba dokladovať jeho nárokovateľnosť.
milagros208
12.04.16,11:10
Ďakujem za odpoveď. To "čestné vyhlásenie" som myslela formulku v žiadosti o ročné zúčtovanie. Príjem bol uvedený nulový. Mňa len mrzí prístup mzdárky, keďže aj ja ju robím, aj keď som momentálne na rodičovskej. Z môjho pohľadu. Vždy som zamestnanca vyzvala alebo upozornila, ak si niečo nárokoval a ja som mu to nemohla uznať napr. kvôli nejakému "zdokladovaniu". Ona však tvrdila, že neuznala nezdaniteľnú čiastku na manželku kvôli nezdokladovaniu príjmu a nie nezdokladovaniu, že poberám rodičovský príspevok.