willma
15.06.06,13:53
Prebleskol mi hlavou nápad: Som zamestnaná a vyskytla sa mi možnosť privyrobiť si. Zatiaľ to riešim prostredníctvom živnostníka, ktorý má oprávnenie a v podstate mi dohadzuje robotu. Uvažujem o založení živnosti popri zamestnaní. Ako by to bolo s odvodmi do jednotlivých poisťovní. Práce by som vykonávala na domácom počítači. Som povinná oznámiť zamestnávateľovi, že si zakladám živnosť? Predmet živnosti by bol rovnaký ako vykonávam prácu v zamestnaní, ale v iných odvetviach. Keďže neviem ako dlho to so mnou zamestnávateľ vydrží (alebo ja s ním) rada by som bola zabezpečená do budúcna, aby som nezostala bez financií a okrem toho už prichádzam do obdobia keď som pre zamestnávateľov neatraktívna (mládí v ... a do dúchodu ďaleko) a na vrch ešte stále dosť malé dítko.
willma
16.06.06,05:52
Vie mi niekto poradiť, alebo som zadala nemožnú otázku.
Katarína STR
16.06.06,05:57
No, podľa môjho názoru, by si to mala oznámiť šéfovi.
A čo sa týka odvodov do ZP a SP, tak ak by si si teraz založila živnosť, tak by si zatiaľ neplatila nič až do 6/2007, samozrejme pokiaľ by si stále bola zamestnancom. Ak by si skončila pracovný pomer, vznikla by ti povinnosť platiť preddavky na zdravotné poistenie vo výške 966,- Sk mesačne. Do SP by si zatiaľ neplatila nič.

Za rok 2006 si potom podáš DP a na základe neho by si potom platila odvody do ZP a SP od 7/2007 do 6/2008.
willma
16.06.06,06:49
A keď mám oprávnené obavy, že by s tým šéf nesúhlasil? Nemôžem si totižto dovoliť prísť o zamestnanie a klientelu zatiaľ ešte nemám. Inak DP si podávam sama, čiže ani za tento rok nebude nikomu čudné keď požiadam o zúčtovanie.
Odvody za deti (16,4) by platil štát?
Katarína STR
16.06.06,06:56
No tak v tom prípade je to na tebe, či mu to povieš, alebo nie.
Musíš sa rozhodnúť, či mu to povieš teraz alebo neskôr, keď už budeš mať ako takú klientelu.

Aké odvody za deti myslíš ?
willma
16.06.06,07:00
No,asi do ZP alebo aj SP?
Katarína STR
16.06.06,07:03
A ty si doteraz niečo platila za deti ?
Veď za deti platí poistenie štát.
willma
16.06.06,07:17
Aj som si myslela, len som sa potrebovala uistiť. Ako zamestnanec mám síce zistených veľa vecí, ale predsa len nie všetko. Veď to by bolo veľa aj na slona a ten má väčšiu hlavu.:p