fidiak
12.04.16,12:56
Dobry den,
byvame druhym rokom v Spanielsku a teda sme si vybavili aj residencial N.I.E. (vraj sme povinni takto urobit ak byvame v krajine viac ako 180 dni v roku)
Na Slovensku vlastnime byt, mame firmu a sme v nej zamestnani. V Spanielsku firmu ani zamestnanie nemame. Preto podavame danove priznanie na Slovensku a tiez tam platime aj dane a odvody.
V zakonoch sme porozumeli, ze chybu nerobime a aj mi to tak logicky vychadza.
Moja otazka a dilema vsak plynie z toho, ci potrebujeme podavat danove priznanie aj tu v Spanielsku - nejake nulove alebo nieco podobne???
Podotykam, ze stale sme obcanmi SR.
Budem rada za kazdu radu ci osobnu skusenost.
Petra
profesional
12.04.16,11:54
Aby bolo možné zodpovedať tvoju otázku, potrebujem vedieť, či v roku prihlásenia sa na pobyt v Španielsku, ste si zrušili trvalý pobyt v SR. Ak.áno, ako fyzické osoby ste len daňovýmk rezidentmi Španielska a podávate daňové priznanie ako fyzické osoby len tam. Ak máte v SR pobyt, ste tým pádom daňovýmk rezidentmi v SR aj v Španielsku. V tom prípade podávate daňové priznanie v oboch krajinách. Najprv v SR. Zaplatíte daň v SR, následne podávate v Španielsku, daň zaplatenú v SR si započítate a doplatíte v Španielsku rozdiel do španielskej sadzby.

Čo sa týka firmy:
Firma je v tomto prípade daňovým rezidentom SR aj Španielska. Lebo podľa Španielskych predpisov je daňovým rezidentom Španielska aj každá zahraničná firma, bez ohľadu na krajinu jej registrácie, ak je fakticky riadená aspoň z časti Španielskym daňovým rezidentom, čo Vy ste. Postup s daňovým priznaním u firmy bude rovnaký ako pri fyzickej osobe.
fidiak
12.04.16,14:20
dakujem za odpoved. Celkom je to ale zabava nakolko sme sa radili s pravnikom spanielom tu, potom so slovenskym pravnikom zijucim tu 10 rokov. Obaja nam povedali uplne nieco ine a preto som sa rozhodla napisat este nestranne sem. No a vy ste mi dali uz tretiu inu odpoved. Ak v tom nie je celkom jasne odbornikom ako to moze byt jasne nam? :ooo teraz si vlastne mozem vybrat z troch odpovedi, co je celkom zabava pre niekoho a pre mna doslovne spanielska dedina.
Trvaly pobyt na svk sme si nezrusili, nakolko tam mame firmu v ktorej sme stale zamestnani (pracujeme cez pc) a v spanielsku nemame ziaden prijem.
veronikasad
12.04.16,16:12
Píšeš, že si zamestnaná na SK. Prečo myslíš, že máš nulový príjem ?
profesional
12.04.16,18:25
Podľa slovenského zákona o dani z prijmov ste slovenskými daňovými rezidentmi, ak sa v SR zdržiavate aspoň 183 dní v roku, alebo ak máte v SR trvalý alebo prechodný pobyt. To isté platí aj v Španielsku. To nje je možné spochybniť. Pozrite si do zákonov. Akonáhle ste daňovýmj rezidentami, podávate daňové priznanie. Za istých okolností existuje oslobodenie, ak ide o daň zo závislej činnosti. Platí to obvykle pre ľudí s 1 daňovou rezidenciou. Celé je to ešte o.čosi zložitejšie. Lebo slovenský zamestnanec nesmie mať ako trvalé miesto práce mimo SR. Môžte byť firmou vyslaní na pracovnú cestu, aj dlhodobo, ale nie trvalo. Takže Váš aktuálny status je v rozpore so slovenským právom.