erika.
12.04.16,15:19
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť podľa akých kritérií sa robí výrub stromov na sídlisku? Pri našom paneláku sú vysadené 3 asi 40 ročné listnaté stromy, ktoré sú veľmi košaté a celé leto bránia prístupu slnka do bytov z celej jednej strany paneláka. Stromy sa nachádzajú na pozemku mesta, to však trvá na tom, že aby boli vyrúbané, musia si tento výrub zaplatiť vlastníci bytov v paneláku. Podľa čoho sa posudzuje výrub stromov na sídlisku?
misoft
12.04.16,13:29
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-543#p47 §47 ods.3
http://www.sizp.sk/doc/cinnost/priroda/poznatky/suhlas-na-vyrub-2015.pdf
+ novelizácia:
http://www.noveaspi.sk/products/lawText/1/82346/1/2 (bod 4):
"pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka alebo pri bezprostrednej hrozbe vzniku značnej škody 77) na majetku,"

Ono niekedy stačí, aby vlastník pozemku UPRAVIL ten strom vhodným orezom.
erika.
12.04.16,14:17
Ďakuje. No neviem ako mám oponovať správcovi nášmu panelákovmu, ktorý tvrdí, že zaplatiť si to musíme mi - vlastníci bytov a nie mesto Brezno, ktoré je vlastníkom pozemkov okolo paneláku.
misoft
12.04.16,14:25
Správca! Ten je POVINNÝ zastupovať záujmy tých, ktorí mu dali mandát na správu. Takže ON musí na MsÚ poukázať, že tie stromy poškodzujú VÁŠ majetok a mesto, ako vlastník pozemku a stromov, je povinný urobiť opatrenia, aby nepoškodzoval váš majetok. A to na náklady mesta.
Takže (Brezno) ak máte Správa bytov Brezno - nech sa pani Mareková rozhýbe a nech nepindá.....
korela
12.04.16,15:09
O aké stromy ide? My sme mali to isté, avšak nám neprekážali. Keď ochoreli a hrozilo, že nám môžu padnúť na dom, mesto dalo urobiť posudok a podľa toho konalo. A teda aj zaplatilo odstránenie (BA).
dmc
12.04.16,16:38
Odkáž mestu a tvojmu správcovi že platíš mestu DANE s ktorých majú výplatu a aj financujú sa aj mestské služby
ivka70
12.04.16,17:28
Ja si myslim, ze mesto neidentifikovalo dane stromy ako ohrozujuce a nevidi dovod ich rubat. Su sucastou zelene, ktora mestu patri.
Ak ich chcu dat vyrubat obyvatelia panelaku, musia o vyrub poziadat a ak im ho schvalia, vyrub zabezpecit.
Inak ako poznamka na okraj: naozaj si myslia vsetci obyvatelia panelaku, ze priame slnko, ktoremu nebude branit zelen, je to prave, co v stale sa zvysujucich letnych teplotach, potrebuju? Ja by som naopak stromy, ktore zatienia cinzak, najma v lete len privitala. Maximalne robila nejaky zdravotny rez v korune stromov.
buchač
12.04.16,17:52
Ja by som naopak stromy, ktore zatienia cinzak, najma v lete len privitala.
=====================
Nie je všetko zlato, čo sa blyští...
pmajap
12.04.16,19:13
korela
12.04.16,19:46
Preto by mali navrhovať výsadbu stromov v projektoch odborníci, krajinní architekti. Ale poznám osobne objekty, kde tu odporúčané vzdialenosti zďaleka nedodržali.
Z tohto dôvodu ak nejaký iniciatívny laický snaživec zasadí pred obytným domom nejaký stromček, treba ho v zárodku, žiaľ, radšej pre dobro jeho budúcnosti odstrániť a presadiť do prírody, ev. darovať, vrátiť majiteľovi, ak je známy.
korela
12.04.16,19:58
Ja som tiež za každý tieň v mestách, ale je rozdiel o aký strom ide. Strom dokáže znížiť hodnotu bytu, jeho nepredajnosť. Tmavý byt tiež nie je výhodou. Špeciálne breza nie je veľmi príjemná v blízkej vzdialenosti pri obydlí. Peľ v byte, jahňady, stále niečo po celý rok. V prírode je to prekrásny strom, alebo ako solitér niekde v záhrade, parkoch.
Vieš koľko stojí zásah do koruny? Niekedy sa nečudujem, že mestá sa bránia novej výsadbe.
Čo sa robí dnes so stromami v mestách, je neuveriteľné. Nie všetko vypláva na povrch. Pri nezodpovednosti kompetentných, nikto nie je stíhaný, zato súkromný majiteľ stromu na vlastnom pozemku je sankcionovaný, resp. šikanovaný. To je tak.
arizona
12.04.16,23:32
Niekto z vyvolenych zas potrebuje drevo na stiepku. U nas v obci sa zlikvidovali vsetky stromy v okoli potoka,zostala len spust! Starosta, majitel drevarskej firmy,ktora drevo spracovavala to oddovodnil,ako opatrenia pred povodnami. Nepomohlo ani to,ze je to chranene uzemie,ani protesty obcanov,ani protesty ochranarov..biznis je biznis.,.zial
erika.
13.04.16,07:40
díky...ale u nás to bol do včera p. Mazúr s jeho mamou...no vzdal včera pozíciu správcu...na šťastie a konečne...
mackoivan
13.04.16,09:25
my sme tiež dostali dve vyjadrenia ohľadom výrubu stromu- jedno zamietavé- žiadali zaplatiť 100 eur
následne po reklamácii - Súhlasné-výrub na náklady mesta
pozemky sú mestské- asi je iný prípad ak sa stromy nachádzajú na súkromných pozemkoch.
erika.
13.04.16,09:37
díky...ja som to včera na chôdzi aj uviedla, že sú mestské, no zástupca bytového družstva mi tam začal sypať paragrafy a samozrejme nik sa neozval...teda nevie, či to vlastne neostane niekde na BD, myslím financie za výrub.
korela
13.04.16,19:48
Takmer detto. Keď konečne prišlo na odstránenie nášho stromu, počula som pílenie, nevyšla som hneď von, pretože to nebolo pred nami. Keď som zbadala, že cca 50 r. cuzdokrajný krásny zdravý strom má už iba zopár pahýľov z koruny, bolo neskoro. Keď som sa fy pýtala, prečo ho zlikvidovali, že mali iný, vraj postupovali podľa pokynov. Na požiadanie mi ukázali dokumentáciu, strom na likvidáciu bol označený správne, a títo hotentoti sejmuli strom o niekoľko metrov ďalej. Museli vidieť, že ide o úplne zdravé drevo, tak mohli prácu prerušiť. Bol vákend, tak som nemala komu zavolať. Drevo naložili do poslednej halúzky, a odišli. Situácia na zaplakanie.
V PO som volala na magistrát, preveria a následne miesto neho vysadia nový strom. Samozrejme, že sa tak nestalo. Nechcela som udávať, ale budem na tom trvať.
Takéto omyly sú na dennom poriadku. Čo urobili so stromami na Palackého minulý mesiac..., jeden bol chorý, ostatné staré veľké krásne stromy v centre padli tiež za obeť. Vyjadroval sa k tomu odborník. Človek je dnes úplne bezmocný v týchto situáciách. Ani policajti nepomôžu. Je toho už toľko, že by sa mohla vytvoriť polícia pre životné prostredie, ako stavebná polícia. Neviem, či tá už funguje.
pepsikova
14.04.16,02:17
..my sme mali okolo paneláka 6 briez, keď už ich výška bola neúnosná a siahali po piate poschodie, prišla rýchla rota a spílila konáre tak, aby stromy ešte žili..aj napriek tomu, že "robia bordel"..potom prišla nová starostka a stromčeky skončili v krbe u niekoho..alebo niekde..a deti majú ihrisko pod holým nebom, babky nemajú tienik k posedeniu na lavičke..lebo ""jednému nevyhovieš a desiatim už vôbec nie"..určite vás, ako dom, nepoloží na lopatky suma, ktorú dáte za úpravu koruny stromu,keby sa už mesto siloumocou bránilo dať na to peniaze..spravte schôdzu, dajte na papier vaše požiadavky a potom sa mesto hádam rozhýbe...alebo "šikovný " sused nech spíli to, čo zavadzia-s vaším súhlasom..lebo stromy sú stále dôležité..zvlášť v takých teplotách, ale idú byť u nás..:)
BXLmiami
14.04.16,03:43
To nie sú omyly,neprestanú kým nezdevastujú krajinu.A normálna strana zelenuch nikde.
buchač
14.04.16,06:05
BXLmiami (Dnes 05:43) To nie sú omyly,neprestanú kým nezdevastujú krajinu.A normálna strana zelenuch nikde.
===========================

Zabi bobra, zachrániš strom !!!
erika.
14.04.16,07:21
Aby som Vás vyviedla z omylu, tých ktorí to nepochopili a myslia si, že som proti zeleni. Okolo našich panelákov je toľko stromov, že keď by ste išli po hlavnej ceste, tak si myslíte, že idete popri lesíku!!! Máme tu 40-50 ročné vysoké velikánske stromy - brezy, vŕby, buky, duby, javory, jelše. Nie len svojim koreňovým systémom zasahujú do statiky, ale sú veľmi košaté. Dva takéto velikánske mám pred oknami vo vzdialenosti asi 8 m. Akonáhle príde jar a až do neskorej jesene, pokiaľ im neopadajú listy mám v byte sústavne prítmie, vo všetkých troch izbách. Jedine v kuchyni mi ráno asi do 10 hod. svieti slnko. Nemôžem držať doma žiadne izbové kvety, akonáhle sme sa presťahovali do tohoto bytu, všetky mi vyhynuli pre nedostatok svetla. Keď nie je von aspoň 25 stupňov, v byte máme vlhko, plesnivé steny, lebo sme ešte k tomu rohový byt a na prízemí. Tak toľko pre vysvetlenie, že to naozaj nie je proti stromom, ale že je to smutné bývať stále v prítmí a celé leto aj v zime, lebo panelák je samozrejme zateplený, takže v lete chodíme v hrubých ponožkách, teplákoch... a von je 30 stupňov. A ešte pre upresnenie stromy majú polámané konáre, ktoré tam voľne visia a a pri vetre tam pre istotu autá neparkujú, lebo konáre lietajú jedna radosť.
buchač
14.04.16,07:26
erika

ALE toto pre niektorých nie sú dôvody....;) :D :D :D
ALE šak čítaš a je To jasné...:)
ivka70
14.04.16,09:06
Tak treba ziadat mesto, aby sa postaralo o zelen, ktora ohrozuje vas majetok. Taku udrzbu nemate dovod platit z fondu oprav, to musi zabezpecit mesto.
Stale to ale neznamena, ze musi mesto rozhodnut o odstraneni stromov.