Sandrila
12.04.16,23:56
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je možné počas obdobia, kedy je nezamestnaná osoba zaevidovaná na úrade práce a poberá dávku v nezamestnanosti vycestovať na jazykový pobyt do zahraničia na 2-3 mesiace a či je možné počas tohto obdobia naďalej poberať dávku v nezamestnanosti? Alebo je potrebné sa v takom prípade odhlásiť z úradu práce? Vopred ďakujem za odpovede :)
arizona
12.04.16,23:17
Vycestovat moze,ale musi o tom upovedomit UP. Nakolko v tom case " nebude mat zaujem a moznost" byt k dispozicii UP,moze mu UP na cas vycestovania davky a evidenciu pozastavit.
Sandrila
13.04.16,10:47
Ďakujem Arizona za odpoveď. Čiže, ak som to správne pochopila, tak to asi závisí od rozhodnutia konkrétnej úradníčky na ÚP. Teda nie je to nikde jednoznačne stanovené, že či ÚP v takom prípade pozastaví evidenciu alebo nie. A treba o tom upovedomiť aj sociálnu poisťovňu? Keď mi pozastavia evidenciu, tak predpokladám, že asi áno. Ale napr. ak by mi tú evidenciu nepozastavili, tak treba ešte pred odchodom upovedomiť aj SP?
arizona
13.04.16,11:11
Sandrila
13.04.16,17:06
Ten webový link som pozerala už včera ešte pred tým než som napísala na poradu a síce to podľa prvej vety toho článku vyzerá, že tam bude napísané aj niečo o štúdiu v zahraničí, tak v samotnom texte potom o štúdiu nie je žiadna zmienka. Je to skôr o práci v zahraničí a pod. No proste k mojej situácii tam nič nebolo. Ale aj tak ďakujem za snahu :)
Katy a R
13.04.16,18:11
Ari - UPSVaR nemôže pozastaviť dávku v nezamestnanosti - pretože ju nevypláca. (vypláca SP)
Katy a R
13.04.16,18:18
treba si najskôr uvedomiť - že dávku vypláca SP - a len počas evidencie na UPSVaR.
no a potom sa treba pozrieť - že kedy ťa UPSVaR môže vyradiť z evidencie (potom dávka zo SP "padne") .
presne pozri § 36 zák 4/2004 http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-5 .
ak by si šla do zahraničia a neohlásila by si to - tak by ťa oni dakedy vyradili pre nespoluprácu ... niekedy je to aj dlhšia doba. v takom prípade trvá dlhšie, kým ťa znovu zaradia do evidencie.
ale AK máš dosť dní poistenia v nezamestnanosti ?? - tak by si mohla splniť po návrate podmienky - znova sa zaregistrovať a znovu poberať dávku (v rovnakej výške "dobrať" zvyšok).
Sandrila
16.04.16,18:56
Ďakujem, pozrela som si ten § 36 a podľa toho to vyzerá, že ak by som išla na jazykový pobyt do zahraničia, tak ma vyradia z evidencie:( Tak ostáva len dúfať, že by ma ihneď po návrate znovu zaevidovali bez nejakého časového otáľania, aby som mala ešte dosť dní poistenia v nezamestnanosti... Je to veru škoda, že je to takéto komplikované :(
veronikasad
16.04.16,19:03
Kurz mas zaplateny cez slovensku agenturu a vies to preukazat pred odchodom do zahranicia?
Sandrila
17.04.16,11:09
Kurz zatiaľ nemám zaplatený, lebo najprv si chcem pozisťovať, ako sa veci majú a ako postupuje UPSVaR v takýchto prípadoch, ale určite pôjdem cez slovenskú agentúru a určite to budem vedieť preukázať (požiadam agentúru nech mi vystavia potvrdenie o zaplatení - určite v tom preukázaní nebude problém).
Sandrila
18.04.16,09:34
Veronika, myslíš, že v takom prípade by mi to na úrade práce akceptovali?
Katy a R
18.04.16,10:21
tak či tak choď na UPSVaR .... možno by sa aj dalo .. a ak by aj nie - že budú trvať na vyradení ?? - tak aby to nebolo vyradenie pre "nespoluprácu"