DaraB
13.04.16,11:23
mám synovca (syn mojej zomrelej ovdovenej sestry). Obaja jeho rodičia sú mŕtvi, má iba babku (moju mamu) a mňa a moju rodinu. Má ešte 2 nevlastných súrodencov z otcovej strany (môj švagor mal z 1.manželstva 2 deti), avšak títo o neho nejavia žiadny záujem. Ak by tento môj synovec náhle zomrel, kto bude po ňom dediť? Je sám, slobodný, bezdetný, čiastočne postihnutý. Kvôli postihnutiu žije v ústave, ale pravidelne chodí k mojej mame - teda jeho babke a ja ho sa tiež starám o neho a komunikujem s ústavom. Ďakujem za odpoveď.
arizona
13.04.16,10:04
Dedenie zo zákona
Ak zosnulá osoba nenechala závet dedí sa zo zákona.

Ako prvé prichádzajú na rad deti, manželka alebo manžel zosnulého, ktorí dedia rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, získavajú dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti, dedia ich potomkovia. V prípade, ak manželstvo trvalo až do smrti jedného z manželov, najskôr sa vysporiadava bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) a až zvyšná polovica sa dedí medzi manželku a deti.

Ak zosnulý nemal potomkov, v druhej skupine dedí manžel/manželka, rodičia poručiteľa a tí, ktorí žili so zosnulým po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti. V tretej skupine dedia poručiteľovi súrodenci a opäť osoby, ktoré s ním žili po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti.

Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Vo štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.

http://www.notar.sk/%C3%9Avod/Dedi%C4%8Dstv%C3%A1/Dedeniezoz%C3%A1kona.aspx


Druhou alternativou je, ZAVET. Vtedy bude dedit ten, koho si urci sam
profesional
13.04.16,13:33
Dediť v tomto prípade po ňom bude babka. Ak by tá medzičasom umrela, dediť budeš ty. Ak by umrela babka aj ty, dediť bude Slovenská republika v zastúpení Obvodným úradom príslušným k miestu posledného trvalého alebo známeho bydliska zosnulého.
Katy a R
13.04.16,13:38
prečo babka - veď má aj súrodencov ?
veronikasad
13.04.16,14:08
Nevlastnych
Katy a R
13.04.16,14:09
a? - sú to predsa súrodenci
mareko
13.04.16,14:16
Závet je zjavne najlepšie riešenie
Katy a R
13.04.16,14:17
alebo zariadiť, aby sa nič nededilo ;)
mareko
13.04.16,14:22
Ak je synovec v ústave, tak možno je už "zariadené" že nebude čo dediť....
Katy a R
13.04.16,14:24
tak hádam "dačo" ešte bude - keď sa zadávateľka pýta ;)
profesional
13.04.16,14:40
Potenciálne môžu oni. to je pravda. Ak majú skutočne spoločného otca.
Katy a R
13.04.16,14:50
potencionálne? ;) ... keby nemali - tak predsa o nich nepíše - že švagor mal 2 deti z 1. manželstva ;)
DaraB
06.05.16,10:53
tiež si myslím, že babka (teda moja mama), nakoľko zrejme nevlastní súrodenci by dediť nemali.