martinez
13.04.16,13:44
Ahojte, tuzemska organizacna zlozka (OZ) zahranicneho zriadovatela nema pravnu subjektivitu, a to aj napriek tomu, ze je zapisana v obchodnom registri. Moze tato OZ napriklad uzatvarat zmluvy, pricom za organizacnu zlozku podpisuje zmluvu veduci organizacnej zlozky? Alebo nemoze a zmluvnou stranou pri podpisovani zmluv musi byt vzdy zahranicny zriadovatel ?
Dakujem.
M.
Ing. Ľubomír Janoška
13.04.16,11:53
A ako je v obchodnom registri zapísané konanie v mene tejto OZ?
martinez
13.04.16,12:25
ze "V mene organizačnej zložky konajú vedúci organizačnej zložky spoločne" ... a moze vlastne organizacna zlozka konat samostatne ? napriklad voci danovemu uradu nemoze, lebo ak som cokolvek potreboval od danoveho uradu, tak odmietli vsetky ziadosti podpisane veducimi organizacnej zlozky a pozadovali odo mna ziadost vyhotovenu a podpisanu zahranicnym zriadovatelom... neviem vsak ako je to z pravneho pohladu pri uzatvarani zmluv... ma takato zmluva pravnu ucinnost ?
profesional
13.04.16,13:27
Organizačná zložka nemá právnu subjektivitu. Akákoľvek zmluva sa podpisuje ako zmluva so zahraničnou spoločnosťou V ZASTÚPENÍ organizačnou zložkou na Slovensku. Akýkoľvek právny úkon organizačnej zložky zaväzuje priamo príslušnú zahraničnú právnickú osobu. Zmluvu podpisuje vedúci organizačnej zložky, nakoľko vznikom organizačnej zložky mu vzniká zákonné plnomocenstvo konať v mene a na účet zahraničnej právnickej osoby. Tj. v zmluve bude napríklad uvedené:

Zmluva vzniká medzi spoločnosťou Jožko Mrkvička s.r.o. na strane jednej ako dodávateľom a spoločnosťou International Scammers Ltd. v zastúpení organizačnou zložkou v Slovenskej republike, v mene ktorej koná Phdr. Demeter Mafiózovič ako vedúci organizačnej zložky.

Čo sa týka daňového úradu, tento nepostupoval správne. Ak ti odmietnu žiadosť podpísanú vedúcim organizačnej zložky, pričom tam máš riadne uvedené, že žiadaš nie v mene tej zahraničnej spoločnosti, ale mene zahraničnej spoločnosti v zastúpení organizačnou zložkou v Slovenskej republike, tak máš možnosť podať rozklad proti rozhodnutiu o odmietnutí.
Ing. Ľubomír Janoška
13.04.16,13:30
ORSR "V mene organizačnej zložky konajú vedúci organizačnej zložky spoločne"
=>
Keď má OZ dvoch vedúcich, zmluvy podpisujú spoločne.
Takisto spoločne podpisujú korešpondenciu s daňovým úradom a podobne.
Na druhej strane, treba si strážiť kompetenčné obmedzenia, aby konali iba v mene organizačnej zložky a aby to bolo z právych úkonov zrejmé (napríklad nepoužívať identifikátory zriaďovateľa, v hlavičke musí byť text "organizačná zložka" a podobne).
profesional
13.04.16,14:49
Práveže údaje zriaďovateľa musí používať, ale s dodatkom, že ide o zastúpenie organizačnou zložkou. Pokiaľ si tým myslel IČO a DIČ, tak v tom si mal pravdu. Ja len na spresnenie.
Ing. Ľubomír Janoška
13.04.16,15:50
áno, tak som to myslel :)
martinez
14.04.16,11:53
dakujem moc ! to iste by malo platit asi aj pre uctovno-danove ucely... nasiel som si jeden blok od DATART, na ktorom presne ako pises v hlavicke ja uvedeny cesky zriadovatel a pod nim jeho slovenska organizacna zlozka ... a podtym je nazov tovaru, suma a pod....
martinez
14.04.16,11:53
dakujem :-)