janulka1978
13.04.16,18:29
Chcela by som sa opytať, ci sa niekto z Vás stretol v praxi s tým, že nechcela poisťovna uzatvoriť zivotnu a urazovu poistku, pre to že mam dlh na zdravotnej poisťovni.

Dakujem
ivka70
13.04.16,16:37
Nestretla som sa, ale ma to istu logiku, dlznik ZP ma narok len na zakladne zivot ohrozujuce osetrenie apoistovna by isla do rizika, ze bude pri akomkolvek uraze co ochoreni hradit cele liecenie.
Predpokladam ale, ze by stacil dohodnuty splatkovy kalendar, potom clovek vypadne zo zoznamu ludi s narokom len na neodkladnu zdravotnu starostlivost.
bubkoch
13.04.16,16:54
nema to ziadnu logiku, zivotna poistovna nema nic spolocne s uhradou nakladov zdravotnej starostlivosti
zo zivotneho poistenia sa plni dohodnuta poistna suma pre pripad dozitia alebo umrtia a z urazoveho dohodnute plnenia v zmysle podmienok zivotnej poistovne, ci uz % z poistnej sumy v pripade trvalych nasledkov ale konkretne sumy denneho odskodneho ci za pobyt v nemocnici ...
fakt netusim a ani som o tom nikdy nepocul preco by zivotna p. mala mat zaujem o takuto info, ved taky doklad ani nie je medzi pozadovanymi dokladmi pre uzavretie poistky
BXLmiami
13.04.16,17:29
Nemá možnosť sa normálne liečiť,takže je väčšie riziko trvalých následkov a rôznych komplikicií neliečených a nediagnostikovaných chorôb.
janulka1978
13.04.16,18:44
To nebolo medzi dokladmi, ale wustenrot si to overoval a následne sme museli dať výpoveď zo zmluvy, keďže prvá splátka už šla. Neviem teraz či má význam skúšať to v inej poistovni?
martin_horvath
17.04.16,12:26
Jasné, že to treba vyskúšať inde. Od toho je konkurencia, nie? Tiež si myslím, že nikde v poistných podmienkach to nie je vylúčené. Na druhej strane, komerčná poisťovňa má právo odmietnuť kohokoľvek. Ešte otázka: Odmietla to listom poisťovňa, alebo ste písali výpoveď Vy? Lebo to sú dva zásadne rozdielne postupy.
profesional
17.04.16,13:57
Na Slovensku ani nie. Ale v zahraničí je to bežná prax. V USA ti ani auto nepredajú, ak máš problémový záznam v tzv. credit registries. A to ani keby to auto bolo platené komplet v hotovosti. V Holandsku s tebou ak.máš neplstené záväzky z poistenia tiež zmluvu neuzatvoria a ani ti napr. neotvoris bankový účet. V praxi som sa s tým na Slovensku nestretol. Ale logiku to má. Poisťovvňa je povinná skúmať zdroj prostriedkov z ktorých je poistenie platené. Zároveň je povinná skúmať rizikovosť klienta a jeho pohnútku k uzatvoreniu zmluvy. A oprávnene a legálne si kladie otázky, z akých prostriedkov bude platené poistné, keď tá osoba nemá prostriedky ani na platenie povinného zdravotného poistenia. A logicky poisťovni vyjde, že ide o rizikový obchod, kde môže ísť o prostriedky od tretej strany, pričom je značné riziko, že pôjde o poistnỷ podvod, z ktorého bude chcieť ťažiť osoba, ktorá takéto prostriedky na platenie poistného nebonitnej osobe poskytne. Poisťovna ne povinná každý obchod vyhodnocovať na riziko a je povinná riadiť sa princípmi opatrnosti a obozretnosti. Že by sa na Slovensku blỷskalo na lepšie časy a poisťovne si začali plniť svoje zákonné povinnosti?
profesional
17.04.16,14:01
Komerčná poisťovňa hradí pri úrazovom poistení sumy fixné, resp. závislé od času, resp. závislé od stupňa poškodenia zdravia. Žiadny vzťah k nákladom zdravotnej starostlivosti tam nie je. Pozri si riadne definície poistení tak, ako sú v zákone. Vec vôbec nemálogiku ako uvádzaš. Má to úplne inú logiku.

Splátkovỷ kalendár vôbec stačiť nebude. Poisťovňa ten obchod rovnsko vyhodnotí ako príliš rizikový a odmietne. Lebo uzatvorením splátkového kalendára sa bonita potenciálneho klienta nijako nezvýši.
profesional
17.04.16,14:03
Má to jasnú logiku. Vyplýva to zo zákona. To, že poisťovne dlhé roky na to kašlali neznamená, že to logiku nemá.
profesional
17.04.16,14:06
Nemá to zmysel. Nová poisťovňa - každá - bude mať v dotahníku otázku, či ti iná poisťovna v posledných 2 rokoch vypovedala zmluvu a ak áno, tak musíš uviesť dôvod. Takže aj nová poisťovňa ťa obratom odmietne. Zamlčanie podstatnej skutočnosti by znamenalo poistný podvod.
martin_horvath
17.04.16,14:25
Ale Janulka1978 nenapísala, že jej poistku vypovedala poisťovňa. Napísala, že "sme museli dať výpoveď zo zmluvy". A schválne, ktorá poisťovňa sa pýta na tú výpoveď v posledných 2 rokoch, lebo ja takú nepoznám.
martin_horvath
17.04.16,14:33
Lenže Ty vychádzaš z predpokladu, že Janulka1978 si neplatí odvody teraz. Ale ona môže mať dlh kľudne za roky rokúce dozadu a teraz poctivo pracuje a všetko si platí. A na povolanie a zamestnávateľa sa poisťovňa pýta, teda mala by sa. Reálne na Slovensku: s nezamestnanou by poisťovňa mohla mať problém, s exekúciou nemá mať dôvod. A rizikový obchod to kľudne môže byť z ďalších desiatich dôvodov. Takže pokiaľ nepoznáme komplexné informácie, asi nemá cenu sa dohadovať, nie? :-)
profesional
17.04.16,14:55
Ak dlhuje na zdravotných odvodoch a vie o tom, asi nebude veľmi bonitnoj osobou. Ak je to starý dlh, doplatí a je po probléme.. Ak si to s poisťovňou vykomunikuje. Aj keď poisťovňa určite vie o aké obdobie ide a ak by šlo o niečo staré zanedbateľné, nemala by zákonnú možnosť zmluvu vypovedať.
janulka1978
17.04.16,17:49
Ďakujem za všetky reakcie , práve to ma "štve", že nie poisťovňa vypovedala ale nás pravdepobne obabrali takýmto postupom, že iba to bolo ústne oznámenie poistovaka, že čo zistili pri overovani a že musíme dať výpoveď my, že takýto je postup. Neriesim platenie odvodov a plnenie si povinnosti, ale mi to zaváňa tým, že by poistovakovi nevyplatili províziu, tak to vyriešil obabranim