Janiela
14.04.16,07:37
Poprosím o radu Poraďákov, do KV DPH pri nákupe PHM uvádzate IČ DPH Slovnaftu alebo IČ DPH prenajímateľa? Zatiaľ uvádzam IČ DPH Slovnaftu. Rada by som si to odsúhlasila so skúsenými.

Doplňujem: zatiaľ nemám problém s B3, ale do budúcna - človek nikdy nevie. Požiadam finančnú správu o stanovisko, ak dostanem odpoveď, tak priložím.

Prikladám vyjadrenie z DÚ:

Dobrý deň,

Od 1.4.2016 platí, že ak je celková suma odpočítanej dane zo zjednodušených faktúr za príslušné zdaňovacie obdobie 3 000 eur a viac, príjemca plnenia, ktorý má o prijatom tovare alebo službe zjednodušenú faktúru podľa § 74 ods. 3 písm. a) až c) zákona o DPH, uvádza v kontrolnom výkaze v časti B.3.2. celkovú sumu základov dane, celkovú sumu dane a celkovú sumu odpočítanej dane podľa identifikačného čísla pre DPH dodávateľa za dané zdaňovacie obdobie, a to zo všetkých prijatých zjednodušených dokladov, z ktorých si uplatňuje odpočítanie dane v zdaňovacom období, za ktoré podáva kontrolný výkaz. Zjednodušenú faktúru, z ktorej si neodpočítava daň, nezahrnie do kontrolného výkazu.
To znamená, že v uvedenom prípade je potrebné vychádzať zo skutkového stavu, kto je dodávateľom konkrétneho tovaru, resp. služby a podľa toho uviesť predmetné IČ DPH dodávateľa do časti B.3.2. v kontrolnom výkaze.

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.


môj názor: pani sa v odpovedi veľmi nepretrhla. :)
Katarína111
14.04.16,06:55
Ja si myslím, že ič dph nájomcu, lebo ten odvádza dph z predaných pohonných hmôt nie slovnaft. Malá pozn.prenajímateľ je slovnaft - toto je nájomca.
Janiela
14.04.16,07:08
ďakujem
H.B.
14.04.16,12:00
Na túto otázku by som rada poznala aj viaceré názory. Počula som už rôzne varianty.
dana11
15.04.16,05:24
Ja uvádzam IČ DPH Slovnaftu, na doklade je uvedené:
Tovary D/E/F predáva Slovnaft, a.s.,
Tovary a služby A/B/C partner.
Predaj PHL - Základ D, DPH D.
H.B.
15.04.16,08:18
Ja tiež uvádzam IČ DPH Slovnaftu. Myslím, že Slovnaft predáva PHM. Budem rada ak sa vyjadria aj ost. poraďáci
karakul
15.04.16,10:21
... ako vidím, mnohí si to budú musieť ozrejmiť, najmä v súvislosti s novelizáciou KV, do ktorého budú po prekročení stanovenej sumy vstupovať aj bločky a bude treba ich správne uvádzať
Janiela
15.04.16,13:08
Myslím, že toto je správna odpoveď. Slovnaft predáva tovar v prenajatých priestoroch. Aj na doklade z ERP sa uvádza označenie "písmeno" tovaru dodávateľa.
kubkokubko
15.04.16,15:13
Takže správne som pochopila, že keď autolekárničku a PHM, tak to rozdelím na dve položky. U PHM uvediem IČ DPH Slovnaftu a u autolekárničky tovar (A,B,C) IČ DPH partnera?
karakul
15.04.16,15:52
áno
kubkokubko
15.04.16,16:35
dakujem za potvrdenie prajem všetkým nádherný víkend
Janiela
15.04.16,17:42
presne tak, je to ale dosť prácne. Nevieme, ako budú pri kontrolách také doklady, čo sa týka KV DPH posudzovať o pár rokov, keď budú daňováci múdrejší. To oni radi mudrujú a najmä, ak nemôžu nájsť chybu, tak sa vrhnú na blbiny.
Janiela
15.04.16,17:44
No, preto som tú tému založila. Človek nikdy nevie, či už neprekročil "magickú" hranicu. A spätne dopĺňať IČ DPH a hľadať správnu odpoveď o 5 minút 12 bude veľmi nepríjemná záležitosť.
mizu24
15.04.16,18:28
nájomca odvádza DPH z PHL? Nefakturuje mu len Slovnaft províziu, z ktorej odvádza DPH?
karakul
16.04.16,07:28
... tá magická hranica je stanovená asi odhadom, na ktorej sa môžu začínať daňové podvody; dobrý účtovník pozná svoje firmy, aby vedel odhadnúť, u ktorých a kedy treba túto prácnu robotu vykonávať; ak hrozí že by v jednom mesiaci malo prísť k prekročeniu tej "magickej" hranici, tak rozhodne nebudem nahadzovať celý rok bločky aj s IC DPH a rozhodnej ani nemienim spätne nahadzovať tieto údaje - veď sú aj iné zákonné možnosti ako podliezť túto hranicu (posunúť odpočet, neuplatniť ho, ....) lebo aj klient musí pochopiť, že ak by som mal stovky bločkov nahadzovať mesačne so všetkými požadovanými údajmi, tak to rozhodne zadarmo nebude.
Janiela
16.04.16,07:46
dávam za pravdu, :) napriek tomu, som v tejto téme chcela mať jasno
AdaMtiM
10.05.16,12:24
Prosím, už niekto našiel lepší spôsob ako deliť takýto doklad na dva a rozúčtovavať? ďakujem
alohamercy
28.03.17,07:41
Vstupujú tovary a služby A/B/C partner aj do KV, ak sú vedené ako nedaňový výdavok?