Thorheimdall
14.04.16,10:01
Dobrý deň.

Chcem sa opýtať ohľadom svojho problému pri bočnom príjme. Som zamestnaný na HPP, kde sa za mňa odvádzajú odvody aj dane. Našiel som si však popri tom prácu, ktorá spočíva v písaní článkov a uskutočňovaní rozhovorov, za ktorú po dokončení konkrétneho diela dostávam honorár na účet. Túto prácu vykonávam zväčša cez víkendy, alebo keď mám voľný čas.

Prelustroval som internet, ale stále mi nieje jasné či a kde sa mám hlásiť a či a kedy niečo prípadne odvádzam štátu.

Ďakujem za vaše rady.

Michal
Idiotka
14.04.16,09:14
Najskôr k daniam :

Ak sa jedná o

h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov,135a) rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon ...

tieto sa môžu podľa dohody medzi autorom a príslušnou inštitúciou vysporiadať tak, že inštitúcia pri vyplatení honorára hneď strhne a odvedie daň. Autor - ak NEMÁ žiadne iné príjmy - m ô ž e v roku nasledujúcom požiadať svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.
Tieto príjmy sa už nikde neuvádzajú, neplatí sa z nich zdravotné poistenie.


Ak sa autor rozhodne, že si svoje príjmy vysporiada sám, dostane po ukončení roka od svojho zamestnávateľa tzv. Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch...za príslušný rok,
sám si spočíta, koľko mal honorárov brutto, uplatní si skutočné alebo paušálne náklady (tieto vo výške 40%) a podá daňové priznanie B.

Príjmy podľa zmlúv rozdelí na príjem za "vytvorenie diela" a za "použitie diela" = licenciu, napríklad 70:30.

Z príjmov za "použitie diela" sa neplatí zdravotné poistenie, ale netýka sa ich zákonom umožnené "zníženie základu dane."

Z príjmov za "vytvorenie diela" sa platí (dopláca) zdravotné poistenie, príslušná zdravotná poisťovňa by mala dostať ohlásenie - na pobočke - že budete mať aj takéto príjmy, preddavky zrejme vyrúbia až na základe podaného daňového priznania. Zdravot. poisťovňa má "prístup" k údajom v daňovom priznaní a na ich základe vykoná sama ročné zúčtovanie - porovná, koľko ste mali zaplatiť zdravot. poistenia, koľko ste v skutočnosti zaplatili a vyčísli rozdiel.
Thorheimdall
14.04.16,11:14
Dakujem pekne za informaciu, to znamena teda, ze kde maju viest teraz moje kroky, do zdravotnej poistovne? Lebo od firmy co mi honorare vyplaca som dostal len info, ze dane si riesim sam, takze z toho mi asi vyplyva, ze si to budem musiet niekde uvadzat. Staci teda v tomto pripade dalsi rok pri zuctovani dane co mi robi zamestnavatel mu dolozit info o suhrne prijmov z tejto druhej prace a on uz to tam vypocita? Ako som pisal jedna sa o obcasny prijem, niekedy je niekedy nieje. Len v oblasti dani a povinnosti voci statu atd som laik.

Nechcem aby to bolo brane ako podnikanie, ci zivnost, isiel som do toho s tym, ze to bude obcasna forma privyrobenia si, bez velkych starosti a s moznostou prace z domu a samostatnostou.
Katy a R
14.04.16,11:21
Ak ti firma, čo vypláca honoráre povedala - že nezdaňuje - riešiš si sám, tak je všetko na tebe.
Sám budeš robiť DP B - zo všetkých tvojích príjmov spolu - aj od zamestnávateľa
podľa toho - akú máš zmluvu ich zaradíš honoráre či už do aktívnych, alebo pasívnych príjmov (§6) - to už máš napísané vyššie.
a máš aj registračné povinnosti .
Jana Motyčková
14.04.16,11:39
Ja by som povedala, že firma si nemôže dovoliť povedať, že dane si rieši sám. V súčasnosti firma takého aut. honoráre musí zdaňovať zrážkovou daňou ak s ňou autor nepodpíše dohodu o nezdaňovaní zrážkovou daňou.
Jana Motyčková
14.04.16,11:42
Ak je to autorský honorár, tak firma je povinná zrážať zrážkovú daň (v takom prípade autor nemá žiadnu povinnosť). Autor ale môže s firmou podpísať dohodu o nezdaňovaní odmien zrážkovou daňou, v takom prípade si vybaví DIČ na dú a prihlási sa ako szčo v ZP (preddavky si zatiaľ môže určiť 0).
Thorheimdall
14.04.16,12:02
U mna je to tak, ze som len podpisal licencnu zmluvu. Po spracovani prace som ju poslal firme aj s popisom ukonov, ktore som v suvislosti a nou robil, nasledne mi prisiel na ucet honorar. Nemal som ziadne pokyny (mimo odpovede, ze dane si riesim sam) ani informacie ci treba nieco okolo toho este robit. Neviem ani na zaklade coho sa ten honorar presne vyratal, ani ci je to hrube, alebo ciste. Proste som len obdrzal peniaze. Nechcel som to ani riesit, kedze mi to nikto nespominal ani ma do toho netlacil, len by som sa nerad dockal nejakej pokuty, alebo problemov.
Thorheimdall
14.04.16,12:03
Navyse firma pre ktoru to robim je zo zahranicia.
Jana Motyčková
14.04.16,12:23
No to je dosť podstatná informácia, predpokladám ž e tu už bude treba vedieť aj z ktorého zahraničia a na toto si ja netrúfam.
Thorheimdall
14.04.16,12:28
Je to Ceska republika.
Katy a R
14.04.16,15:15
áno .. myslela som, že to už majú poriešené (pri podpise zmluvy) https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/1924/category/dan-z-prijmov/article/zdanovanie-prijmov-autorov-2015.xhtml
Ale - doplnené - že ČR ??