slnecnica3
14.04.16,10:09
Pred 3 tyzdnami som podala trestne oznamenie pre podvod. Zatial sa nic nedeje. Kedy dostane obvineny predvolanie k vysluchu? Co bude dalej?
Chobot
14.04.16,09:38
To je skôr otázka na vyšetrovateľa. My nevieme, v akom štádiu je spis.
slnecnica3
14.04.16,09:42
Iba sa pytam, ci niekto nieco podobne nazazil, ze ako to casovo asi postupovalo...
Chobot
14.04.16,09:53
Ja som raz podával TO na jedného z iného mesta a to sa vlieklo nekonečne dlho. Len pol roka to bolo u vyšetrovateľa. Bolo to v r. 2012 a doteraz nie je rozsudok, stále sa odročuje.
lujza.j
14.04.16,09:57
Do 30 dni v zmysle zakona rozhodnu....tu nevieme ci to bolo prijate ako priestupok alebo t.č...ak.. najprv musi byt zacate trestne stihanie vo veci...ak...bude voci komu -konkretnemu....vznesie sa mu obvinenie....
profesional
14.04.16,11:59
Vyšetrovateľ má na to aby rozhodol, či začne trestné stíhanie 30 dní. Táto lehota je len poriadková. Tj. ak ju vyšetrovateľ nedodrží, nić sa nestane. Tvoj dojem, že podaním trestného oznámenia, sa osoba voči ktorej si ho podala, stáva rovno obvineným je nesprávny. O tom či vôbec a kedy a koho bude vypočúvať, rozhoduje vyšetrovateľ podľa procesnej situácie. To že na niekoho podáš trestné oznámenie ešte neznamená, že bude predvolaný na výsluch.
slnecnica3
14.04.16,14:18
Ja som predlozila aj dokazy, ktore svedcia o jeho vine.
lujza.j
14.04.16,14:27
Zavolaj si na oddelenie...mas potvrdenie kde je napisane č.dennej udalosti-du...a informuj sa...
slnecnica3
14.04.16,14:45
dakujem
buchač
14.04.16,15:22
Veľa jednotlivcov robí jednu veľkú chybu, že podá trestné oznámenie na políciu.

Ak si je daný jedinec istý svojou pravdou, má dôkazy o spáchaní trestného činu, je oveľa lepší a aj rýchlejší postup podať trestné oznámenie na príslušnú prokuratúru.
Ak sa totiž podá oznámenie na prokuratúru, tak udalosti naberú rýchlejší spád...a nedá sa prípad už tak ľahko zmiesť z policajného stola (aj to sa už stalo).
Dozorujúci prokurátor posunie prípad na dané oddelenie a následne sa začne proces vyšetrovania...obvinený/í, poškodení, svedkovia sú postupne pozvaní na výsluch...

Horšie je to už ale po skončení daného vyšetrovania...vec sa dostane na súd a tam je to už na iných časových horizontoch...nie týždne a či mesiace, ALE roky rokúce.

...ja som čakal na vynesenie rozsudku cca 3 roky...s daným papierom si môžem tak akurát podpáliť oheň v krbe, lebo ani prdel sa nedá.
Lebo vymožiteľnosť práva na Slovensku je proste už raz taká...ani exekútor nie raz nemá dotyčnej osobe čo vziať.
profesional
14.04.16,17:15
To, že si ty predložila niečo o čom si presvedčená, že svedčí o jeho vine nič neznamená. Dôkazy vyhodnocuje a postup vyšetrovania určuje vyšeteovateľ.
slnecnica3
14.04.16,17:20
nie len ja som o tom presvedcena, ale to su jasne dokazy...policajt, ktory spisoval zapisnicu o tom nemal ziadne pocyhbnosti,
profesional
15.04.16,04:51
Trestné oznámenie spisoval výjazdový vyšetrovateľ. To, že spisoval zápisnicu na základe tvojho podania vykonaného do zápisnice ešte vôbec neznamená, že si bol istý čímkoľvek z toho, čo tvrdíš a už vôbec nie vinou potenciálneho páchateľa. Vec vyšetruje zrejme iný vyšetrovateľ, tj. ten komu to bolo pridelené v rámci nápadu a príslušnosti. To, že ty si myslíš, že tvoje dôkazy niekoho z niečoho usvedčujú nič neznamená. Dôležitý je názor vyšetrovateľa. Čo ak nebol naplnený niektorý znak zo subjektívnej, alebo objektívnej stránky skutkovej podstaty? Čo ak niektorý z dôkazov ktoré si predložila nie je prípustný v trestnom konaní? Čo ak tvoje chápanie veci nie je v súlade s právnou kvalifikáciou stavu? O tom, či a koho a kedy vypočuje, rozhoduje striktne a jedine vyšetrovateľ na základe procesnej a dôkaznej situácie. Nie na základe priania oznamovateľa. Pochop, že to že ty si myslíš že je vinný ešte neznamená, že vyšetrovateľ toho človeka obviní. Podaním trestného oznámenia sa nikto nestáva obvinený. Obvinenie je procesný stav vznikajúci na základe uznesenia o vznesení obvinenia podľa § 206 ods. 1 Trestného poriadku. Hneď od začiatku máš chaos v pojmoch. Už to nasvedčuje tomu, že ty si síce o vine páchateľa presvedčená, ale len z tvojej stránky morálneho pohľadu. Lenže vina sa nezakladá v slovenskom práve na základe porušenia morálky, ale len a výhradne na základe porušenia zákona.
profesional
15.04.16,04:56
Ak to aj podáš na prokuratúru, tak to nemá žiadny procesný význam. Prokuratúra s tým neurobí nič iné, iba vec odstúpi príslušnému útvaru Policajného zboru. S tým, že následne dozor nie je vykonávaný len na základe toho a len preto, lebo to prešlo cez prokuratúru ako podanie. Odstúpením podania sa vec v prokuratúrnom systéme UKONČUJE. Prokuratúra následne nevykonáva žiadny zvýšený dozor. Dozor vykonáva nad vecou vždy ako novú vec príslušná prokuratúra po doručení uznesenia o začatí trestného stíhania. Budeš sa čudovať, ale podľa Slovenských zákonov môžeš podať trestné oznámenie nie len na prokuratúre. Ale napríklad aj na Železničnej stanici. Lebo podľa zákona akékoľvek podanie adresované orgánu verejnej moci smieš vykonať do zápisnice akéhokoľvek orgánu štátnej správy, územnej samosprávy, verejnej moci, alebo aj v podniku, v ktorom má účasť štát. A to že to podáš na Železničnej stanici do zápisnice výpravcovi bude mať rovnakú váhu ako keď to podáš na prokuratúru. Vec bude odstúpená na vybavenie príslušnému útvaru Policajného zboru. Veci odstupované na vybavenie prokuratúrou nepodliehajú absolútne žiadnemu zvýšenému režimu dozoru. Uznesenie o odmietnutí trestného oznámenia sav prípade vecí odstupovaných cestou prokuratúry následne prokuratúre nedoručuje. Doručuje sa zásadne len oznamovateľovi. Prokuratúra s tým nič nemá.
buchač
15.04.16,05:13
Hm...
No neviem, neviem....

Ide o to, že ja som sa v tej mojej kauze radil s trochu inakšími právnikmi.

Budeš sa možno čudovať teraz Ty, ale ja ti mám známych aj v radoch sudcovského stavu...a poznám osobne aj pár iných právnikov - profesionálov.
--------------------------
Čo sa týka tej poznámky o železničnej stanici ?
Poviem asi takto....rob si prdel z plasteliny a nie zo mňa...
--------------------------

Neviem akým si právnikom ...ale skôr predpokladám,že sa venuješ skôr obchodnému právu a to trestné poznáš len z fakulty a skrípt....a možno si na nejakej prednáške v aule aj chýbal po nejakej chodbovici.

....ale príspevky máš inak vcelku aj pekne popísané a rozpísané...;)
profesional
15.04.16,05:38
To že ty nevieš, nevieš, tak ja viem, viem..
Pozri si na dokumente o postúpení vecí číslo prokuratúrnej spisovej značky. A následne si pozri číslo prokuratúrnej spisovej značky na dozorových dokumentoch. A zistíš, že mám pravdu.
-----------
Čo sa týka železničnej stanice, tak vôbec si nerobím srandu. Naozaj máme taký zákon, ktorý umožňuje akékoľvek podanie adresované orgánu verejnej moci podať do zápisnice akéhokoľvek orgánu štátnej správy, územnej samosprávy, verejnej moci, alebo aj v podniku, v ktorom má účasť štát. Nakoľko železničné stanice sú v správe Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s., tak naozaj sú povinní také podanie prijať a podľa zákona odstúpiť. Málokto o tom síce vie, ale proste je to tak. Rovnako tak môžeš akékoľvek takéto podanie urobiť do zápisnice na letisku, v prevádzke atómovej elektrárne a pod. Síce tí zamestnanci tam budú chvíľu na teba pozerať, či si si niečo nešňupol, potom sa ťa pokúsia odhovoriť, potom budú chcieť aby si to poslal poštou, ale ak sa nenecháš odradiť, neostane im podľa zákona nič iné len sadnúť a spísať s tebou zápisnicu, ktorú budú musieť odstúpiť. Pozri si napr. YouTube kanál Martina Daňa, Síce s väčšinou hlúpostí čo stvára nesúhlasím - ale on šiel podať podanie na letisku v Bratislave. Síce sa ho snažili odradiť, ale nakoniec po porade s právnikom im neostalo nić iné, len sadnúť a začať robiť zápisnicu.
--------------------
Budeš sa čudovať, ale trestné právo je moja sdrcovka. Mám publikované nemálo odborných textov práve z oblasti trestného práva. Aj keď v poslednom období mi toho vyšlo viac v práve obchodnom, ale trest je moja srdcovka. Síce žijem väčšinu roka v zahraničí, ale slovenské trestné právo na teba vysypem aj o polnoci, väčšinu paragrafov z trestného poriadku aj naspamäť. K tomu práve taký nezmysel apo podávanie trestného oznámenia cestou prokuratúry sa na prednáškach rozoberalo. A bolo každému jasné, že obvykle ide iba o cirkus robený politikmi, ktorí potrebujú mať pred televíznymi kamerami vyškerený ksicht pred vstupom do budovy Generálnej prokuratúry SR. Právo platí pre všetkých rovnako. Prokuratúrny dozor v trestných veciach je upravený procesne bez ohľadu na to, akou cestou je trestné oznámenie podané. Prokurátor nemá právo vykonávať rozšírený prokuratúrny dozor v trestnom konaní len preto, lebo vec bola podaná cez prokuratúru. Odstúpením veci príslušnému útvaru PZ sa prokuratúrna značka ukončuje a viac s tým prokuratúra nemá NIČ. Následne opäť až začatím trestného stíhania, alebo na základe sťažnosti proti uzneseniu o odmietnutí trestného oznámenia podanej oprávnenou osobu. Nech ti tí tvoji známi láskavo ukážu paragraf o rozšírenom prokuratúrnom dohľade. Nič také totiž neexistuje. To je len vecou frajeriny a mediálneho populizmu vykrikovať, že trestné oznámenie bolo podané na prokuratúre a že tá sa už o to príslušne postará. Áno, postará sa. Vec podľa zákona odstúpi a tým to pre prokuratúru hasne.
branislavp
15.04.16,19:35
profesional, z mojich skúseností musím dať buchačovi za pravdu. Áno, najistejšie je podať trestné oznámenie priamo na prokuratúru . Je pravdou, že prokuratúra prípad odovzdá na riešenie na políciu, ale je to už riadne podchytené a nemôže sa to "stratiť". Zákony sú zákony, ale realita je úplne iná, neplatia pre všetkých rovnako.
dmc
15.04.16,19:36
Teoria je naozaj krasna a v podstate zo vsetkym co je tu napisane suhlasim.....ale CO AK su skusenosti s praxe o inom.


Ak chces urcite aby sa oznamenie zaevidovalo a riesilo - zabezpecis to najjednoduchsie prostrednictvom prokuratury.

A preco ?????
Pretoze vtedy sa neda oznamenie - ktore bolo realizovane na OO PZ (alebo jeho prostrednictvom) neda strcit do suflika bez zaevidovania v knihe udalosti (samozrejme - neda sa to vzdy).............

(ale to som iba pocul.....vraj, Fakt iba pocul. Naozaj)
profesional
15.04.16,19:41
Ešte som nevidel, aby sa trestné oznámenie na zložke PZ stratilo. Majú veľmi presný registratúrny systém. Nenechaj sa pliesť dnes situáciou z deväťdesiatych rokov.
buchač
15.04.16,19:41
dmc (Dnes 22:36) Teoria je naozaj krasna a v podstate zo vsetkym co je tu napisane suhlasim.....ale CO AK su skusenosti s praxe o inom.
=======================

JA LEN z praxe... a z vlastnej.

Kuwa a keď mi takýto (mnou popísaný) popis podania doporučí PREDSEDA TRESTNÉHO SENÁTU, tak na tom len niečo bude.

....či ???
profesional
15.04.16,19:45
Pán predseda majú na stole do dnes prípady z 90-tych rokov.. Avšak dnes je už iná doba.
buchač
15.04.16,20:00
Ale šak dobre....máš pravdu.
S právnikom sa len právnik môže hádať ;)...a ja ním nie som, aj keď som chcel....ale to je iná debata.

Ale určite vieš, že ako sa vraví.
Kde sa dvaja právnici hádajú, tam víťazí sudca.
branislavp
16.04.16,00:24
buchač súhlasím s tým, čo píšeš., presne aj ja píšem skúsenosti z praxe. TO sa "stratilo" do stratena. Vedela by som román z môjho prípadu napísať. Keď som nepochodila na polícii cestu som mierila na OP, KP, ústredie. Na základe šetrení mi bolo vyhovené. Dotknutý úrad na základe protestu prokurátora zrušil napadnutú listinu, zároveň bola zapísaná nová listina podľa predložených dôkazných právnych dokumentov. A udialo sa to v tejto dobe. Trvalo to dlho.
lujza.j
16.04.16,08:11
To,ze si to nevidel..neznamena,ze sa to nestalo...ze sa nieco strati.....dmc...ano..ved ty vies:) na prokuraturu...preto,ze je to od zaciatku pridelene dozorujucemu....ktory ak sa dlhsiu dobu nic nedeje...napise psanicko "podajte spravu o stave konania" som prisla po PN alebo po dov.a z krmitka sa na mna vyrutili psanicka...uff...uz davno za mnou....podavanie tr.oznameni tu je narodny sport...za kazdu kekecinu.....myslim,ze v niektorych krajinach je poplatok za podanie...pripadne su skutky ktore sa uz urcitych hodinach neprimaju.....ale co uz....zo zakona sa tu musi prijat vsetko.....aj "podavam trestne oznamenie na stat slovenska republika"...
slnecnica3
16.04.16,09:17
Dakujem Vam vsetkym mili poradaci. Takze ked som to z vasich prispevkov pochopila spravne, malo by sa zacat konat po cca 30 dnoch, resp. po takom case, by som mohla zacat patrat po tom, v akom stadiu vysetrovania je moj spis. Ak sa niekde stratil, mimochodom mam aj potvrdenie od OO PZ, ze som ho podala, tak potom ho mam ist podat na prokuraturu? Dalsia vec je to, ze si chcem najat pravnika, preto si myslim, ze najpv bysom mala pockat na vyjadrenie vysetrovatela a za pravnikom ist az potom???
lujza.j
16.04.16,10:34
Pravdepodobne to robi skrateny"vysetrovak" -policajny organ....co sedka na oo pz..kde si to ppdala...jedine,ze by mali niekde inde suhrnnee pracovisko pre viac obvodov.....neviem uz aka tam je sadzba....ja by sim skusila pockat 30+- posta....a potom by som sa informovala.....alebo zavolala na odd.kto to ma pridelene a jeho ziadala o info...
profesional
16.04.16,11:43
Lujza.j: To, že ak vec podáš cez prokuratúru, že je od začiatku dozorovaná je právny nezmysel. Pozri sa do zákonov. Tomu nezmyslu o dozore vďaka podaniu, verí strašne veľa laikov. Je to taká rozširovaná povedačka z deväťdesiatych rokov. Odstúpením veci sa prokratúrna zložka uzatvára. Porovnaj si z prípadného neskoršieho dozoru prokuratúrne spisové čísla a mená prokurátorov a zistíš.
-----------------
Branislavp: Protest prokurátor podáva v správnom práve. Takže je nezmysel domiešať tu veci z trestných a správnych vecí.
------------------
Slnecnica3: Tých 30 dní je poriadková lehota. Tj. ak policajt do vtedy nerozhodne, nič sa nedeje. Daj tomu aspoň 45 dní.
lujza.j
16.04.16,12:10
Ak prokuratura vec odstupi na dalsie konanie prislusnemu oo pz...ma to cislo pv,pn uz neviem.....ze by sa nieco zmenilo ...sice som z toho prec od 2006....ano uz to mal tam niekto pridelene.....
buchač
16.04.16,13:43
Začatie trestného stíhania – vyšetrovanie

Čo je účelom tejto fázy?

Počas vyšetrovania polícia hľadá a skúma dôkazy, ktoré sú pre prípad dôležité. Polícia bude hľadať dôkazy, ktoré môžu byť v prospech alebo na úkor obžalovaného.

Ako dlho môže vyšetrovanie trvať?

Táto fáza môže trvať dva, tri alebo šesť mesiacov, v závislosti od závažnosti prípadu.
Štátny prokurátor môže túto lehotu predĺžiť na základe písomných dôvodov, ktoré predloží polícia.
Prokurátor však musí overiť dôvody v každom prípade minimálne raz mesačne.

Polícia musí napredovať čo najrýchlejšie.
Ak má oneskorenie na vás nepriaznivý dopad, môžete štátneho prokurátora požiadať o vyriešenie tohto problému.
Ak oneskorenia spôsobuje štátny prokurátor, môžete o vyriešenie prípadu požiadať jeho alebo jej nadriadeného.
slnecnica3
16.04.16,15:37
Dakujem Vam vsetkym za rady.