jacekova
15.06.06,18:26
Francúzska firma A si od našej materskej spoločnosti B vo Francúzsku objednala výrobu a dodanie výrobkov. Naša materská spoločnosť B vyfakturuje dcérskej spoločnosti na Slovensku tovar s francúzskou DPH, t.j. 19,6 %. Dcérska spoločnosť prefakturovala firme A tovar so slovenskou DPH, t.j. 19 %, dňa 30.3.2006, ale asi nesprávne, keďže miestom dodania je Francúzsko. Firma A nám túto faktúru vrátila dňa 5.6.2006 s tým, že to má byť buď bez DPH alebo s francúzskou DPH 19,6 %. :confused:
Môj názor je, že faktúra nemôže byť bez DPH, nakoľko dodanie tovaru nie je oslobodené od DPH, lebo miestom odoslania i dodania je Francúzsko.
V máji 2006 sme požiadali o pridelenie francúzskeho IČ DPH a v súčasnosti sme už aj zaregistrovaní pre DPH vo Francúzsku. Náš ďalší postup by mohol byť teda, že spoločnosti A vystavíme faktúru s francúzskou 19,6 % DPH.
1. Máme teda vystaviť dobropis na pôvodnú faktúru zo dňa 30.3.2006 s dátumom dodania 5.6.2006 (deň vrátenia pôvodnej faktúry) a kurzom zo dňa 30.3.2006 (deň dodania dľa pôvodnej faktúry) ?
2. Zároveň vystavíme (v júni alebo v júli) faktúru s francúzskou DPH?
3. Na Slovensku musíme podať dodatočné daňové priznanie k DPH za marec, alebo si môžeme odpočítať DPH v deň vystavenia dobropisu?
4. Na akých účtoch zaúčtujeme francúzsku DPH 19,6 % na vstupe? Uvedieme ju aj v slovenskom daňovom priznaní k DPH? Ak áno, v ktorom riadku?
5. Ako zaúčtujeme francúzsku DPH 19,6 % na výstupe? Uvedieme ju aj v slovenskom daňovom priznaní k DPH? V ktorom riadku?
6. Aké daňové priznanie pošleme do Francúzska? Ako si s nimi vysporiadame horeuvedenú DPH?
Milan Benka
15.06.06,20:34
1. K vrátenej fa by som spravil evidenčný dobropis. Zd.plnenie 3/2006, + DDP k DPH.
2. Vystavil by som fa bez DPH s odvolávkou na § 43 a s dátumom dodania (marec).
4. Franc. DPH sa by som účtoval takisto na 343 ale na samostatných analytikách.
5. Francúzska DPH vôbec nebude vstupovať do DP k DPH na Slovensku .
6. Do Francúzska pošlete "Francúzske tlačivo" daňového priznania. Požiadajte ho od Daňového úradu vo Francúzsku, kt. vás zaregistroval, alebo ho požiadajte od Vašej materskej firmy.
jacekova
17.06.06,09:20
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Všetko by mi aj sedelo, len tá odvolávka na §43 nie, nakoľko to nemôže byť oslobodené od dane... Materiál sa vyrobil vo Francuzsku a aj tam zostal, takže miesto dodania je Francúzsko.
Milan Benka
17.06.06,10:02
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Všetko by mi aj sedelo, len tá odvolávka na §43 nie, nakoľko to nemôže byť oslobodené od dane... Materiál sa vyrobil vo Francuzsku a aj tam zostal, takže miesto dodania je Francúzsko.

Nepostrehol som, že tovar neopustil územie Fr.

V tomto prípade predmetné dodanie tovaru nie je predmetom dane DPH na slovensku, a vo Fr. v čase dodania tovaru ste boli neplatcom DPH, t.z. Fa bez DPH.

PS: Pri zadávaní otázky/témy používajte väčšie písmo kvôli čitateľnosti. To drobné by som skôr použil na nepodstatné komentáre a doplnky.
jacekova
17.06.06,11:29
Vaša odpoveď má logiku,ale nakoľko v SR táto faktúra podlieha DPH (pretože nie je oslobodená) a vystavujem ju pod slovenským IČ DPH, tak mi to príliš nesedí. Neviem presne, čo by mi to ovplyvnilo tu, v SR. Nemôžete mi to prosím konkrétnejšie vysvetliť? Nemala by som predsalen vystaviť tú faktúru pod francúzskym IČ DPH, o ktoré sme si požiadali a vystaviť ju s francúzskou 19,6% DPH? :confused: Len neviem s akým dátumom, ked v marci sme franc. IČ DPH ešte nemali pridelené. Ďakujem
Milan Benka
17.06.06,12:49
Vaša odpoveď má logiku,ale nakoľko v SR táto faktúra podlieha DPH (pretože nie je oslobodená) a vystavujem ju pod slovenským IČ DPH, tak mi to príliš nesedí. Neviem presne, čo by mi to ovplyvnilo tu, v SR. Nemôžete mi to prosím konkrétnejšie vysvetliť? Nemala by som predsalen vystaviť tú faktúru pod francúzskym IČ DPH, o ktoré sme si požiadali a vystaviť ju s francúzskou 19,6% DPH? :confused: Len neviem s akým dátumom, ked v marci sme franc. IČ DPH ešte nemali pridelené. Ďakujem

ad 1.Pozrime sa na §2 ZDPH, čo je predmetom dane na Slovensku:



(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.


Všade nájdeme jednu podmienku a tou je tuzemsko. Ak ste vo Fr. kúpili tovar, kt. ste tam aj predali bez toho aby opustil územie Francúzska, nemôže byť predmetom dane na Slovensku. Takže Váš uskutočnený "obchod" nenaplnil základnú podmienku danú v zákone, aby sme naňho mohli vzťahovať "slovenskú DPH". Nepriamo nám to potvrdzuje aj fa od Vašej materskej firmy, kt. vystavili s DPH(francúzskou). Dáva to za pravdu názoru, že celý obchod bude podliehať výlučne francúzskemu zákonu o DPH.


ad 2. Keďže v období, keď došlo k obchodu (marec 2006), ste podľa fr. zákona ešte neboli plátcami DPH (vo Fr. ste plácami od mája, resp. júna 2006), v tomto prípade sa ešte musíte správať ako neplatca, t.z. vystaviť fa pre fr. odberateľa bez akejkoľvek DPH. V tomto prípade je Vaše IČ DPH bezpredmetné, pre fr. stranu nezaujímavé.
Jana Acsová
17.06.06,14:00
Francúzska firma A si od našej materskej spoločnosti B vo Francúzsku objednala výrobu a dodanie výrobkov. Naša materská spoločnosť B vyfakturuje dcérskej spoločnosti na Slovensku tovar s francúzskou DPH, t.j. 19,6 %. Dcérska spoločnosť prefakturovala firme A tovar so slovenskou DPH, t.j. 19 %, dňa 30.3.2006, ale asi nesprávne, keďže miestom dodania je Francúzsko. Firma A nám túto faktúru vrátila dňa 5.6.2006 s tým, že to má byť buď bez DPH alebo s francúzskou DPH 19,6 %. Môj názor je, že faktúra nemôže byť bez DPH, nakoľko dodanie tovaru nie je oslobodené od DPH, lebo miestom odoslania i dodania je Francúzsko.
Musím si to rozpísať:
Francúzska firma A: si objednala tovar od materskej spoločnosti B vo Francúzsku a teda z prideleným francúzskym IČ DPH
Francúzska materská spoločnosť B: fakturuje tovar slovenskej dcérskej spoločnosti C na Slovensko (firma je platiteľ dane), ale tovar neprejde hranicami, t.j. firma C má tovar dodaný na území Francúzska.

Ak áno, tak:

Nevidím dôvod prefakturácie. Prečo? Lebo prefakturáciou došlo k tomu, že dcérskej spoločnosti bol dodaný tovar vo Francúzsku a ona ho aj predala bez toho, aby tovar prešiel hranicou a teda uskutočnila dodanie tovaru a z toho pre ňu vyplývajú povinnosti podľa francúzskeho zákona o DPH a teda možno aj povinná registrácia pred predmetným dodaním, nakoľko sa jedná z pohľadu francúzskeho zákona o zahraničnú osobu, ktorá tam nebola zatiaľ registrovaná. V tomto prípade by bolo podľa môjho názoru oveľa vhodnejšie predať tovar francúzskou materskou spoločnosťou a následná dohoda o ďalšom postupe.
Anja111
17.06.06,14:01
Súhlasím so všetkými zdôvodneniami. Ale, rozumiem tomu správne? V tomto prípade si nemôže žiadať vrátenie DPH vo Francúzsku, t.j. z fa, ktorú vystaví materská spoločnosť s fr. DPH. Dcérska spoločnosť zaúčtuje fa do nákladov vrátane fr. DPH a vystavenú fa zasa do výnosov /samozrejme bez DPH/.
Jana Acsová
17.06.06,14:06
Súhlasím so všetkými zdôvodneniami. Ale, rozumiem tomu správne? V tomto prípade si nemôže žiadať vrátenie DPH vo Francúzsku, t.j. z fa, ktorú vystaví materská spoločnosť s fr. DPH. Dcérska spoločnosť zaúčtuje fa do nákladov vrátane fr. DPH a vystavenú fa zasa do výnosov /samozrejme bez DPH/.Ja len upozorňujem, že je možné, že ste sa mali na území Francúzska registrovať pred touto obchodnou transakciou a teda daň by ste priznávali podľa zákona platného tam a aj by ste tam podávali daňové priznanie.
Anja111
17.06.06,14:07
Áno, ale francúzska materská spoločnosť /dodávateľ/ sa dohodla s franc. odberateľom, že fakturácia prebehne cez slov. dcérsku spoločnosť a s iným riešením nesúhlasia... Preto vznikol tento problém...
Anja111
17.06.06,14:10
Teraz už je sl. dcér. spol. zaregistrovaná vo Francúzsku, ale potrebuje doriešiť problém, ktorý vznikol v marci...
Jana Acsová
17.06.06,14:15
Áno, ale francúzska materská spoločnosť /dodávateľ/ sa dohodla s franc. odberateľom, že fakturácia prebehne cez slov. dcérsku spoločnosť a s iným riešením nesúhlasia... Preto vznikol tento problém...Nič to nemení na tom, že bolo potrebné vopred si preštudovať podmienky zákona o DPH platného vo Francúzsku. Vy ste vo Francúzsku tovar kúpili a predali.
Jana Acsová
17.06.06,14:16
Teraz už je sl. dcér. spol. zaregistrovaná vo Francúzsku, ale potrebuje doriešiť problém, ktorý vznikol v marci...Ja rozumiem, ale deň dodania je zrejmý a ten nezmeníte.
Anja111
17.06.06,14:17
Všetko beriem, ale čo s tým teraz?
Jana Acsová
17.06.06,14:22
Všetko beriem, ale čo s tým teraz?Zistiť si napr. či Vám povinnosť registrácie vznikla kúpou a predajom tovaru vo Francúzsku.

Nesprávne vyčíslené faktúry, ktoré ste vzťahovali k slovenskému zákonu o DPH vydobropisovať a ak boli dodania zahrnuté v daňovom priznaní, tak podať dodatočné daňové priznanie.

Ak Vám povinnosť registrácie vo Francúzsku vznikla ideálne by bolo zrušenie dodávky a dokumentácia k tejto transakcii.
Anja111
17.06.06,14:26
Vaša rada je asi najrozumnejšia. Iné riešenie sa zatiaľ nenašlo... Srdečná vďaka!