Zuzana 1234
14.04.16,15:38
Dobrý deň!
Na jednej internetovej stránke som kúpila benzínový kultivátor VEGA MULTI 36-60.
4 taktný,5HP.Na tejto stránke som dostala informáciu,že olej typu Oregon 4T SAE 30 potrebujem do kultivátora,olej som tiež objednala.Včera som dostala kultivátor a v návode bolo napísané,že treba používať olej typu 15W40.Teraz neviem či naozaj mám kúpiť olej typu 15W40,alebo môžem používať do kultivátora aj motorový olej Oregon 4T SAE 30?Som absolútne bezradná,prosím o radu.Ďakujem.
Zuzana
misomiso
14.04.16,14:16
Do toho kultivatora je to absolutne jedno. Otazka olejov je zbytocne precenovana a odporucania vyrobcov strojov dokonca na konkretneho vyrobcu oleja su custym marketingom.

To vyssie cislo znamena hustotu olaje pri vysokych teplotach. Obe su v pohode, ale 40-tke lepsie chrani motor vo vysokych teplotach pri zatazeni.

To nizsie cislo udava hustoru oleja pri nizkych teplotach. Tomu kultivatoru je to jedno, ale tebe to nebude jedno, pokila budes chciet startovat ten stroj rucne - snurou na jar alebo jesen. Cim nizsie cislo tym lahsi start samozrejme.

Preto ja si kupujem do vsetkych strojov minimalne 10W40 ale v kosacke, ktora mala trocha slabsi elektricky starter som mal uz aj 0W40, bol trocha drahsi, ale startovalo to s nim krasne.

Tie odporucania vyrobcov na jednorozsahovy olej, povedzme SAE 30 su cisty nezmysel. Take oleje sa pouzivali pred 40-timi rokmi a dnes nikto netusi, preco niektori vyrobcovia strojov pri tom ostali (vtedy sa ale musle davat iny olej na leto, iny na zimu - no hroza, z dnesneho pohladu).
misoft
14.04.16,14:54
Kľudne môžeš aj 15W40 - pretože práve Oregon 4TSAE30 je podobný a zrovnateľný so všetkými olejmi normy SG/CF-4 (a tam patrí i 15W40), CCMC G4/D4/PD2.