hotrods2222
14.04.16,17:32
mám v byte nájomníka , volala mi domová dôverníčka , že rušil nočný kľud a poslednom období tam bola tri razy mestská polícia , musím mu dať nejakú písomnú výzvu , alebo som oprávnený s ním okamžite ukončiť nájomnú zmluvu?
misoft
14.04.16,15:36
A ako je presne tá zmluva napísaná? Sú tam podmienky pre okamžité ukončenie zmluvy (a teda i nájmu)? Napr. pre poškodzovanie veci, rušenie kľudu a pod.?
hotrods2222
14.04.16,15:43
áno ,je tam článok, kde sa hovorí o skončení nájmu - presne jeden bod , ktorý hovorí že prenajímateľ je oprávnený od zmluvy odstúpiť ak : nájomca hrubým spôsobom poruší domový poriadok
misoft
14.04.16,15:45
Tak mu písomne zašli líbesgríf s tým, že pre porušenie podmienky nájomnej zmluvy s nim ukončuješ nájomný pomer (podľa Obč. zákonníka počítaj aj s výpovednou dobou) od xx.xx.xxxx a basta.
Tweety
14.04.16,15:46
Uved vo výpovedi uvedené skutočnosti a nájom s ním ukonči.
draik
14.04.16,15:53
Ak sa zmluva riadi Občianskym zákonníkom, tak zmieňované konanie je dôvodom na výpovedanie nájmu zo strany prenajímateľa. Výpovedná lehota je trojmesačná, nie je možné ju skrátiť.
hotrods2222
14.04.16,15:53
ide o to , či nemusím najprv písomne upozorniť , a ak sa to bude opakovať poslať ten liebesbrief - lebo to s tou MP mi povedala domová dôverníčka, ale mňa nekontaktovali , takže nič oficiálne nemám...
hotrods2222
14.04.16,15:56
ozaj , to porušenie domového poriadku zakladá aj možnosť okamžitého odstúpenia od zmluvy
misoft
14.04.16,15:57
Takže žiadne "upozornenie" - rovno líbesgríf....
hotrods2222
14.04.16,15:59
je uzavretá podľa § 663 OZ , ale v článku o skončení nájmu je porušenie domového poriadku uvedené ako dôvod , kedy je nájomnú zmluve možné ukončiť okamžite
hotrods2222
14.04.16,16:01
tak hej...a môže byť okamžitá výpoveď ?
draik
14.04.16,16:18
Nájom bytu je chránený. Výpoveď možno dať len v súlade s OZ, viď §710 ods. 1 a 3 a vo Vašom prípade §711 ods 1 písm. c) OZ.
hotrods2222
14.04.16,16:22
takže , ak mi ďaľšie tri mesiace nezaplatí , môžem sa súdiť , že ?
Tweety
14.04.16,16:32
Áno.
hotrods2222
14.04.16,16:40
tak z toho som ostal úplne odviazaný - čiže výpoveď nájomnej zmluvy mám dať tak, že - výpoveď nájomnej zmluvy podľa § 711 ods 1 písmeno c ) OZ a údaje o lehotách a v podstate podpis
hotrods2222
14.04.16,16:52
tak ma teraz napadlo , ak je byt spoločným vlastníctvom manželov a nájomná zmluva je uzavretá len jedným z nich , je vôbec platná ?
hotrods2222
14.04.16,18:56
a čo vlastne § 676 ods.1 Nájom sa skončí uplynutím doby, na ktorú sa dojednal, ak sa prenajímateľ nedohodne s nájomcom inak. - to by mohlo platiť , lebo v zmluve je dohodnuté , že je možné okamžité odstúpenie od zmluvy, pre podstatné porušenie zmluvy
profesional
15.04.16,05:47
Čo tak vyjasniť si aspoň základné právne pojmy?

Je potrebné rozlišovať výpoveď zmluvy a odstúpenie od zmluvy. Ide o dva právne rozdielne pojmy a každý je spojený s inými následkami.

V tomto prípade by nešlo o výpoveď zmluvy, ale o odstúpenie od zmluvy.

Právny poriadok v občianskom práve pojem okamžité skončenie zmluvy nepozná. Pozná pojem odstúpenie od zmluvy. Musel by som vidieť celú zmluvu, aby som vedel, či je možné takto ukotvený pojem s ohľadom na povahu vôle subjektov právneho vzťahu vykladať, že úmyslom zmluvných strán bolo dohodnúť možnosti odstúpenia od zmluvy.

Potenciálne, ak by bola zmluva urobená dobre, by bolo možné odstúpiť od zmluvy. Pri odstúpení od zmluvy táto zaniká dátumom doručenia druhej zmluvnej strane. Žiadna výpovedná lehota by tam nebola.

Prosím ostatných či tu radia, aby odlišovali riadne pojem odstúpenie od zmluvy, výpoveď zmluvy a neplietli tu pojmy, ktoré právo nepozná a a neexistujú ako okamžitá výpoveď zmluvy, okamžité skončenie zmluvy, okamžité odstúpenie od zmluvy a pod.
hotrods2222
15.04.16,05:55
je tam presne : VIII odsek 2) - Pred uplynutím dohodnutej doby nájmu , možno nájomný vzťah ukončiť vzájomnou písomnou dohodou, alebo okamžitým odstúpením od zmluvy jednou zo zmluvných strán pre podstatné porušenie zmluvy
3) prenajímateľ je oprávnený od zmluvy odstúpiť ak : a potom c) nájomca hrubým spôsobom poruší domový poriadok - zdá sa mi možné odstúpiť , nie ?
profesional
15.04.16,06:00
V tom prípade je možné od zmluvy odstúpiť. Odstúpenie musí mať písomnú formu, musí v ňom byť uvedený nezameniteľný dôvod a musí byť doručené druhej zmluvnej strane.
Aj keď nie je v zákone explicitne uvedené, koľko máš na využitie tohto práva, existuje v práve definovaná taká vec ako dobré mravy. Tj. v tomto prípade musíš odstúpiť od zmluvy v čase primeranom povahe porušenia zmluvnej povinnosti. Tj. ak napr. porušil nočný kľud pred 4 mesiacmi, ale od vtedy sa už nič neudialo, tak takéto odstúpenie od zmluvy by bolo v rozpore s dobrými mravmi. Takže musíš konať pomerne bezprostredne po vzniku dôvodu na odstúpenie od zmluvy. Nie po niekoľkých mesiacoch.
hotrods2222
15.04.16,06:03
dozvedel som sa o tom pred troma dńami od domového dôverníka,ktorý tvrdí , že to je za posledný mesiac - za doručené sa považuje aj odoslané s doručenkou na adresu bytu v nájme prípadne aj v odbernej lehote neprevzaté ?
hotrods2222
15.04.16,06:11
Vec: Odstúpenie od nájomnej zmluvy prenajímateľom
Na základe nájomnej zmluvy zo dňa 30.04.2014 uzavretej medzi prenajímateľom a nájomcom vznikol nájom bytu č. 19 , ktorý sa nachádza na druhom nadzemnom podlaží v bytovom dome , súpisné číslo 4458 , na ul. ---------- vo vchode č. 5 , v ........ Bytový dom je postavený na pozemku , parc.č.:365,366,367, druh pozemku – zastavané plochy a nádvoria. Predmetné nehnuteľnosti sú zapísané na LV č. 8105 , pre obec k.ú. -------- , obec --------- – okres ------- , vedenom na katastrálnom úrade v ------- , správa katastra ---------.
Týmto odstupujem od nájomnej zmluvy uzavretej 30.04.2014 medzi prenajímateľom a nájomcom , v súlade s OZ podľa § 711 odsek 1 , písmeno c) OZ. V súlade s článkom VIII ods. 2, odsek 3 písmeno c) nájomnej zmluvy , od zmluvy odstupujem okamžite a žiadam odovzdať byt do 30.04.2016.
mohlo by to byť ?
hotrods2222
15.04.16,06:35
možno by tam nemuselo byť to odstupujem okamžite , keďže je platné dňom doručenia a dám tam iba odovzdať byt dátum ?