milagros208
15.04.16,08:13
Zdravím. Manžel je zamestnaný 17 rokov v jednej firme a od júla by chcel poberať materské. Viem, že ak by mal počas čerpania materskej príjem napr. na dohodu alebo iný PP, odvody neplatí a zamestnávateľ platí len ÚP. Chcela by som sa spýtať z pohľadu SP:
1. Ostáva poistencom štátu bez ohľadu výšky príjmu počas poberania
MD? Ovplyvňuje pozíciu poistenca štátu nejakým spôsobom fakt, že by dieťa navštevovalo MŠ?
2. Ak by bol po skončení MD nezamestnaný, aké obdobie by bolo rozhodujúce pre výpočet dávky v nezamestnanosti?
Z pohľadu ZP: Niekde som čítala, že ak by presiahol "určitý" príjem, tak by prestal byť poistencom štátu a vyšiel by mu nedoplatok na ZP. Ovplyvňuje pozíciu poistenca štátu ZP fakt, že dieťa navštevuje MŠ? Aké odvody by v tomto prípade musel platiť?
Ešte by ma zaujímalo ako to bude s odvodmi na RD? Ak by som po skončení manželovej materskej požiadala o rodičovský príspevok do veku 3 rokov dieťaťa a som zamestnaná, platím odvody, bola by som znova poistencom štátu alebo by som jednoducho platila odvody zo zamestnania aj naďalej ako dovtedy? Ďakujem.

Nevie niekto poradiť ako je to s odvodmi? Zdravotné poistenie sa normálne odvody platia z príjmu na dohodu aj počas poberania materského? Ďakujem.
Jana Motyčková
19.04.16,09:02
1. Pýtate sa na SP alebo ZP?
2. Od zaradenia na ÚP dva roky dozadu.
ZP - počas poberania materského sa príjem neposudzuje. A v iných obdobiach ak prekročí príjem, prestane byť poistencom štátu ale platí poistné iba z príjmu, nemá nedoplatky. Počas poberania materského môže dieťa chodiť do škôlky.
Keď budete robiť a poberať RP, platíte poistné zo zamestnania.
Z príjmu z dohody počas poberania materského poistné do ZP platí.
milagros208
19.04.16,12:41
Ďakujem za odpoveď.