dzein007
15.04.16,07:22
Dobrý deň chcela by som sa spýtať čo sa stane ak teraz po 4 a pol mesiaci pôjdem na PN, mam problémy s chrbticou.Mám nárok na nemocenské dávky? Ak áno tak s čoho mi vypočítajú nemocenské dávky?A keď som ešte nedokončila podporu po PN mi ju do vyplácajú?
ivka70
15.04.16,05:28
Nemas narok na nemocenske davky, kedze PN nezacne v ochrannej dobe 7 dni po skonceni zamestnania.
Davka v nezamestnanosti ti bude vyplacana nadalej a PN bude sluzit len na ospravedlnenie o ucasti na aktivitach UP.

Ak by si chcela mat platene nemocenske davky, muslea by si si aspon den pred nastupom na PN zaplatit cely balik poistenia v SP a nemocenske davky by boli byplacane z minima. Vtedy by vyplacanie podpory bolo prerusene a po skonceni PN zase pokracovalo.
dzein007
15.04.16,05:36
Ďakujem za odpoved, rozumiem.Len nechapem prečo s minima ked moj byvali zamestnavatel za mna odvazal nemocenske a ja splnam to že za posledné 2 roky som bola min 270 zamestnana aj viac.Takže by mi to mali vyratat stoho nie?
ivka70
15.04.16,05:40
To by ratali, keby PN vznikla z ochrannej doby.
Pri dobrovolnom poisteni by sa pocitali nemocenske davky z neho ,ale az po 26 tyzdnoch trvania tohto poistenia.
dovtedy nech platis z akehokolvek VZ, pocitane bude len z minimalneho VZ.

Vlastne je to opatrenie ,ktore zabranilo spekulaciam, ked niekto, kto zarabal napr. minimalnu mzdu aasppon 270 dni sa po skonceni PP poistil na 1 den z maximalneho VZ a poberal rok maximalne nemocenske davky (vyssie ako jeho mzda pocas prace)
veronikasad
15.04.16,05:41
Z prijmu posledneho zamestnavatela by ti vypocitali nemocenske len v pripade, ak by pn zacala v ochrannej dobe, t.j. do 7 kal.dni od skoncenia prac.pomeru
dzein007
15.04.16,05:46
Jasne len je to nefer voči poctivým ľudom no čo už.Dakujem velmi pekne za ochotu odpovedať na moje otázky :)