monika.a
15.04.16,11:21
Vedel by mi niekto poradiť, ak naša firma platca DPH prijala platbu z 3.krajiny je to niečo podobné ako Google ale táto firma nie je platiteľ DPH v EU(zahr.firma nemá IČ DPH a neriešia žiadne faktúry) musíme z tejto platby vypočítať DPH a uviesť ho v DP DPH na r.11 a 12 a zároveň si DPH aj odpočítame a taktiež to uvedieme do B1 aké číslo dokladu máme uviesť do KV keďže my sme k tejto platbe vystavili faktúru (internú neposielame ju nikam) uvádzam do KV číslo našej faktúry?
Sarlotka
16.04.16,22:47
a co je predmetom fakturacia?
monika.a
17.04.16,04:18
Je to nieco podobne ako youtube..nasa firma ma na ich web stranke pesnicku a tato americka firma plati za pocet kliknuti a platbu nam poslu na ucet bez akehokolvek dokladu.
Sarlotka
17.04.16,12:45
podla mna je to prijem za sluzbu z tretej krajiny a neuvádzas to nikam (len v tej tvojej prvej otazke zase vyplýva akoby ste SR sro platili do americkej spolocnosti, ale teda americká spolocnost (zdaniteľna osoba) plati Vám, vy máte príjem správne?)

Služby dodané do tretieho štátu (štát mimo Európskej únie)
Ak platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7a/ zákona o DPH dodá služby, ktoré sú ďalej uvedené v zozname uvedenom nižšie, pre podnikateľov z tretích štátov /usadenie v treťom štáte/, je miesto dodania tretí štát, t.j. tieto služby nepodliehajú dani v tuzemsku. Na rozdiel od predchádzajúcich služieb, ktoré sú dodané do iného členského štátu, pri dodaní služieb do tretieho štátu nie je potrebné podať súhrnný výkaz.
Zdaniteľná osoba – podnikateľ v SR – nemá povinnosť registrácie podľa § 7a, ak dodá služby do tretieho štátu pre zdaniteľnú osobu – podnikateľa – usadeného v treťom štáte.
V daňovom priznaní sa tieto služby neuvádzajú!

Zoznam služieb, pri ktorých sa miesto dodania posúdi podľa § 15 ods. 1:
- Baliarske práce
- Elektronické služby (služby cez internet okrem objednávok tovaru cez internet, okrem fyzickej dodávky CD, diskety a hmotných nosičov, okrem kníh, periodík, videokaziet, hier na CD, okrem služieb profesionálov, ktorí radia prostredníctvom elektronickej pošty, okrem vzdelávacích služieb cez internet, okrem telefonických služieb cez internet) – okrem elektronických služieb dodaných osobám iným ako zdaniteľným, pri ktorých sa miesto dodania určí podľa výnimiek uvedených v § 16 – účinnosť od 1.1.2015
- Inžinierske služby (okrem služieb spojených s nehnuteľnosťou – napr. architektonické služby alebo stavebný dozor)
- Kultúrne služby, umelecké služby, športové, zábavné ktoré nie sú spojené so vstupom pre širokú verejnosť, ak sú dodané zdaniteľnej osobe
- Marketingové služby
- Montáž rôznych častí stroja (aj ako subdodávka), pokiaľ nejde o montáž stroja, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou nehnuteľnosti, ak sú dodané zdaniteľnej osobe
- Nakládka, prekládka a vykládka tovaru, ak sú dodané zdaniteľnej osobe
- Natieračské práce hnuteľného majetku (nesúvisia so stavbou alebo rekonštrukciou nehnuteľnosti), ak sú dodané zdaniteľnej osobe
- Odtiahnutie vozidla, ak sú dodané zdaniteľnej osobe
- Opravy hnuteľného majetku, ak sú dodané zdaniteľnej osobe
- Práce na hnuteľnom majetku zákazníka – rôzne, ak sú dodané zdaniteľnej osobe
- Poradenské služby
- Právne služby
- Predaj emisií
- Prenájom dopravných prostriedkov na obdobie dlhšie ako 30 dní
Dopravné prostriedky pre tieto účely sú: pozemné vozidlá, ale aj bicykle a obytné prívesy, prívesy a návesy, železničné vagóny, plavidlá, lietadlá, sanitky, poľnohospodárske traktory, kombajny, iné poľnohospodárske vozidlá, invalidné vozíky)
- Prepravné služby, ak sú dodané zdaniteľnej osobe
- Prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv
- Reklamné služby
- Služby súvisiace s vrátením dane zahraničným osobám
- Skladovacie služby
- Služby rozhlasového a televízneho vysielania
- Sprostredkovateľské služby (fakturuje sa len provízia za sprostredkovanie služieb)
napr. sprostredkovanie zamestnania SZČO, sprostredkovanie ubytovania,
sprostredkovanie predaja tovaru alebo služieb
- Strážna služba súvisiaca s ochranou osôb, osôb a majetku pri preprave, logistikou finančných hotovostí
- Telekomunikačné služby (okrem telekomunikačných služieb dodaných inej ako zdaniteľnej osobe z iného členského štátu alebo tretieho štátu, ktorých miesto dodania sa určí podľa výnimiek uvedených v § 16 – účinnosť od 1.1.2015)
- Tlmočnícke služby
- Účtovnícke služby
- Upratovacie služby (ak ide výlučne o upratovanie nábytku a zariadenia, ktoré nie je neoddeliteľnou súčasťou nehnuteľnosti)
- Vedecké služby, ktoré nie sú spojené so vstupom pre širokú verejnosť, ak sú dodané zdaniteľnej osobe
- Vzdelávacie služby, ktoré nie sú spojené so vstupom pre širokú verejnosť ak sú dodané zdaniteľnej osobe
- Výstavnícke služby (zapožičanie stánku a služby s tým spojené), ktoré nie sú spojené so vstupom pre širokú verejnosť, ak sú dodané zdaniteľnej osobe
- Zapožičanie hnuteľného majetku
- Zapožičanie zamestnancov
- Zámočnícke práce (ak nesúvisia s nehnuteľnosťou ) – napr. oprava prenosného trezoru, oprava zámku a pod, ak sú dodané zdaniteľnej osobe
- Zváračské práce hnuteľného majetku (nesúvisia so stavbou nehnuteľnosti), ak sú dodané zdaniteľnej osobe
- Prenájom lešenia, montáž a demontáž lešenia a práce bezpečnostného technika alebo inštruktora lešenárskej techniky, ak sú dodané zdaniteľnej osobe
- Poskytnutie plochy na umiestnenie stánku na výstave alebo veľtrhu spolu s ostatnými službami, ktoré umožňujú vystavovateľom predviesť svoj tovar, alebo služby, ak sú dodané zdaniteľnej osobe
- Služby rozhlasového a televízneho vysielania – okrem služieb rozhlasového a televízneho vysielania dodaných inej ako zdaniteľnej osobe v zmysle výnimiek uvedených v § 16 – účinnosť od 1.1.2015

Poznámka: Ide o pomocný zoznam, kde sú služby uvedené ako príklad.
zdroj
https://podpora.financnasprava.sk/051333-Ur%C4%8Denie-miesta-dodania-slu%C5%BEieb-pod%C4%BEa--15
monika.a
18.04.16,11:29
ďakujem veľmi pekne za komentár...ja som to aj takto doteraz robila, že som to nikde neuvádzala a potom ma zmiatol jeden článok ktorý som čítala že by sa to malo zdaniť aj keď je to príjem z 3.krajiny a tak som napísala svoju otázku na FS

Ako máme postupovať ak má slovenská s.r.o. platca DPH v SR príjem za rekl.službu od americkej firmy (príjem za kliky na našu pesničku na web stránke tejto americkej firmy) a táto americká firma nemá IČ DPH, sme povinný riešiť tento príjem z hľadiska DPH?

Odpoveď z FS:
Dobrý deň.

Pre správne posúdenie uplatnenia DPH je potrebné určiť miesto dodania služby.

Ak je služba poskytnutá zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo 3. štátu (napr. USA) tuzemskej zdaniteľnej osobe (myslí sa aj platiteľ dane) a miesto dodania tejto služby je podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH tuzemsko, potom tejto tuzemskej zdaniteľnej osobe vzniká povinnosť platiť daň podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH, to zn., že tuzemská zdaniteľná osoba musí prijatú službu zo zahraničia (z iného členského štátu alebo 3. štátu) zdaniť slovenskou DPH a uviesť do daňového priznania a ak má postavenie platiteľa dane a daň má uvedenú v záznamoch vedených podľa § 70 zákona o DPH (§ 49 ods. 2 písm. b/, §51 ods. 1 písm. b/), môže si uplatniť aj odpočítanie dane (§49 až §51 zákona o DPH). Prijatá služba sa uvedie v daňovom priznaní na r. 11 a 12 a v kontrolnom výkaze v časti B.1.
Sarlotka
18.04.16,16:17
odpoved FS je keby to bolo opacne, tzn. keby vy platite za reklamnu sluzbu...
monika.a
18.04.16,16:23
Zadala som im jasnu otazku a odpisali na nieco uplne ine? Uz som z toho taka dopletena...takze tento prijem uctujem len do trzieb a dph vobec neriesim?