ala5
15.04.16,15:13

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Kúpila som tenisky 18.2.2016, ktoré sa mi na švoch rozpadli. Bola som ich reklamovať, ale som nevedela nájsť bloček, mala som len záručný list. Argumentovala som ním, ale neúspešne, požiadala som o vydanie kópie bločku, ale dostala som odpoveď, že nerobia archiváciu dokladov. Neviem, ako to definuje zákon, nestačí záručný list s pečiatkou, podpisom a dátumom? Dá sa nejako brániť? Ďakujem pekne za radu.

kopretinka
15.04.16,13:20
K reklamácii je dôležité mať nákupný pokladničný doklad. Nákup je síce možné preukázať aj inými dokladmi (výpisom z účtu pri platbe kartou, záručným listom, čestným prehlásením apod.), avšak absencia pokladničného dokladu môže reklamačný proces pre spotrebiteľa skomplikovať.

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-ochrane-spotrebitela/zarucna-doba-a-reklamacia/

ja by som skúsila podať podnet aj na obchodnú inšpekciu
profesional
15.04.16,14:50
Daňové doklady musia archivovať 10 rokov a na požiadanie musia poskytnúť odpis. Ak nie, tak ich nahlás Finančnej správe SR.
misoft
15.04.16,14:58
http://androidportal.zoznam.sk/2013/12/reklamacia-co-je-potrebne-vediet/
Nie je síce povinnosťou zákazníka uschovávať doklad o zaplatení, ale pre zrýchlenie reklamácie je vhodné ho mať.
Zákon na ochranu spotrebiteľa to totiž ako podmienku pre vybavenie reklamácie vyslovene NEUKLADÁ ako povinnosť.
Takže aj ako doklad o nadobudnutí tovaru z konkrétneho obchodu stačí mať i POTVRDENÝ záručný list (pretože tam je odtlačok pečiatky obchodu, dátum a podpis predajcu - čo už je dostatočný doklad o nadobudnutí tovaru) Záručný list ovšem nepoukazuje na cenu - tú by mal vedieť obchodník, aká bola v čase predaja. Okrem toho - bolo iným poznamenané - doklady (kópia pokladničného bloku) sa archivuje, pri registračných pokladniach je dokonca i čas predaja - to sa o*rbať nedá (iba kšeftári manipulujú s reg. pokladnicami).
Pokiaľ obchod povie, že nearchivuje (daňováci istotne archivujú) - je to dôvod na podanie podnetu na SOI - podozrenie z krátenia daní.