KarolBB
15.04.16,22:26
Situacia sa ma tak, ze by som rad zacal posobit ako SZCO. Je to pre mna premiera a zaciatok podnikania by bol v blizkej dobe. Doteraz som svoj prijem ziskaval ako zamestnanec na HPP.
Moje otazky su:
1) Ak si z (fakturovana suma - pausalne vydavky) vypocitam sumu zdravotneho poistenia na povedzme 250eur/mes; ale ak tomu spravne rozumiem, zacinajuci zivnostnik plati standardne preddavky iba 60euro, tak kedy sa mi vrati, co zaplatim navyse na dani z prijmu (tu budem platit vyssiu, pretoze moj naklad na ZP bude figurovat iba 60 eur, miesto 250) ?
1.1) Mozem si sam urcit, ze budem platit preddavky rovno vo vyske, aka prinalezi mojmu prijmu, ktory ja poznam, ale zdravotna poistovna este nie?
1.1.1 Mozem si v takom pripade ratat moj cisty zisk tak, ze zohladnim plnu sumu preddavku na ZP ako naklad?
2) Akym sposobom sa pre mna na daniach a odvodoch zohladni fakt, ze som 4 mesiace tohto roka posobil ako zamestnanec na HPP?

Bohuzial z internetu som na svoje otazky nevedel najst uspokojive odpovede, tak budem rad za akukolvek pomoc.
Dakujem
Katy a R
15.04.16,21:01
najuspokojivejšie odpovede nájdeš v zákone .. kuk http://www.zakonypreludi.sk/ hlavne zák o SP, zák o ZP, zák o DzP .. aj tu hore na lište si vyhľadaj.
SP zatiaľ neriešiš, k ZP - zatiaľ zaplatíš z min VZ - potom, po RZZP sa uvidí, že koľko doplatíš a tiež ti poisťovňa predpíše nové preddavky podľa tvojho príjmu resp VZ.
a už mi len povedz, načo by si chcel už dopredu platiť viac - odlož si tie peniažky radšej niekde rozumnejšie!
A k daniam - DP robíš zo všetkých zdaniteľných príjmov, daň z príjmu je rovnaká aj z príjmu zo závislej činnosti, aj z príjmu ako SZČO ... bežne 19% (ak by si veľa zarábal, tak aj viac )
ale toto všetko nájdeš v tých 3 zákonoch :)
a občas si tu na porade poštuduj - nájdeš veľa zaujímavých tém.
Ešte doplním, že ak by si chcel mať silou-mocou vyššie výdavky na odvodoch - tak si môžeš hneď od začiatku platiť dobrovoľné sociálne poistenie (z toho aj nejaký osoh môže byť) - a tam si sám určuješ VZ. :)
veronikasad
15.04.16,21:45
Bohuzial bez konkretnych udajov o vyske prijmov a datumu zaciatku podnikania sa na tvoje otazky konkretnejsie odpovedat neda