mondes
16.04.16,17:45
Ahojte, prosím Vás, mám došlú faktúru za tvorbu loga firmy zo dňa 25.1.2016 a firma vznikla 02.02.2016. Zahrniem tú faktúru do zriaď. výdavkov? Alebo ju zaúčtujem k 2.2.2016?
A ako prosím Vás zaúčtujem v PÚ úhradu, ak konateľ tú faktúru zaplatil zo súkr. účtu? Ďakujem.
Dav
16.04.16,16:20
2.2. otváracia súvaha, 3.2. zriaďovacie výdavky. S konateľom vysporiadať buď cez pokladňu, alebo vrátením na jeho účet
mondes
16.04.16,16:26
Ďakujem, teda tvorbu loga pre s.r.o. môžem zahrnúť do zriaď. výdavkov?
Dav
16.04.16,16:30
poplatky ..." a iné výdavky súvisiace s budúcou činnosťou firmy" - lepšie by bolo, keby sa počkalo na zriadenie firmy, ale dá sa argumentovať, že firma chcela začať činnosť už s logom
mondes
16.04.16,16:32
A ak by som to nezahrnula do zriaď. výdavkov, tak ako by som zaúčtovala fa. za tvorbu loga pred vznikom s.r.o.?
Vychádzam z tohto:

Ako zriaďovacie náklady sa účtujú náklady súvisiace so založením a vznikom účtovnej jednotky, napr. súdne a notárske poplatky, náklady na pracovné cesty, mzdy, odmeny za sprostredkovanie, nájomné, náklady súvisiace so zriadením, uhrádzané materskej spoločnosti. Zriaďovacími nákladmi nie sú náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého majetku, zásob, reprezentačné a ďalšie náklady, ktoré podľa zákona o dani z príjmov nie sú daňovým výdavkom.
Dav
16.04.16,16:52
Logo nie je vo vymenovanom : dlhodobý majetok, zásoby, reprezentačné, nedaňové náklady. No čo už, keď sa stalo skôr. Tovar sa dá kúpiť kúpnou zmluvou od konateľa alebo majiteľa s.r.o., ako od občana. Ale logo je výdavok na reklamu a propagáciu, tvorba loga je 518 služba.
mondes
16.04.16,16:56
Ďakujem veľmi pekne. Prosím ťa, ak môžeš reagovať aj na moju druhú tému, a to, ako zaúčtujem tovar nakúpený pred vznikom s.r.o., ak takýto tovar nepatri medzi zriaďovacie náklady. Ďakujem.
Dav
16.04.16,16:58
už som napísala, kúpiť od konateľa (majiteľa)
mondes
18.04.16,08:53
Prosím ťa, Dav, ešte by som chcela reagovať na tento príspevok. Ty píšeš:
2.2. otváracia súvaha, 3.2. zriaďovacie výdavky. S konateľom vysporiadať buď cez pokladňu, alebo vrátením na jeho účet

Teda zriaďovacie výdavky podľa teba nejdú do otváracej súvahy?
Pretože som našla toto:

Otváracia súvaha sa uvádza v postupoch účtovania v § 25
(1) Otváracia súvaha zostavená ku dňu zápisu akciovej spoločnosti do obchodného registra obsahuje splatené vklady, pohľadávku vo výške nesplatených vkladov, zriaďovacie náklady, základné imanie zapísané do obchodného registra, emisné ážio, rezervný fond a ďalšie skutočnosti uvedené v písomnostiach súvisiacich zo založením a vznikom akciovej spoločnosti.

Ďakujem.