Chudíková Katarína
16.06.06,07:57
Krásny deň všetkým,

poraďte ak viete:
zobrala som teraz s.r.o., ktorá sprostredkováva pobyty v Tatrách pre klientov zo slovenska aj z čiech. Od klientov vyberie poplatok za pobyt a potom to uhradi tomu hotelu, kde títo klienti si objednali pobyt. Určitá časť im zostáva ako poplatok za sprestredkovanie. Tieto platby sa prevádzajú cez účty na slovensku a v čechách.To ale nie je podstatné, pretože toto mi nerobí problém. Problém je v tom, že pre klientov nevystavujú faktúry, posielajú im iba takzv. potvrdenie o prijatých platbách a niektorým hotelom platia na základe vystavených faktúr ale niektorým iba na základe zmlúv a potvrdení o prijatých platbách.
Ja tieto prípady účtujem:
prijatá platba za pobyt od klienta:
MD 221 D 602

uhradená platba-ak príde zálohova fakt. od ubyt. zariadení:
MD 314 D 221

pri vyúčtovacej faktúre k záloh. faktúre:
MD 518 D 314

ak je úhrada za pobyt na základe zmluvy:
MD 518 D 221

To sú jednoduché účtovné operácie, ale mňa viac zaujíma z pohľadu na obrat na posúdenie obratu k DPH-je tu akási výnimka?, pretože cez túto sprostedkovateľskú agentúru sa tieto peniaze iba preháňajú a skutočný
príjem je sprostredkovateľský poplatok.
Ak by to bolo tak, ako uvažujem, tak pri platbe hotelom a ubytovacím zariadeniam by bolo účtovanie:
MD - 221 D -602 ????
Ďakujem za názory, možno ma niekam posunúť- Kaťa
Zoltán Kovács
16.06.06,07:44
Krásny deň všetkým,

poraďte ak viete:
zobrala som teraz s.r.o., ktorá sprostredkováva pobyty v Tatrách pre klientov zo slovenska aj z čiech. Od klientov vyberie poplatok za pobyt a potom to uhradi tomu hotelu, kde títo klienti si objednali pobyt. Určitá časť im zostáva ako poplatok za sprestredkovanie. Tieto platby sa prevádzajú cez účty na slovensku a v čechách.To ale nie je podstatné, pretože toto mi nerobí problém. Problém je v tom, že pre klientov nevystavujú faktúry, posielajú im iba takzv. potvrdenie o prijatých platbách a niektorým hotelom platia na základe vystavených faktúr ale niektorým iba na základe zmlúv a potvrdení o prijatých platbách.
Ja tieto prípady účtujem:
prijatá platba za pobyt od klienta:
MD 221 D 602

uhradená platba-ak príde zálohova fakt. od ubyt. zariadení:
MD 314 D 221
pri vyúčtovacej faktúre k záloh. faktúre:
MD 518 D 314

ak je úhrada za pobyt na základe zmluvy:
MD 518 D 221

To sú jednoduché účtovné operácie, ale mňa viac zaujíma z pohľadu na obrat na posúdenie obratu k DPH-je tu akási výnimka?, pretože cez túto sprostedkovateľskú agentúru sa tieto peniaze iba preháňajú a skutočný
príjem je sprostredkovateľský poplatok.
Ak by to bolo tak, ako uvažujem, tak pri platbe hotelom a ubytovacím zariadeniam by bolo účtovanie:
MD - 221 D -602 ????
Ďakujem za názory, možno ma niekam posunúť- Kaťa

Ja by som to účtoval nasledovne

prijatá platba o klienta

221AE, 211AE/325AE

platba ubytovaciemu zariadeniu

325AE/221AE, 211AE

Rozdiel čo ostane na 325AE cez interný doklad by som preúčtovával nasledovne

325AE/602AE

Do obratu takto dostaneš iba tie peniaze, ktoré sú skutočne jeho.
Chudíková Katarína
26.06.06,10:13
No, takto som naozaj neuvažovala, ale je to zaujímave. Takže vôbec nepoužívať 5-kovú triedu pri platbe hotelom a penzionom. Fajn a ďakujem za poradenie. kaťa