staankaa
16.06.06,08:08
Ahojte poradaci potrebujem poradit ako by som zauctovala colny dlh viem na ake ucty aj som to zauctovala a dala som tam Clenenie DPH Dan zaplatena pri dovoze tovaru a ucel som dala bez naroku na odpocet kedze si narok nan mozem uplatnit len po zaplateni teda mi to povedal ekonom jednej firmy ze je to vynimka pri dovoze tovaru z Ciny.Colny dlh sme uz zaplatili z BU a ja si ho chcem teraz uplatnit len neviem co mam uviest do clenenia DPH a potom ucel je s narokom na odpocet to viem len ked to robim cez BU tak mi to tam dava do 0%-tnej dane lebo som do faktury dala bez naroku na odpocet. Tak neviem ako to mam urobit.
Dakujem vsetkym za ochotu a dufam ze mi niekto bude vediet pomoct.
Katarína STR
16.06.06,06:11
No mala by si dať s nárokom na odpočet DPH, nie bez nároku.
Lebo nárok na DPH máš.
Je to síce až po zaplatení, ale nárok na DPH je.
Ja vo faktúrach uvádzam :
členenie DPH - Daň zaplatená pri dovoze tovaru
uplatnenie odpočtu DPH - zaplatením

Akonáhle tento colný dlh zaplatím a teda priradím úhradu k JCDčku, tak mi ho zaradí do DPH.

Ostatné faktúry dávam - uplatnenie odpočtu DPH - zaúčtovaním.
A teda kedy zaúčtujem faktúru, vtedy mi ju zahrnie do DPH.
Paula
16.06.06,06:17
záväzok voči colnému orgánu - interný doklad ....343xx/379xx
úhrada záväzku....379xx/211, 221
nárok na odpočet - int. doklad pre zaúčt.daň.priznania DPH..343xx/343xx

pozri aj tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=20398&highlight=coln%2A
staankaa
16.06.06,06:27
tak teraz neviem ci to mam zauctovat internym dokladom alebo tak ako mi to poradila KATARINA STR.
takze teraz to opravim na s narokom na odpocet a potom to bude dobre a tu sumu napr. cely colny dlh je 1000 Sk tak dam do 19% kolonky a to mi vypocita 19% zo sumy 1000 Sk alebo ako?
Katarína STR
16.06.06,06:31
No presnejšie to účtujem ako záväzok ku faktúram.

Ku tomu JCD si musela dostať aj výmer platieb a tam máš presne rozpísané :
samotné clo + DPH
Podľa toho to musíš zaúčtovať.
Paula
16.06.06,06:34
Ako zadáš parametre, aby ti "chytilo" výpočet DPH, záleží od softu. Napíš, aký používaš, poradí ti niekto hádam.

Osobne by som nekombinovala záväzok voči colnému orgánu so záväzkom voči dodávateľovi.
Katarína STR
16.06.06,06:38
Pauli ja nekombinujem záväzok voči colnému orgánu a záväzok voči dodávateľovi.
Len popri faktúrach je možnosť v mojom programe evidovať aj záväzky.
Nedávam preto JCD do interných dokladov, keď mám možnosť zaevidovať ich medzi záväzky.
Paula
16.06.06,06:48
Veru, možnosti zadávania sú rôzne, bez identifikácie softu lepšie neporadíme.
staankaa
16.06.06,06:51
pouzivam program MONEY S3
Katarína STR
16.06.06,06:52
No veď aj ja ho požívam.
Katarína STR
16.06.06,06:54
JCDčka si môžeš evidovať medzi záväzkami a máš tam možnosť na pravej strane už v otvorenom okne záväzkov dať :

členenie DPH - Daň zaplatená pri dovoze tovaru
uplatnenie odpočtu DPH - zaplatením

S tým nie je problém.
Keď priradíš úhradu cez banku k tomuto záväzku JCD, tak ti to potom hodí do DPH.
staankaa
16.06.06,06:56
tak v tom vymere platieb je to napisane takto
clo na priemyselne vyrobky 0 SK
DPH 19% 1135 a pod tym je napisany základ 5970 SK
a podtym je este celkova suma platieb za colne vyhlasenie
clo na priemyselne vyrobky 0 SK
DPH 1135 Sk
Celkovy vymer platieb za colne vyhlasenie 1135 SK tak neviem co do ktorej kolonky patri nevyznam sa v tom vymere.
Katarína STR
16.06.06,07:00
No to znamená, že si neplatila žiadne clo, len čisto DPH čku.
Ja to účtujem takto.
Základ dane v záväzkoch by som dala 5970 a k tomu ti program vypočíta DPHčku, teda tých 1135,- SK.
Ale v tomto prípade by ti vznikol záväzok voči colného úradu až 7.105,-SK-
Preto do nulového základu dám ešte mínusom ten istý základ dane.

Teda budeš mať :
suma/základ/DPH/Vrátane DPH
-5970/ 0 %/ 0,-/-5970
5970/ 19% /1135,-/7.105

K úhrade ti zostane suma 1135,-SK
Do DPH sa ti pekne dostane aj základ 5970,- Sk aj DPH 1135,-Sk

Vyskúšaj a daj mi vedieť.
staankaa
16.06.06,07:07
ale ja uz som to zauctovala ako fakturu na sumu 1135 SK a dala som to do % a teraz sa mi tam neda opravit to co si hovorila ze tam mam dat uplatnenie odpočtu DPH zaplatenim. a tiez sa to uctuje 343xxx/379xxx?
Katarína STR
16.06.06,07:12
Nevadí, ak to máš medzi faktúrami.
Daj preč úhradu a potom ti to pôjde opraviť.

Zaúčtuješ presne tak ako písala Paula.
Teda 343/379 colný dlh a úhrada 379/221.
staankaa
16.06.06,07:17
ok tak to idem teda vyskusat a potom ti dam vediet ze co a ako. Dakujem ti krasne velmi si mi pomohla.Ja som len zaciatocnicka v uctovnictve a zahranicne faktury uctujem prvy krat a je to dost tazke teda sa mi to tak zdalo ale teraz ked si mi to vysvetlila tak sa mi to zda v pohode.
staankaa
16.06.06,07:46
a ako dam prec tu uhradu? isla som cez bankove doklady a tam som si nasla doklad na tu sumu a vymazala som tam variabilny symbol a isla som sa pozriet do prijatych faktur a svietila mi tam uz ako uhradena tak neviem ako to mam urobit.
Katarína STR
16.06.06,07:49
No, musíš ísť do prijatých faktúr a postaviť sa na JCDčko, ktorému chceš vymazať úhradu.
Hore na lište uvidíš tlačítko úhrady, klikni naň a otvorí sa ti zoznam úhrad, ktorými bol doklad uhradený. No a dáš vymazať.
Katarína STR
16.06.06,08:09
Tak ako, podarilo sa ti to ?
staankaa
19.06.06,05:57
ano podarilo sa mi to dakujem ti krasne len este potrebujem vediet ze ked som to dala uhradit tak vtedy je to bez naroku na odpocet a vydaje bez vplyvu na DPH? ci nie?
Katarína STR
19.06.06,10:21
ano podarilo sa mi to dakujem ti krasne len este potrebujem vediet ze ked som to dala uhradit tak vtedy je to bez naroku na odpocet a vydaje bez vplyvu na DPH? ci nie?


Pri JCD predsa máš nárok na DPH, ak si platca.
Jediný rozdiel oproti faktúram je ten, že nedáš nárok na DPH zaúčtovaním, ale zaplatením. A keď preúčtuješ úhrade ku JCDčku, tak až vtedy ti program zaradí sumu DPH do daňového priznania.

Neviem prečo chceš dávať JCD bez nároku na odpočet, keď nárok máš.
staankaa
19.06.06,10:47
ja som zauctovala fakturu na tu sumu ako si mi napisala a tam som dala s narokom na odpocet a dala som po zaplateni potom som isla do bankovych dokladov a tam som dala ze bez naroku na odpocet lebo som si DPH uplatnila uz v tej fakture. a potom v bankovom doklade to bude vyzerat ako?
Katarína STR
19.06.06,10:52
ja som zauctovala fakturu na tu sumu ako si mi napisala a tam som dala s narokom na odpocet a dala som po zaplateni potom som isla do bankovych dokladov a tam som dala ze bez naroku na odpocet lebo som si DPH uplatnila uz v tej fakture. a potom v bankovom doklade to bude vyzerat ako?


No v bankovom doklade už nerozdelujem sumu úhrady na základ a DPH, mala by si tam mať len jednu sumu. Je tak ?
V bankovom doklade už môžeš dať bez nároku na odpočet.

Máš to teraz dobre, si šikulka. ;)
staankaa
19.06.06,11:01
takze to mam dobre dakujem ti krasne ze si mi venovala tolko casu.velmi si to cenim. este raz dakujem
Katarína STR
19.06.06,11:09
Neni zač. Keď budeš niekedy niečo potrebovať ohľadom Money S3 v pohode mi napíš a ak budem vedieť, poradím ti.
Ahojky